Priadky, šikovné ručičky a tvorivé dielničky

Michaela Vargová 0

Poznáme to z filmov. Zimné večery, vonku čerstvo napadaný sneh, cez zamrznuté sklo oblôčka kamera zaostrí na to, čo sa deje v kúdeľnej izbe. Ženy a dievky oblečené do krojov krútia svoje kolovraty, z našuchorených kúdelí spriadajú dlhé nite. Tie staršie rozprávajú strašidelné historky, mladšie sa navzájom doberajú ktorej sa ktorý páči, smejú sa, spoločne si spievajú. 

Zdroj: istockphoto.com

Priadky boli kedysi bežnou súčasťou dedinského koloritu. Niekde ich organizovali zvlášť dospelé dievčatá a zvlášť ženy, inde priadli spoločne. Priadky začínali v novembri a trvali počas celej zimy až do konca fašiangov. Pri spoločnej práci sa tak mohli ženičky postretať, poklebetiť si, mladí sa mohli zabaviť. Takéto „večierky“ trvali do neskorej noci.

Doma ste, gazdiná?

Dievčatá si zvykli na sezónu zahovoriť jednu izbu, kde sa mali na priadkach stretávať. Najčastejšie v takom dome, kde žila menšia rodina bez malých detí. Domácim sa odvďačili rôznym spôsobom. Doniesli im zabíjačkovú výslužku, či iné naturálie, alebo v jeden deň v týždni priadli všetky len pre gazdinú. Dievčatá jej za prenájom izby pomohli aj s inými domácimi prácami a na konci zimy dali izbu do poriadku, vymazali dlážky a vybielili steny.

K výbave každej priadky patrilo vreteno a praslica, prípadne kolovrat. Z kúdele nastoknutej na praslici vyťahovali a skrúcali priadzu a namotávali ju na vreteno. Do spoločného priniesli každý večer polienka na kúrenie, petrolej do lampy a nejaké občerstvenie. Najžiadanejšie bolo sušené ovocie a kyslá kapusta, ktoré sú dobré na tvorbu slín. Prečo? Vznikajúcu niť treba totiž priebežne sliniť, zubami si zas vyhryzovali zamotané pazderie.    

Zdroj: myjava.sk

Praďme, praďme pradulienky…

Na priadky chodili dievčatá od svojich 14 – 15 rokov a to pre dievča znamenalo, že sa už počíta medzi dospelé dievky. Od mamy ju prišli pýtať staršie kamarátky a ako prístupné doniesla domáce koláče. Dievky popri robote však veľmi vyčkávali mládencov, ktorí prichádzali v určitý čas a na priadky priniesli spev, muziku, tanec, no často aj dačo žartovné vyviedli.  

Žienky sa však vedeli zabaviť aj samé. Pri robote rady spievali, zachovalo sa veľa piesní o zručných pradulienkach. Svoje miesto mala na priadkach tiež ľúbostná mágia. Pomocou čarov sa snažili privábiť si niektorého mládenca alebo si vyveštiť, kedy a za koho sa vydajú. Vo väčších dedinách bývalo naraz viacero kúdeľných izieb a tak sa partie dievčat chodili navštevovať. Niektoré šli preoblečené v maskách aj po iných domoch, žartovne sa prekárali, vytancovali domácich a za to ešte od nich dostali výslužku. Tou potom ponúkli ostatné.

Pre šikovné ručičky

Tak čo, milé dámy, nechytá vás nostalgia? Nechceli by ste to tiež zažiť? Ručne spriadať ľan či konopu by už asi nemalo taký zmysel. Ale tvorivé „večierky“, na tie by sa dalo prísť aj dnes. Poobzerajte sa teda, čo ponúkajú materské centrá, kluby či spolky vo vašom okolí. Mnohé totiž organizujú tvorivé dielne, kde sa dá celkom príjemne a kreatívne stráviť čas.

Za poplatok (niečo stojí materiál a nejako sa treba revanšovať lektorke) sa na nich môžete naučiť rozličným „hand – made“ technikám a vyrobiť tak niečo pre seba alebo potešiť svojim darčekom blízkych. Z kurzov si môžete doniesť vlastnoručne zhotovené mydlá, pletené košíky, šperky, rôzne vianočné aranžmány, ozdoby na stromček… skrátka, čo sa komu páči.

Zdroj: stromis.vlachovo.sk

Ďalšou možnosťou je svojimi šikovnými rukami pomôcť iným. Niektoré neziskovky organizujú tvorivé dielne a to, čo sa na nich vyrobí, sa potom predáva na predvianočných burzách a trhoch. Vyzbierané peniaze potom slúžia na ďalší chod organizácie.

Čo s načatým večerom?

Nemusíte sa však spoliehať len na „veci verejné“. Takýto večierok si môžete pokojne spraviť po svojom, komorne, doma. Pozvite kamošky, s ktorými si na seba už dlho neviete nájsť čas a strávte ho spolu takto. Alebo sa stretnite so zohratou partou a namiesto pravidelného kávičkovania si zorganizujte takýto malý tvorivý babinec.

Rozmyslite si, čo by ste chceli vyrábať. Určite máte kopec nápadov a inšpirácie nájdete aj na webe. Môžu to byť adventné vence, ikebany na slávnostný stôl, vianočné ozdoby, alebo si spolu ozdobte medovníky. 

Adventný plánovač – čo všetko treba vyrobiť a pripraviť >> >>

Dohodnite sa, čo ktorá donesie, určite máte každá niečo doma, čo by sa mohlo hodiť. Vítané sú prírodniny, čo nazbierate na nedeľnej prechádzke, ostatné dokúpite v obchodoch. Uvarte si vínko alebo zalejte pečený čaj, k tomu niečo drobné pod zub. A môžete začať. To, čo vám vzíde spod rúk bude určite originálne a jedinečné. A spoločne strávený čas zas bude balzamom na dušu v tomto uponáhľanom predvianočnom čase. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

Fascinuje ma život našich predkov, ich zvyky, kultúra, umenie. Vážim si to, čo ľudia pred nami vytvorili a ukazujem to aj svojim deťom. Rada oprašujem staré veci, aby som pod nánosom rokov mohla objavovať to zabudnuté a krásne. Niekedy obrazne, niekedy doslova. A do písmena.

články autora...

Pridaj komentár