Ovládajú vaše desaťročné deti tieto zručnosti?

Andrea Biela 0

V posledných rokoch vidíme, že už celkom malé deti vedia ovládať rôzne technológie. Mobily, počítače, tablety… a zároveň vidíme, ako strácajú, resp. nenadobúdajú praktické zručnosti.

Podľa jedného amerického prieskumu takmer 60 % 3 – 5 ročných detí vie zapnúť navigáciu na mobile, ale len 1 zo 6 detí si vie urobiť jednoduché raňajky.

Až príliš často vidíme rodičov, korí robia všetko za deti, namiesto toho, aby ich nechali, sprevádzali ich tým, aby sa isté veci naučili sami. Tieto úplne bežné zručnosti by s deti mali naučiť čím skôr, je to základ ich cesty k nezávislosti.

Shutterstock

Naučte deti prať

Príliš veľa tínedžerov netuší, ako naložiť práčku, či ako vytriediť bielizeň. Pričom sa tieto veci môžu začať učiť vo veku 5 – 6 rokov. Pomôžte im zvládnuť tento proces.

Vysvetlite im, aké veci prať spolu (tmavé veci, farebné, biele), pri akej teplote, aby sa nesprali (naučte ich čítať štítky), koľko pracieho prášku do práčky treba dať, ako nastaviť program, ako bielizeň vyvesiť.

Nie je to také zložité, hoci naše práčky majú 12 – 15 programov, obvykle využívame 2 či 3. Nie je dôležitá dokonalosť, ale splnenie misie.

Naučte deti sadiť a pestovať rastliny

Veľa detí s v škôlke stretne s tým, že  niečo pestujú zo semienka. Málokto z nich sa však naučí, ako semienka preniesť do zeme, do záhrady.

Nechajte deti, nech si natrénujú presádzanie! Vezmite kvetináče, zeminu, doprajte dieťaťu zažiť ten pocit, že kvietok či fazuľku vypestovalo úplne samo. Pomôžte mu, aby zvládlo zatlačiť stonku primerane do zeminy, rastlinku poliať a pravidelne sa o ňu starať. Zvládnu to už päťročné deti.

Naučte deti baliť darčeky

Deti okrem toho, že radi darčeky dostávajú, ich aj radi dávajú. Možno najmä dievčatá sa tešia aj z ich vyrábania. Ak sa naučia darčeky navyše zabaliť, budú ešte viac spokojní sami so sebou.

Predškoláci môžu pomôcť pripraviť papier a kúsky lepiacej pásky. Škôlkari zvládnu také veci, ako odlepiť cenovku, vybrať správnu škatuľku a nachystať stužky, či ozdoby.

Naučte ich zatĺcť klince

Z vašich detí nemusia vyrásť práve domáci kutilovia, ale klinec by zatĺcť vedieť mohli. 7 – 9 ročné deti by to mali v pohode zvládnuť. V predaji nájdete aj ľahšie kladivá, aby dieťaťu neboli príliš ťažké do ruky.

Vyberte kus mäkkého dreva, položte ho na zem alebo prichyťte do zveráka. Vyberte klince s veľkou hlavičkou. Klinec môžete pretlačiť kusom kartónu, aby bol stabilnejší. Keď je dieťa pripravené, len sa uistite či si pridržiava koniec kartónu a nie samotný klinec, aby si chránilo prsty.

Naučte ich napísať listy

V dnešnej dobe mailom  a SMS je už rukou písaný list vzácnosťou. Nezabudnite však aj na túto zručnosť. Väčšie batoľatá môžu diktovať list pre príbuzných a doplniť ho kresbami, nalepiť známku a podať list na pošte.

Naučte vaše dieťa, ako nadpísať adresu na obálke. Vysvetlite im, že list má nejaké základné časti – dátum, oslovenie, samotný obsah – telo, záver – rozlúčenie, podpis. 

Naučte deti pripraviť jednoduché jedlo

Nechajte vaše deti pomáhať v kuchyni, rozdeľte im prácu – čo majú urobiť a ostaňte pokojní, keď sa na podlahe objaví neporiadok a občas lietajú škrupinky od vajec. Jogurt s ovocím je dobrý tip na prvé, samostatne pripravené, jedlo. Predškoláci môžu vybrať jogurt lyžicou do misky a pridať umyté a nakrájané ovocie.

Päťročné a staršie deti môžu natierať chlebíky, sedemročné robiť toasty či šaláty, desaťročné zvládnu praženicu, či dokonca  pod dohľadom žemľovku, čaj či banánový koktejl.

Naučte deti orientovať sa v priestore

Ak vás niekedy sklamala navigácia, viete, aké je dôležité, aby ste sa vedeli orientovať v mape. Učte deti cez hry, aby sa to naučili aj oni.

Hľadajte poklad – poskrývajte doma či na dvore hračky a nakreslite deťom mapu. Ukážte deťom ako to, č o je nakreslené na mape korešponduje so skutočnosťou.

Choďte do ZOO či múzea, všade dostanete orientačnú mapku. Požiadajte vaše dieťa, aby v nej našlo napr. výbeh zebier, či výstavu vesmírnych strojov.

Naučte deti, ako ošetrovať malé rany

I keď je to niekedy ťažké, učte deti od mala, že krvi sa báť nemusia  že netreba pri každom poranení strácať hlavu. Aby sa o svoje rany vedeli postarať, aj keď práve nebudete nablízku. Je to jednoduché: zastaviť krvácanie – gázovým štvorcom, ranu vyčistiť – vodou, či dezinfekciou, prelepiť rýchloobväzom.

Naučte deti upratať kúpeľňu

Používajú ju? Nechávajú zvyšky pasty na umývadle? Nech sa naučia po sebe si aj upratať. To zvládnu už aj predškoláci. Stačí použiť ocot a hubku – to nie sú pre deti nebezpečné veci.

Toaleta už vyžaduje viac zručností, schopnosť opatrne pracovať s čistiacim prostriedkom. Školáci to ale zvládnu. Dbajte na to, by si po „práci“ poriadne umyli ruky.

Naučte deti rozvážne nakupovať

Naučiť dieťa byť rozvážnym spotrebiteľom chce nejaký čas a skúsenosti. Je nápomocné, ak počas nákupov deťom svoju voľbu komentujete – prečo toto mlieko a nie tamto, prečo tento jogurt a nie iný. Hovorte o cene i kvalite.

Nechajte vaše deti, nech niečo zaplatia. Dajte mu voľnosť a určite, za ktorú časť nákupu je zodpovedné. Môžete sa zahrať aj hru že v obchode deti budú hľadať najlacnejšie maslo alebo ketchup.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár