Nepodstatné ranné okamihy v dni jednej matky

Mária Kohutiarová 11

Ráno. Budíček je nežný, ale nekompromisný: 5.45 ma budí ruka môjho drahého všetkými dostupnými spôsobmi danej kategórie.

Je mi zima, na jedno oko – alebo žeby na obe? – ešte spím. Bŕŕŕ, strasie ma. Ťahám na seba papuče, župan a klusám do kuchyne ako natiahnutá na kľúčik. Po ceste zbieram dosušené osušky z večera.

Automaticky vyťahujem chlieb, plnú misu domácej nátierky s tvarohom a pažítkou, do hrnca putuje mlieko a zohrieva sa.

Vyrobiť cca 12 krajcov chleba plus štyri desiate zaberie asi 10 min.

Do toho fungujem ešte ako pitia pre zobudené vyorané myši (v reáli naše roztomilé deti), kontrolujem čas, hľadám zabudnuté slovníčky, pátram po papierových vreckovkách (na veci nič nemení fakt, že predvčerom som kúpila veľký pakel), pojazdný kaderník s hrebeňom a lá ruka (a znovu si natĺkam do hlavy povinnosť ostrihať nášho pubiša), informátor o čase, aktivitách, odvoze a stave hotovosti v pokladni rodiny – rozumej v mojej peňaženke.

V čase, kedy konečne začínam vnímať okolie, mi „blavácka“ partia oznámi, že ak ich nezaveziem na stanicu, nestihnú vlak. Pjekné…

Kým sa vrátim, mladší školáci zdarne pripravia sporák na umývanie po kakau a skvele pripravujú konkurenciu talkshow Oprah Winfrey, Adela Banášová sa môže strčiť. Akurát časové rozpätie tohto ranného formátu ma privádza do vývrtky – stav zjedených raňajok nie je priamo úmerný počtu vytáraných slov za minútu.

Medzitým si starší školák pýta veci – včera v noci som odpadla do hajan a nebolo sily, ktorá by ma prebrala.

Benjamín behá po byte holatej, nenajedenej a roztatárenej.

Moja snaha dostať ho k stolu regulérnymi prostriedkami vyústi do fistulového revu. Myslím, že použíjem krízový variant a tak milého odporcu strčím pod pazuchu a za ranného precvičovania pľúc a hlasiviek odpravím na miesto určené na stolovanie.

Postieľam, zbieram pyžamá v rôznom stave dezolácie, naháňam diskutérov talkshow – čas predsa „chvátá“, čo im samozrejme nič nevraví.

Ešte som v takom divnom stave spánkového oparu v kombinácii so zotrvačníkom nastaveným na ranný kolotoč. Talkshow sa presunula do WC a kúpelne, stôl vyzerá ako pokus o plastickú mapu učiva o nájazde Vandalov. Pod stolom je rovnako nevirtuálna realita.

Minútová ručička sa veselo pohybuje medzi trojkou a šestkou, kým tá malá sa lenivo plazí k osmičke. Tretiačka mi sedí – samozrejme, neoblečená –  na záchode a horlivo rozoberá vysávač a štvrták má vraj tak umyté zuby, až ho to skolilo na posteľ. Kontrolujem… má smolu.

Vchádzam svižným olympijským krokom do kuchyne, aby som zistila, že náš benjamín neje, len sa kakauje. Doslova a dopísmena: nielen pije kakao, ale si ho aj „zarába“… a zarobil mi na prácičku pri likvidácii stôp a odpadov.

Pol aj päť

Školopovinní sú v prapodivnom stave: mladší kus sa šmotle v gaťkách po izbe  a starší podopiera stôl s vedomím dobre vykonanej práce. Šim je síce konečne akože najedený, ale stále rovnako „adamovsky“ nahodený a uniká čomukoľvek.

Závratnou rýchlosťou obliekam vreštiacu opicu (kým sa mi v mysli vybavuje pradávny zážitok z ostravskej zoo a jej paviánmi), češem nepochopenú divožienku juniorku a v priebehu piatich minút zanechávame za sebou len spúsť v kuchyni, hučiacu práčku s druhou rannou várkou, popostielané tri izby  a dlážku v kuchyni pokrstenú kakavkom od Šimona.

Pred výťahom si vypočujem povzbudzujúcu strkanicovú hádku o stlačenie gombíka na prízemie, diplomatické rozhovory a mimosúdne dohody sú vylúčené. Ťahám jedno dieťa za sebou (rýchlosť ranného pohybu nezodpovedá pohybu poobede), aby som s hrôzou zistila, že starší škôlkar má fúzy po kakavku a topánky presne naopak.

Keď sa zmožená vraciam domov, pred dverami ma čaká zabudnutá desiata a v každej izbe, vrátane kúpelne, párponožiek, papúč či toppánok…

Mami, cíť sa aj bez nás ako doma!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

 1. Tak toto si s chutou citam pri mojej rannej kave, na ktoru si vyhradzujem cas 10 min pred tym, ako zapocnem nas ranny budickovy kolotoc. Citam, a citim sa prijemne, ze niesom sama na svete, ktora nevie tie skolske rana zmenezovat bez stresu. Ale ocivudne len svojhozwinker

   1. No pevne verím, že také 12-14 ročné dieťa problém s obliekaním nemá. Ani s nachystaním si vecí večer, ktoré si ráno oblečie.

    1. no ja doma prave taku pubertacku mam, a to si pis ze s obliekanim ma vacsi problem ako skolkari. moja diečičkA sa rano pred odchodom do skoly aj 4 x prezlecie, lebo si neni ista co si ma vlastne obliect…. a niekedy kludne pride aj neskoro na prvu hodinu, lebo ved sa cesala)))

     1. Hej, ale to asi nebude neschopnosťou dieťaťa, však? alebo že by rozumom nedokázalo pochopiť, že si treba trošku pohnuť. Keď príde neskoro bude mať problém, za tri neskoré príchody je jedna neomluvená hodina a za 3 neomluvené hodiny je dvojka z chovania. Asi by mi velice rychlo došlo, či to stojí za to sa X razy prezliekať a česať…

 2. perfektny clanok……ja mam doma iba dva kusy /chlapec a dievca/, nemam rano este casove limity /sme este len v skolke/ a vyzera to podbobne…….len keby sme to vedeli aj tie rana brat s takym usmevom ako pri citani tohoto clanku……vela zdaru

 3. A to cele si predstavte trikrat zrychlene, ak nahodou rano zaspite, „nechtiac“ zaklapnete budik, alebo ak vstanete ako mama o 10 min. neskor, nez bolo vyratane. Pruuuser, nervy a stres. Nase deti potrebuju svoju rannu hodinku, aby sa stihli prezliect, pohrat, vykupelnovat, najest a dalsie nepredpokladane cinnosti typu hladanie nejakej „somariny o rozmeroch 5×5 mm“ bez ktorej NEMOZU ist do skoly resp. skolky. Rolleyes

 4. dobreee..

  super, ze stiha este postlat postele..klobuk dolu..

  u nas ma vie potesit v takejto situacii poziadavka jednoho pri vychodovych dverach dole pri baraku, ze chce este kakat.. a vracanie sa so vsetkym naspat.. Big Grins

  A najradsej ;mam popritom „povzbudenia“ postranne len sledujucich pribuznych.. „njadi si cas pre seba, oddychni si, chod niekam, venuj sa sebe…“

  Big Grins Big Grins

Pridaj komentár