Výzva: Zastavme vianočné žobranie

Eva Čobejová 4

Ľudia, ktorí sa deťom bez rodičov venujú celý rok a presne vnímajú ich potreby, sú opäť zhrození. A tak je tu výzva pre nás všetkých – a pod ňou mená, ktoré treba rešpektovať – Natália Blahová, Marek Roháček, Ida Želinská, Vladislav Matej a ďalší.

Vyzývajú nás:

I v tomto roku sme svedkami mnohých necitlivých kampaní, ktoré v nás majú vyvolať predstavy detských domovov dickensovských čias, kde deti trpia nedostatkom. A my, veriac v rozžiarené detské očká, otvoríme peňaženku, kúpime darček, pošleme esemesku so sumou. No naozaj sú drahé hračky a značkové oblečenie tým, čo opustené deti potrebujú?

Chceme, aby si čo najviac ľudí s otvoreným srdcom uvedomilo, že je dôležité, aby deti z detských domovov boli vynechané z vianočného žobrania. Aby sa na nich nepriživovali marketingoví žraloci, aby neboli sácané pred kamery ako živé exponáty a nástroje nášho milosrdenstva. Dávame im škodlivý signál o tom, že pre spoločnosť nie sú plnohodnotné, učíme ich žobrať.

Neveríme, že by ktokoľvek z nás postavil vlastné deti do stánku s adresou, kde bývajú a nechal ich, aby žiadali okoloidúcich o príspevok. Báli by sme sa, že sa im skriví chrbát. Báli by sme sa, že urazíme a pošliapeme ich hrdosť. Nie je dôvod,  správať sa k deťom z detského domova inak ako k vlastným deťom. Deti z detského domova nepotrebujú odpustky. Potrebujú, aby sme ich pustili medzi seba ako rovnocenných partnerov. Potrebujú našu pomoc. Podporu. Trpezlivosť. Nie „peniaze zadarmo“.

Ak im ich dáme, naučíme ich, že za smutné príbehy dostanú zaplatené lepšie, než za prácu. Viac, ako čokoľvek, čo sa dá kúpiť, potrebujú tieto deti skutočný domov. Nie všetci máme možnosti a kapacity na to, aby sme im ponúkli miesto pri svojom stole. No môžeme pomáhať tým, ktorí to miesto majú, alebo tým ktorí pomáhajú, aby bolo stále viac detí, ktoré vedia čo znamená rodina, spolupatričnosť a láska.

Ak chceme skutočne pomôcť, zamyslime sa nad svojimi možnosťami a nad účinkom svojho konania. Môžeme nazvať pomocou to, čo prichádza len raz za rok, len vo svetlách reflektorov, len pred objektívom kamier, a pod krídlami sponzorov? Nestaňme sa súkolím tejto mašinérie! Pomôžme napĺňať skutočné potreby detí.

Pridajte sa k našej výzve! Zastavme vianočné žobranie!

Výzvu možno nájsť na:

https://www.changenet.sk/?section=kampane&x=451644

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Perfektne vystihnutá realita predvianočných dní. Včera som bola v jednom nákupnom stredisku u nás v meste a samozrejme hned za pokladňami minimálne 5-6 detí prezlečených za anjelikov pýtali peniaze pre detské domovy. Človeka to až fakt niekedy otravuje, kde sa pohne na nákup tak hned pýtajú peniaze.

  2. Chodíme po uliciach, do práce či škôl, sme obklopení vlastnými starosťami či radosťami, denne vidíme dákeho žobrajúcieho, pred vianocami chodia rôzne výzvy poštou či v médiách na príspevky deťom , ktoré sú choré, chudobné, či bez rodičov……Ale čo skutočne prežívajú títo ľudia…čo chcú…..??? čo by bolo pre nich najlepšie?? …neviem či sa nad týmto zamýšlame.

    Skutočne myslím, že mám srdce na pravom mieste a som tá, ktorá vždy /v rámci možností/ prispeje, lebo mnou lomcuje lútosť a najradšej by som dala všetkým čo vystierajú k vám prázdne dlane, ale skutočne tento článok otvára oči i srdce, núti nás zamyslieť sa….

    Je to ako s tým chudobným rybárom.: Čo je lepšie?, naučiť ho loviť ryby, či mu zoslať rybu na večeru?..

    Vzdávam autorovi hlbokú poklonu… za možnosť pozrieť sa na tento problém z druhej strany a z dlhodobého hľadiska.

  3. dalsí dotaz: ak sa vyzbieraju peniaze, kto ich naozaj dostane? Myslim, ze tie deti z toho dostanu len minimum, ak vobec nieco.

  4. Váš komentár Perfektne vystihnuté. A rada sa pripojím k tejto výzve aj tento rok. Už by bolo na čase ukončiť pôsobenie ÚaD,veď nič iné nemajú na robote, len ako pripraviť kampaň na žobranie peňazí. Ale pre koho? Veď propagujú ako rušiť Detské domovy , tak pre aké deti to žobrú???

Pridaj komentár