Je darček pre učiteľov na konci roka prežitok?

Katka Podhorská 5

Nie, jednoznačne nie je. A nemení sa to ani s novou generáciou učiteľov, ktorá si už ani zďaleka nepamätá, aké to bolo, keď kňaz, učiteľ a lekár boli synonymom zákona. Zažívajú celkom iné časy, kde sa polemizuje o tom, načo im vôbec priniesť kvety na konci školského roka.

Shutterstock

Nemám za čo poďakovať

Len raz som na konci školy nepoďakovala. Keď som cítila, že som mala svoje dieťa premiestniť hoci aj uprostred roka inam, z dosahu niekoho, kto sa správal k môjmu dieťaťu… zvláštne. Bol to učiteľ, ktorý ho rád trestal, nechával ho stáť „na hanbe“ pred celou triedou. Niekedy som mala pocit, že to robí zámerne. Aby ma vyprovokoval, aby som prišla do školy „riešiť“ dieťa a on aby mi potom dával rôzne návrhy. Nedať tomuto učiteľovi nič znamenalo pre mňa: čo keby si porozmýšľal nad tým, či je všetko v poriadku, či robíš svoju prácu dobre, či si dobrý učiteľ?

Je to ich práca

Napriek tejto skúsenosti mi nikdy nenapadlo povedať, že žiadne darčeky učiteľom netreba, lebo veď majú za prácu zaplatené.

Možno práve vďaka tejto skúsenosti oceňujem tých, ktorí trávia s mojimi deťmi viac času ako ja – a mojim deťom je s nimi dobre. Počas celého roka s nimi komunikujem, dostávam spätnú väzbu, viem, čo sa deje.

A určite chcem, aspoň symbolicky, darčekom na konci školského roka povedať, že vnímam ich prácu, že ju oceňujem a že im ďakujem.

Darčeky vyberáme spolu s deťmi, lebo ich poznajú a vedia, čo majú radi, aké majú záľuby, čomu sa venujú.

„Čo myslíš, čo by tvoju pani učiteľku potešilo?“ pýtam sa ich a vidím, ako rozmýšľajú, čo by bol ten najlepší darček. Deti vám dajú ohromné tipy. Také, ktoré ani v diskusných fórach nenájdete.

Opýtajte sa aj vy svojich a možno budete prekvapení, čo všetko sa dozviete. Možno vám povedia, že nijaký darček im dať nechcú… a budú mať na to svoje dôvody. Možno im budú chcieť dať niečo výnimočné a originálne. A takisto budú mať na to svoje dôvody.

Je to symbol, určite nie prežitok.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Jednou nohou v base, ale inak job snov: učiteľ.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Kristína Turnerová Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Zaujala ma jedna veta – „mojim deťom je s nimi dobre“. Áno, tým sa chce človek odvďačiť a stále má pocit, že ten darček je aj málo. Avšak ja mám dve deti – jednému je s učiteľkou dobre a som za to vďačná a šťastná a ten pocit snáď ani nedokážem opísať slovami. Druhý má však inú učiteľku – s tou mu nie je dobre ani náhodou a ja ani neuvažujem nad darčekom. Kyticu dáme, zo zvyku. Ale najradšej by som nedala nič. Pretože nie každý učiteľ je naozaj „UČITEĽ“.

  1. Ani vysádzanie kvetov pri úzkom chodníku nie je dobre nedá sa vyhnut
   A niekto to aj tak priebežne ošetruje a zavadzia iným napr

   1. Hlavne ze dupu po námestiach a dnešní sú drží
    Škola nemôže dať voľno na dupanie po uliciach v ci vie

Pridaj komentár