Skúsenosť s nikotínom má asi polovica žiakov v piatej a šiestej triede. V drvivej väčšine prípadov však nejde o klasické cigarety, pretože tie už pre dnešné deti nie sú „cool,“ rovnako pre nich nie je „cool“ ani toto slovo. Naše deti a tínedžeri majú prístup k oveľa lákavejším a nenápadnejším formám nikotínu, ktoré len tak nezacítime zo smradľavej bundy ako kedysi.
Na naše deti cieli brutálny marketing, ktorí sa ich snaží presvedčiť, že už nikto z nich nemusí zomrieť na rakovinu pľúc, pretože nové cigarety sú oveľa „bezpečnejšie.“ Čo je, samozrejme, ohromné klamstvo. Aké nikotínové hrozby sú dnes v hre okrem klasických cigariet a cigár?
Canva
Nikotín – ako ho dnes konzumujú deti
Elektronické cigarety (e-cigarety, vaporizéry) – fungujú na princípe zahrievania tekutiny s nikotínom (e-liquid). Sú atraktívne pre rôzne príchute. Niektoré verzie vyzerajú ako USB kľúč alebo pero, takže deti nemajú problém ukryť ho. Bežne obsahujú vysoké dávky nikotínu, teda sú vysoko návykové.
Nikotínové vrecúška, snus – vkladajú sa medzi peru a ďasno alebo pod jazyk. Snus obsahuje tabak, nikotínové vrecká nie, tie obsahujú syntetický nikotín. Sú dostupné v rôznych príchutiach (ovocné, mentolové, colové) a veľmi populárne medzi deťmi, takisto vysoko návykové.
Žuvací tabak, šnupací tabak – vkladá sa do úst a prežúva alebo šnupe cez nos (menej „populárne“ u detí)
Nikotínové pastilky, žuvačky, náplasti – pôvodne určené na odvykanie, môžu byť zneužívané na prísun nikotínu.
Všetky formy spôsobujú silnú závislosť. Zvlášť u mladých ľudí, ktorých mozog je na nikotín citlivejší a závislosť sa rozvíja rýchlejšie, vedie k dlhodobej závislosti. Napriek tomu je relatívne ľahké sa k nim dostať. Deti si buď nájdu obchody, kde tieto produkty predávajú aj neplnoletým alebo si ich kúpia online. Stačí im pritom obísť vekové obmedzenie.
Niektorí ich potiahnu rodičom a potom sa radi podelia aj so spolužiakmi v škole. Fajčiarske pokusy na záchodoch školy bolo kedysi kvôli typickému cigaretovému smradu ľahko odhaliť a záujemcov o pokusy hneď usvedčiť. Pokiaľ však dnešní pedagógovia nie sú zorientovaní, možno ich ešte poteší, keď to na školských véckach voní po malinách. Vôbec na to nemusia prísť.
Prečo je nikotín pre deti nebezpečný
Závislosť na nikotíne:
U detí sa rýchlejšie rozvíja fyzická závislosť spojená s abstinenčnými príznakmi, ktoré zahŕňajú podráždenosť, pocity úzkosti, nepokoj, depresiu, problémy so spaním, problémy so sústredením, túžbu po nikotíne. Sú to také „drobnosti,“ ktoré si je ľahko zameniť s pubertálnymi prejavmi.
Predávkovanie nikotínom:
Deti sa môžu nikotínom predávkovať. Bežne dostupné nikotínové vrecúška obsahujú do 10 mg nikotínu, ale veľa detí ich užíva aj viackrát za deň. Pokiaľ ide o elektronické cigarety, niektoré zariadenia obsahujú viac nikotínu ako klasické cigarety. Jedna kapsula môže zodpovedať niekoľkým krabičkám (!) cigariet. Za smrteľnú dávku nikotínu sa považuje 30 až 60 miligramov.
Prejavy predávkovania nikotínom zahŕňajú nevoľnosť, vracanie, bolesť hlavy, bolesť žalúdku, dehydratáciu, stratu chuti do jedla, zvýšený krvný tlak, poškodenie tepien, búšenie srdca, nepravidelný tep, poruchy pozornosti a pamäte. U detí a tínedžerov je podľa psychiatričky rizikové práve zvýšenie krvného tlaku a poškodenie častí mozgu, ktoré kontrolujú pozornosť, učenie, náladu a kontrolu impulzov. Mozog sa pritom vyvíja až do veku 25 rokov.
Konzumácia elektronických cigariet či nikotínových vrecúšok je často spojená s falošným pocitom bezpečia. Tu vraj žiadne rakoviny pľúc nehrozia. Nikto tu nerobí poplachy ani kvôli pasívnemu fajčeniu. Zdá sa, že všetko je pod kontrolou, žiadna panika. Čo však marketéri cez svojich influencerov na tiktoku, youtube a spol. nepovedia, je hrozba, že:
vdýchnuté chemikálie môžu spôsobiť zápaly pľúc a dýchacie problémy.
niektoré e-cigarety obsahujú diacetyl, ktorý môže spôsobiť vážne poškodenie pľúc (tzv. „popcorn lung“ – ochorenie bronchiolov)
aj vy môžete ochorieť na EVALI (E-cigarette or Vaping Associated Lung Injury) – závažné ochorenie pľúc, ktoré bolo spojené s vapovaním – prečítaj si nižšie a začni sa trochu báť.
Okolo vás sa šíri tá krásna malinová alebo jahodová vôňa… Budíček! Para z e-cigarety nie je neškodná vodná para. Môže obsahovať:
umelé arómy – mnohé neboli testované na bezpečnosť pri vdychovaní.
formaldehyd, akroleín, benzén – toxické látky, ktoré môžu spôsobovať rakovinu.
ťažké kovy (olovo, nikel, cín) – môžu poškodiť nervový systém.
Neškodné nie sú ani iné formy nikotínových produktov. Pravidelné užívanie nikotínových vrecúšok môže spôsobiť škvrny na sliznici ďasna, ktorá sa môže neskôr zvrhnúť na rakovinu. Okrem poškodenia ďasien môžu vrecúška vyvolávať aj zubné kazy. Vŕtačky sa niektorí tínedžeri boja možno viac ako rakoviny. Za pripomenutie im to možno stojí.
Čo by si mal vedieť o EVALI, keď vapuješ
Závažné poškodenie pľúc spojené s používaním elektronických cigariet a vapovania, EVALI, sa prvýkrát objavil v USA v roku 2019 a viedol k hospitalizáciám aj úmrtiam. Tento fenomén bol natoľko zaujímavý, že prípad pacienta s touto chorobou zobrazili napríklad v seriáli New Amsterdam. Aby mladého tínedžera zachránili, musel čakať na transplantáciu pľúc.
Hlavnou príčinou ochorenia je práve vdychovanie obsahu, o ktorom nič nevieš. Zvlášť lacné náplne môžu obsahovať neznámych chemikálií viac. Vyhýbať sa treba podozrivým náplniam a nelegálnym THC náplniam, čo však deti a tínedžeri vôbec nemusia odhaliť. Ak sa však po vapovaní objavia u teba problémy s dýchaním, vyhľadaj lekársku pomoc. Mnohí pacienti s touto chorobou si na začiatku mysleli, že ide iba o chrípku alebo zápal pľúc. Ich stav sa však rýchlo zhoršil.
Príznaky sa môžu objaviť náhle alebo postupne a pripomínajú ťažkú infekciu dýchacích ciest. Zahŕňajú:
Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.