V 15. storočí boli vtedajším pápežom mená Anna a Joachim oficiálne zapísané do rímskeho kalendára a o storočie neskôr sa stanovil ich sviatok na 26. júla.
O obľúbenosti svätej Anny svedčí aj jej časté zobrazovanie. V dejinách mala Anna viacero podôb, no najčastejšie je vyobrazená súčasne s Pannou Máriou a malým Ježiškom. Tento ikonografický typ dostal pomenovanie ako Svätá Anna Samotretia, či Metercia.
Zdroj: istockphoto.com Leto vrcholí Prvé júlové týždne sa zvyčajne nesú v znamení horúceho slnka. To nás zobúdza v skoré ráno a rozpálený vzduch sa nezvykne schladiť ani v noci. No Anna by to mala zvrátiť, leto totiž vrcholí a koncom júla sa už pomaly a nenápadne začína ochladzovať. Pre niekoho príjemné, pre iných únavné úpeky by sa mali skončiť. Veď sa hovorí, že Svätá Anna – chladno zrána , alebo aj, že Anna už nepečie .
Polia, záhrady a sady Horúce leto rozvoňalo aj záhrady, pestrou úrodou sfarbilo ovocné sady, vo vzduchu cítiť omamné chute leta. Po čerešniach, višniach a sladkých jahodách sa na kríkoch červenajú maliny a ríbezle. Koruny stromov oťažievajú pod bacuľatými plodmi marhúľ a broskýň, dozrievajú prvé letné jablká či skoré hrušky. Úrodná zem v teplejších oblastiach prináša sladké a šťavnaté melóny, uhorky, žlté tekvice, zelené cukety aj biele patizóny.
Našej najrozšírenejšej plodine, zemiakom, sa vždy darilo aj v hornatých krajoch. A tie bolo treba na Annu „zobudiť“. Gazdiné ich chodili podhrabávať, pričom sa gúľali po roli a zariekali ich, aby narástli guľaté a veľké. Podobne aj kapustu, okolo ktorej sa krútili, aby sa aj kapustné hlavy zavinuli pekne nahusto.
O svätej Anne žitečka sa nažne Najdôležitejšou udalosťou na hospodárstve však bola vždy žatva. Čas dozrievania obilia a jeho zber sa v rôznych krajoch Slovenska líšil, na dolniakoch to bolo aj o mesiac skôr, ako na chladnejšom severe. Každopádne však mnohé júlové pranostiky sa viažu práve k žatve.
Žatevných prác sa zúčastňovala celá rodina, vypomáhali si príbuzní aj susedia, najímali sa sezónni robotníci. Zožaté obilie sa odoberalo a viazalo do snopov, tie sa zas ukladali do kôpok a keď preschli, zvážali sa z poľa. Pozvážané obilie sa na dvore alebo v stodole gazdu mlátilo, aby sa z klasov vymrvilo zrno. To sa vyčistilo od pliev a mohli sa ním plniť sýpky.
Zdroj: istockphoto.com Anenské zábavy a bály Aj keď práce bolo v lete neúrekom, na Annu sa na dedinách zvykli konať tradičné tanečné zábavy. V mestách to zas boli vychýrené Anna bály, veselice pod holým nebom v miestnych záhradách, ktoré boli vyzdobené svietiacimi lampiónmi. Nechýbal program, tombola a niekde aj voľba kráľovnej krásy. A živá hudba hrala tanečníkom až do skorého rána.
Tak, milé Anky a Hanky, toľko k vášmu milému menu. A k vášmu sviatku všetko najlepšie!
Loading...