Misie v meste

Mária Kohutiarová 0

Nie, nemýľte si slovíčko misia s niektorým z tých filmov z druhého brehu oceánu: Bratislava má misie, ktoré sa týkajú vnútra človeka, s úlohou ho osloviť, dať priestor na zamyslenie sa a zmenu.

Misia v tomto ponímaní je prinášaním evanjelia do sveta, kde žijeme – a to chcú urobiť teraz kresťania v Bratislave: vyjsť do ulíc a ukázať iným, v čo veria a že to za to stojí. Kým mestské misie budú oslovovať predovšetkým „vianočných“ či sviatočných kresťanov alebo hľadajúcich a neveriacich, farské, následne pokračujúce po mestských, prinášajú možnosť prehĺbiť si svoju vieru pre tých, čo to s Bohom myslia vážne už dlho.

Tohtoročné misie sa začali 11. októbra a vyvrcholia 16. októbra Behom s nádejou. Ale každý deň misií v Bratislave prináša množstvo možností, ako podľa svojho veku a naturelu hľadať to lepšie v sebe.

Bratislavské misie končia 16. októbra, ale farské pokračujú až do 24.10.2010 – takže ak vám zachutia tie mestské, pokračujte ďalej. Toto pokračovanie misií bude vrcholiť 22.10. krížovou cestou na hrad so začiatkom o 20.30 h a 24.10. slávnostnou sv. omšou o 15.00 h v Dóme sv. Martina.

Čo je v ponuke?

Prvou pozitívnou novinkou oproti klasicky zaužívaným misiám, ktoré si pamätajú naši starí rodičia a rodičia, sú misie v školách – základných a stredných – tak, ako to vyhovuje práve im: do škôl zavítajú tímy Rieka života, Calvary, Marantha Prešov, Návrat Domov, Gréckokatolícka oáza. Spoločenstvá, ktoré budú viesť misie v školách, mnohí poznajú ako tímy úspešných gospelových skupín – takže približovanie sa „misionárov misiám“ bude na jednej vlnovej dĺžke. Vysokoškoláci budú mať svoj podiel aj v repertoári UPC v Mlynskej doline.

Druhou možnosťou prežitia misií je „Putovanie po chrámoch“, ktoré budú každý deň (v danom týždni) otvorené od 10.00 do 22.00 h. V rámci Roka kresťanskej kultúry ponúka každý kostol iný rozmer a pohľad na vieru aj prostredníctvom umenia  (v jezuitskom kostole vás dokonca bude sprevádzať počas prehliadky lektorka p. Vyžinkárová).

Otvorených je sedem bratislavských kostolov a každý ponúka inú tému: Katedrála sv. Martina – charita a služba blížnym, Katedrála Povýšenia Svätého Kríža – Kríž a vykúpenie, Jezuiti – Tajomstvo premenenia (človeka aj sveta)  Františkáni – Zvestovanie a vtelenie, Kapucíni – Odpustenie a zmierenie, Alžbetinky – Tajomstvo utrpenia,  otvorený je aj Veľký Evanjelický kostol.

V kostole klarisiek budú misie celý týždeň podané prostredníctvom umenia, ktoré priblížia cez Pavla Straussa, Hviezdoslava, obrazmi, básňami a divadelnými predstaveniami. Aj keď možno nepatríte k vymetačom kostolných lavíc a v chráme sa ukážete len zriedka – využite túto príležitosť, hlavne v noci. Zastavte sa v čase i v tichu a nebojte sa vojsť! 

S hudbou na námestí

Misie vyjdú do ulíc aj s hudbou, ktorá ponúka iný spôsob odovzdávania dobrej správy a tak od pondelka do piatku sa na Hlavnom námestí vystrieda množstvo gospelových kapiel (napríklad Kapucíni, Lamačské chvály, Timothy, Janais) i iných muzikantov, v utorok ich vystriedalo  premietanie dokumentov a Paľo Danko. 

Ani ostatné námestia neostanú prázdne: námestie SNP bude v piatok patriť komunite Emanuel, Kamenné a Hlavné námestie v piatok komunite Dobrého pastiera, matky a ich modlitby budú znieť na Župnom námestí, spoločenstvo pri Dóme sv. Martina stretnete na Hviezdoslaváku, Neokatechumenátu bude patriť viac miest. Zažiť chvály v pohybe za zvuku perkusií bolo možné zažiť v pondelok na  Šafárikovom námestí.

Aj tam, kde by to nik nečakal

Misijný duch nájdete aj v Eurovei, a to prostredníctvom organizácií, ktoré majú ducha misií: nájdete tam SAVIO, Evanjelickú diakoniu, Spoločnosť priateľov detí z detských domovov, Slovenskú katolícku charitu, OZ Slnečnica, Spolok sv. Vincenta de Paul, C.A.R.D.O., OZ Ain Karim, OZ Ulita, OZ Bol raz jeden človek, Depaul Slovensko a Hľa, človek.

Svoje miestečko si nájdu mladí aj na Tyršovom nábreží, kde bude všetko také fajné, ako to len dokážu pripraviť saleziáni, ktorí ozaj tej svojej cieľovej skupine rozumejú. Nábrežie bude k dispozícii mladým od 11. do 14.10. od 15.00 do 18.00 h.

Misie aj do povolaní

Aby zmena života mohla preniknúť aj do špecifického životného stavu a profesií, na svoje si prídu seniori, lekári a zdravotníci, mládež, podnikatelia, manželia, alkoholici, i tí, ktorí sú rozvedení a nezabudlo sa ani na charitu, či inak sexuálne cítiacich ľudí. Hovoriť sa bude aj o médiách a mučeníkoch, svoje dostanú i tí, ktorí stáročia tvoria podstatnú časť obyvateľstva Bratislavy a rodnou rečou im je maďarčina.

Bežať si po nádej

Bratislavské misie budú ukončené netypicky, ale s riadnou dávkou symboliky: v sobotu 16. októbra pod patronátom a taktovkou známeho športového moderátora a manažéra atlétov Aliho Jucka bude odštartovaný Beh s nádejou. O 10.00 h bude na programe rodinný beh na trasu cca 400 m, neskôr o 10.30 h pobežia hlavný beh 2 x 1,5 km jednotlivci.  „Beh je pre tých, ktorí majú v sebe nádej, ktorá nesklame…“ hovorí motto behu.

Nech bratislavské misie prinesú skutočnú nádej – že viera nie je len dedičstvo (niečo, čo sme dostali ako rodový klenot po prababke z otcovej strany), len pekný zvyk (ako nádherná kulisa pri sobáši), nielen umenie (čo ako fascinujúce), nie ako sladké obrázky (ktoré sa niekomu zdajú, akoby nás žiadali byť infantilnými bez reálneho pohľadu na život), a niečo, čo je možné aj tu… na tomto mieste, u nás doma.

Nádej, že všetci chceme a dokážeme byť lepší práve tam, kde sme.

Podrobný program Bratislavských mestských misií nájdete na:

https://www.misieba.sk

Doporučenie ísť dáva Mária Kohutiarová aj Miksa.

foto:sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Pridaj komentár