10 dôležitých rád pre mamu, ktorá vychováva syna

Silvia Hanová 1

Často počúvam od svojich priateliek „ ty to máš ľahšie, lebo máš dievča“.  Alebo „dievčatká sú pokojnejšie, ľahšie sa vychovávajú“. Majú však skutočne pravdu? 

Existujú až také rozdiely vo výchove dievčat a chlapcov? Maminky vychovávajúce chlapcov priniesli viacero myšlienok, ktoré pri svojej výchove uplatňujú. Stotožníte sa s nimi? 

Shutterstock

Spočiatku sme najdôležitejšími ženami v ich životoch, ich prvými učiteľkami, podporovateľkami. Budú ku nám vzhliadať po celý zvyšok svojho života a žiadať od nás rôzne formy odobrenia svojich rozhodnutí. Aj keď nám to už nepovedia nahlas.

 Učte ich slová prostredníctvom emócií

Vysvetľujte svojim synom, čo sú emócie a či sú ich aktuálne emócie na určitú situáciu vhodné alebo prehnané.

Ukážte im, že aj iní ľudia majú podobné pocity a že na ne vedia zareagovať aj odlišným spôsobom.

Ukážte im svoje vlastné emócie a vysvetlite im, že v budúcnosti lepšie porozumejú rozdielom medzi hnevom či zahanbením, sklamaním či zármutkom. Buďte pritom čo možno najviac otvorené. 

  Buďte ich „cheerleaderkami“

Je nepochybné, že práve Vy ste tými najhlasnejšími osobami podporujúcimi ich športové a iné výkony.  Nariek tomu, že si to cenia, nedovolia vám  spievať ich pseničky pred kamarátmi,  alebo sa na vás odujú, ak  budete pyšne ukazovať ich rozkošné detské fotografie kamarátom zo skautského oddielu.

Ale vždy budú vedieť, že je tu minimálne jedna osoba, ktorá ich vždy prijme takých, akí sú.

 Veďte ich k poriadku a čistote

Naučte Vašich synov všetkým domácim prácam a veďte k čistote a zdravému životnému štýlu.

Budú pritom zrejme frflať a argumentovať slovami, že uvedené celkom nepatrí do ich „kompetencií“, avšak verte, že raz Vám za to budú veľmi vďační.

 Čítajte im a čítajte s nimi

Ukážte im, že čítate a pomôžte im porozumieť slovám v knihách. Rozvíjajte ich fantáziu, podporujte aj oblasti, ktoré nepatria medzi ich najobľúbenejšie a učte ich tak spoznávať nové príbehy a miesta, o ktorých budú môcť snívať.

 Veďte ich k tancu

Tanec, rytmus a hudba patria k všeobecným kultúrnym zručnostiam. Veďte preto Vašich synov k tomu, aby si našli vzťah aj k nim. Kedykoľvek sa v budúcnosti ocitnú na nejakej spoločenskej udalosti, budú sa cítiť istejší a viac vo svojej koži. 

 Predstavte im správne vzory mužov

Príklady mužov s veľkými svalmi odetých v uniformách (Batman či Spiderman) ich budú sprevádzať a obklopovať takmer od narodenia. Je však dôležité, aby ste im predstavili a ukázali, že na svete existujú či existovali aj muži disponujúci inými dôležitými a pre život potrebnými vlastnosťami ako sú múdrosť (Albert Enistein), zruční spisovatelia, rečníci a odhodlaní vodcovia (Mark Twain, Dr. Martin Luther King) alebo takí, ktorým nechýbala odvaha urobiť niečo dovtedy celkom nepoznané a nebezpečné (Neil Armstrong). 

 Predstavte im správne vzory žien

A samé buďte pre nich takým vzorom. Podobne ako rôzni „svalnáči“ budú Vašich synov už od malička obklopovať aj tradične krásne a takmer dokonalé ženy či dievčatá z televízie či časopisov.

Naučte preto Vašich synov, že je dôležité, akí sú ľudia zvnútra a že je krásne, keď sú ženy múdre, čestné, nebojácne a majú skvelé a prevratné myšlienky. Buďte samé takým príkladom pre Vašich synov a vedzte, že podobné ženy si raz budú hľadať aj oni sami, keď na to príde ten správny čas.

 Budujte v nich pevnú vôľu

Naučte Vašich malých „drsniakov“, že ak chcú v živote čokoľvek dosiahnuť, musia na tom tvrdo pracovať a ich úsilie bude časom odmenené v podobe pozitívneho výsledku.

Môžete začať napríklad so stanovovaním menších cieľov pri vykonávaní domácich prác, ktoré prinesú čistotu a príjemný pocit do Vášho obydlia a neskôr pridať rôzne iné voľnočasové aktivity. 

 Vezmite ich von a ukazujte im svet

Trávte s Vašimi synmi veľa času na čerstvom vzduchu a ukážte im rôzne miesta, cestujte spoločne a spoznávajte cudzie krajiny a kultúry. Odpovedajte im pritom na všetky otázky s trpezlivosťou a tvorte si tak spoločné neoceniteľné spomienky. 

 Bozkajte a objímajte ich

Ktorákoľvek mamička syna Vám povie, že malí chlapci sú neuveriteľne milujúci a prítulní. Títo drobci veľmi často a otvorene prejavujú svoju lásku prostredníctvom nespočetného množstva objatí a bozkov, pričom to isté očakávajú na oplátku aj od Vás. Samozrejme, je rozdiel, či Vášho miláčika bozkáte na verejnosti vo veku dvoch či šestnástich rokov:) Nájdite si tú správnu formu vzájomných prejavov vášho vzťahu, aj keď sú už väčší.

  • Inšpirované: goodmenproject.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Váš komentár

    Veľmi príjemný článok. Som matkou už čoskoro 4-ročného syna a nesmierne si užívaj jeho záujem o všetko okolo neho ale hlavne jeho chuťou sa so všetkým podeliť práve so mnou, jeho mamou. V každom z 10-tich bodov som našlo, čo sa snažím odovzdať alebo prežiť so synom aj ja. Nie som slobodná matka a môj syn žije v harmonickom vzťahu oboch rodičov avšak je pravdou, že jeho „stredobodom vesmíru“ a oporou, za ktorou sa stále vracia je jeho mama.

    Týchto 10 rád sa snažím dodržiavať a praktizovať prirodzene a nenásilne práve preto, aby som svojmu synovi dala do budúcnosti určité základy pre ľahší a prirodzenejší vstup do reality samostatnosti, ktorá ho v určitej fáze života čaká. Obaja spolu s manželom k nemu pristupujeme ako k samostatne konajúcej a zodpovednej osobne s ohľadom na jeho vek a vnímanie reality.

    Zodpovedať vždy na jeho otázky nie je práve jednoduché a častokrát aj únavné, ale už teraz vidím výsledky svojej „práce“ v podobne malého „mudrlanta“. Toľkokrát nás už s manželom pobavil svojimi otázkami a konštatovaniami, že si to začíname zapisovať. Momentálne je v období, kedy si všetky nami prečítané rozprávky opakuje (aj doslovne) a potom nám ich sám rozpráva napr. počas jazdy autom.

    Prajem všetkým mamičkám malých aj veľkých loptošov veľa sily a vytrvalosti pri ich huncútstvach v každom veku Rolleyes

Pridaj komentár