Prečo nedávam fotky svojho dieťaťa na sociálne siete?

Anna Veselá 2

Robí to veľa z nás, rodičov. Uverejňujeme príbehy, fotky, videá na Facebookoch, Instagramoch, Tik-tokoch, kde sú hlavnými aktérmi naše deti.

Samozrejme. Veď sme takí hrdí na svoje rodiny. Chceme zostať v kontakte s príbuznými a priateľmi. A ešte ďalšia vec: je niekde hlboko v nás túžba zdieľať s ostatnými, čo pri výchove dieťaťa zažívame.

Na druhej strane, uvedomujeme si, že internet nie je vždy práve najbezpečnejším miestom.

Unsplash

Pri každom online „podelení“ sa niečoho nášho, strácame kúsok (množstvo) svojho súkromia. Strácame aj možnosť ďalej manažovať a kontrolovať osud informácií, ktoré sme pustili do priestoru, v ktorom ostáva všetko o nás zaznamenané.

Ako sa to týka našich bábätiek a detí? Do akej miery je to nebezpečné pre nich? Môžeme si len tak beztrestne, s ľahkosťou na duši, uverejňovať ich fotky na sociálnych sieťach?

Prečo deti nedávať na sociálne siete

Zaujímavý bol postreh jednej z mám, ktorá hovorí: „Netuším, či moja dcéra bude sklamaná, keď ako tínedžerka zistí, že nemá milión sledovateľov, pretože som jej neotvorila profil na Instagrame, ešte keď bola v plienkach.“

Sociálne siete nám umožňujú zažívať „tu a teraz“ bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzame. Zachytávajú to, čo práve žijeme. A čím žijú naše rodiny, kamaráti, známi.

„Milujem sledovať obrázky detí mojich priateľov a myslím si, že je super, že sa rozhodli zdieľať videá, na ktorých ich dieťa spieva, smeje sa a robí prvé kroky,“ hovorí táto mama.

„Napriek tomu som sa jednoducho rozhodla nezdieľať tehotenské fotografie alebo dokonca rodinné fotografie z pôrodnice, keď sa narodila naša dcéra, pretože moje tehotenstvo, pôrod a rodinný rast sú súčasťou môjho života, ktoré som si chcela uchrániť pred vonkajším svetom.

Rešpektovať súkromie dieťaťa

“Ľudia sa ma často pýtajú, prečo nezdieľam fotky svojej dcéry na sociálnych sieťach, veď už je staršia, ale moja odpoveď je rovnaká.

Žijeme vo svete, kde sa ľudia môžu o vás veľa dozvedieť za krátky čas a ja nepotrebujem, aby ostatní vedeli, čo robí moja rodina 24 hodín denne. Tiež chcem rešpektovať súkromie mojej dcéry. Nie je dosť stará na to, aby mi povedala, či je pre ňu v poriadku, že zdieľam jej život s celým svetom!

Má len 16 mesiacov, takže súhlas je ťažko pýtať. Aj keď si viem predstaviť, že by som mohla „postnúť“ o nej niečo milé a zábavné každých 5 minút. Pretože miluje knihy, hrá sa so skladačkami, pomáha mi vysávať, dokáže vyhádzať perfektne poskladané oblečenie zo šuflíkov za minútu.

Mohla by mať toľko followerov a srdiečok a lajkov… na druhej strane, nebude tam mať nič, čo by jej mohlo byť nepríjemné, ako napríklad záchvaty hnevu, či frustrácie, keď sa jej niečo nedarí (aj keď nám to môže byť v tej chvíli rozkošné).

Chcem zároveň povedať, že nijako neodsudzujem iných rodičov za to, že tieto fotky zverejňujú. Len ja to mám skrátka inak. Nemôžem ochrániť svoje dieťa od všetkého, ale sú niektoré veci, ktoré kontrolovať môžem.

Môžem sa k nej správať už teraz s rešpektom a nechať jej právo rozhodnúť sa, keď bude mať na to vek. Keď vyrastie a bude dosť stará na to, aby používala mobil, potom jej pokojne poskytnem hoci všetky jej fotky od narodenia. Ale rozhodne sa sama, nie ja za ňu.“

»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo by si rodič nemal dať ako profilovú fotku na Facebooku fotku svojho dieťaťa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár