Veľká voda

Mária Kohutiarová 1

Akosi sme si my tu na juhu pribratislavskom zvykli, že prší –  pretože máme iba mokré topánky, sychravé byty bez kúrenia a otrávenú náladu. Žily nám to netrhá, pretože oželieme aj tú trochu zeleniny na záhrade, ktorá smeruje k urýchlenému rozkladu.

Registrujeme správy, čítame noviny, híkame. Ale dni tu idú, nie sme v tom namočení ani po členky, nieto, aby sme túto vodu trošku ďalej na východ nosili v sebe, vo svojich myšlienkach…

A ona je pritom tu. V našich blízkych, ktorí sú trošku ďalej.

Veziem kamošku spolu s mojimi zmokliakmi zo stanice v prudkom daždi. Ukazuje mi z mobilu fotky svokrinej záhrady v Sabinove.

„Môže tam sadiť ryžu.“ Povie sarkasticky a dodá pár slov o polmetrovej vode u jej kamošky doma v tom istom meste.

Pred desiatimi dňami takto uviazla vo vode druhá moja kamarátika – šla k rodičom do Slovenského Nového Mesta aj s deťmi. Miesto užívania si radosti s vnúčatami riešili čerpadlo a „odvodňovanie“. Možno to pre chlapcov bola trošku zábava, behať po dvore len v gumákoch…. ale asi len na chvíľu.

Dnes som deťom hľadala rozprávku na dobrú noc a celkom nás pohltili zábery veľkej vody.

Moji chalani – 5 a 3 roční – ani nedýchali. Obrazy kalnej, špinavej vody farby blata, zúrivo sa valiacej kade sa jej zachce, ich totálne vzali.

„To je škaredá voda,“ hovorí mi Šimon s vytreštenými očami. „A prečo je taká veľká?“

„Prší, a vody je už veľa, už sa nezmestí do potoka ani do rieky a tečie von…“

Komentujem im obrázky ľudí, ktorí vylievajú  – zas – vodu von z domov lavórmi, ukladajú vrecia s pieskom pred vchodové dvere miesto rohožky a brodia sa tou spúšťou.

Novostavby bez okien a omietky, ešte len hrubé stavby, ktoré majú skutočný krst – špinavou vodou.

Podvedome si uvedomujem, aká to musí byť zúfalosť –  zažiť to za pár dní znovu. Pach mokrých, zatuchnutých vecí, mnohé z nich nenávratne umretých vďaka dažďu. Prognóza bledá, poisťovne si šúchajú ruky, lebo peniažky sa im pekne hrejú na účtoch…

Človeka chytá zlosť z bezmocnosti. Keby tak miesto futbalových ihrísk v „správnych“ obciach bolo urobených aspoň pár protipovodňových opatrení, nových hrádzí, niečoho, čo by fungovalo a zachránilo aspoň čosi.

Ísť na východ alebo teraz len na skok k Nitre sa nedá – pulzujúci život a naše deti v kolobehu okamihov nás nepustia  ďalej, ako je zvyk.

Ale chceme vám dať vedieť, že na vás myslíme, že nám to nie je jedno. A žiada sa nám pomôcť, len nevieme ako… Možno aspoň modlitbou o dobré počasie a srdcom, ktorému nie je jedno, čo sa deje.

Sme s vami, vy, čo ste so svojimi rodinami pod vodou… 

Ak máte nápad na praktickú pomoc, alebo správy o situácii, podeľte sa s nami vo fóre.

Ilustračné foto: sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Zaujal ma vas clanok, a vystihli ste presne to co aj ja pocitujem. Prave sa snazime zkupit pozemok na nas buduci dom, ak nan v buducnosti nasetrime. Predstava, ze tolko usilia, penazi a prace splachne za jeden den voda a clovek ostane na „holom“ je pre mna nepredstavitelna a hrozostrasna. Preto verim, ze to co sa deje, je odrazom nasej konzumnej a egoistickej doby a tato voda sa v nas snazi vybicovat nase lepsie JA a vynuti nas byt sudrznejsi, ohladupnejsi a pomahajucejsi k ostatnym i na ukor vlatneho pohodlia. Ja osobne nemam predstavu ako by som mohla pomoct, okrem financnej podpory, kedze nie som priamo v diani a vybrat sa k postihnutym sa mi s dietatom nedasmile Avsak myslim, ze okrem financii je potrebna hlavne nadej pre ostanych, preto sa modlim, aby prisla pre tychto ludi pomoc, nech nezufaju, pretoze istotne ked pre nich bola pripravena spúšť, je pre nich pripravena aj pomoc. Aby ich tato strasna udalost posilnila a aby spravila aj z nich aj z nas trochu lepsich ludi, ktory zacnu byt ohladuplnejsi k ostatnym ludom a aj k prirode.

Pridaj komentár