Mená pre bábätká, ktoré ste skoro použili

Pavlínka Pavlíková 0

Na sociálnych sieťach sme sa vás nedávno spýtali, ktoré krstné meno ste skoro použili. Bolo v záložnom zozname, ale napokon ste sa rozhodli pre iné. Napísali ste množstvo typických slovenských, ale aj pre nás nových a zahraničných mien.  Zanalyzovali sme 429 komentárov a toto je výsledok:

10 vašich najobľúbenejších mien pre dieťa, ktoré ste takmer použili:

Dievčenské mená:

1. Ema

Medzi dievčenskými menami bolo najčastejšie spomenuté meno Ema, ale aj v anglickom znení: Emma.

2. Sofia

Meno Sofia malo taktiež veľký ohlas, najmä v roztomilom tvare: Sofinka. 

3. Olívia

Toto meno bolo na Slovensku zriedkavé, ale zrejme sa to čoskoro zmení:) Bábätku sa hodí aj zdrobnenina mena Olinka alebo Lívka.

4. Hana, Alexandra

Štvrté miesto obsadzujú tradičnejšie mená Hana a Alexandra, ktoré ste spomenuli veľmi často. Išlo najmä o ich detské tvary Saška a Hanka. 

5. Zara, Liliana

Zara a Liliana sú mená, ktoré začínajú byť dnes moderné a obľúbené u mnohých z vás. Z oboch mien sa dajú vytvárať zdrobneniny ako Zarka alebo Lily a Lianka.

Chlapčenské mená

1. Marko

Víťazom chlapčenských- takmer použitých mien – je Marko. Meno je odvodené od rímskeho boha vojny Marsa. Môžeme teda povedať, že je to bojovník, ktorý vyhráva v materských srdciach:) 

2. Šimon, Patrik

Na druhom mieste  sa ocitli mená Šimon a Patrik, ktoré sú u nás už zaužívané. Mená znejú pekne aj v ich vážnom znení, rovnako ako aj ich zdrobneniny Šimonko a Paťko.

3. Oliver

Krstné meno Oliver rovnako ako aj jeho ženská forma Olívia začínajú byť na Slovensku stále viac trendové. Obe mená získali 3. miesto v našich rebríčkoch.

4. Dominik, Richard

Slovenské mamičky majú radi aj tradičnejšie mená ako sú Dominik a Richard. Pre zaujímavosť: Meno Dominik v preklade znamená „zasvätený Bohu“ a Richard „bohatý“ alebo „mocný“.

5. Matej/Martin

Tabuľka by nebola kompletná bez mien Matej a Martin v ich všetkých variáciách. Meno používame v rôznych formách ako sú: Martinko, Matejko, Maťko alebo Maťo. Ide o dlhodobo veľmi obľúbené meno najmä na Slovensku.

Mená, ktoré nás prekvapili:

Za dievčenské mali veľký ohlas aj Vivien, Mia a Melánia. Z chlapčenských to boli Eliáš, Dorián a Dárius.

Ďakujeme všetkým za vaše zoznamy obľúbených mien. Dnes ste možno niekoho inšpirovali a zajtra sa narodí Olívia alebo Marko. 

Ak sa chcete v téme vŕtať ďalej, tu sú naše zoznamy:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Pavlínka Pavlíková

Rok života som strávila v Nemecku. Momentálne študujem vedu o vzdelávaní so zemeraním na psychologicko-pedagogické poradenstvo vo Viedni. Zaujímam sa o históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár