Pokémon GO je hra, na báze spojenia mobilnej aplikácie s videohrou postavenej na princípe rozširujúcej sa reality (Augmented Reality).
Bola spustená len pred mesiacom, začiatkom júla 2016. Na Slovensku bola oficiálne spustená v Google Play 18. júla. Prostredníctvom aplikácie prepája herné prostredie s reálnym svetom, k čomu sa využíva GPS modul a kamera telefónu.
Hra nadväzuje na 20 ročnú históriu pokémonov z video a PC hier, TV seriálov, filmov, výmenných kartičiek a figúrok od firmy Pokémon Company.
Za jej vznikom stoja vývojári spoločnosti Niantic a na produkcii sa podieľa taktiež firma Pokémon Company, ktorej spoluvlastníkom je spoločnosť Nintendo.
Foto: Ingimage.com Ako sa hrá Pokémon Go? Hra začína zvolením postavy a vytvorením vlastného avatara hráča .
V hre prechádza hráč so zapnutou aplikáciou v mobilnom zariadení po reálnom svete , navštevuje rôzne zaujímavé miesta (historické, duchovné pamiatky, budovy, architektonické zaujímavosti, kultúrne, športové a spoločenské ustanovizne, miesta, sochy, tabule, priečelia budov, plastiky na budovách, brány, atď.), chytá pokémony, zbiera im jedlo a liečivo.
Taktiež zbiera vajíčka pokémonov, ktoré sa zasa chôdzou po dosiahnutí určitého počtu kilometrov vyliahnu. Vlastnosti hráča/avatara sa zdokonaľujú chôdzou , zbieraním pomôcok, chytaním pokémonov, súbojmi v aréne. Hra ponúka 133 druhov pokémonov, ktorý pribúdajú do zoznamu hráča Pokédex.
Pokémoni sa môžu vyvíjať a získavať tým silnejšie silu (CP), je možné ich vymieňať s ďalšími hráči. Môžu sa zdokonaľovať v priateľských telocvičniach, ktorá musí mať byť označená farbou vášho tímu.
V iných arénach bojujú vaši pokémoni ďalších hráčov z konkurenčných tímov na život a na smrť. Porazeného pokémona môžete aj oživiť. Váš tím môže získať aj arénu konkurenčného tímu. Do arény nasadzujete za vás 6 pokémonov.
Čo sa dieťa naučí? Pokémoni je hra, v ktorej hráč si zdokonaľuje svoju skupinu pokémonov, aby bol schopný poraziť protihráčov vo virtuálnej rovine, ale aj v skutočnosti. K tomu je potrebné preniknúť do zákonnosti hry, poznať vzťahy medzi pokémonmi rôznych druhov, tímami, vlastnosťami jednotlivých hráčov.
Skupinu pokémonov treba do arény vybrať tak, aby sa doplňovala, lebo každý jeden Pokémon ma svoje silné, ale aj slabé stránky. Kúzlo hry je v tom, že nestačí použiť najsilnejšieho, na každého platí niečo iné. Hráč sa teda učí plánovať a prispôsobovať.
Treba vedieť premietnuť vlastnosti hráča a schopnosti pokémnov do hry. Tým sa buduje predstavivosť a jej predstava do reality. Hra podporuje spoluprácu, komunikáciu v tíme, umenie učiť sa nové veci, zodpovednosť voči tímu, cudzie jazyky a technickú zdatnosť.
O čom s dieťaťom hovoriť S dieťaťom je vhodné sa porozprávať, čo hra pre neho znamená: čo ho viac baví, či zbieranie, alebo súboje? Baví ťa z hry chodenie po krajine, získať ocenenia zaslúžene? Keď budeš v aréne prehrávať, budeš ďalej bojovať, alebo sa vzdáš?
Je dobré dieťaťu vysvetliť, čo je konzumerizmu s, aby neprepadlo Pokémon-mánii. Konzumerizmus je v tejto hre zahrnutý v potrebe vynakladania ďalších prostriedkov na dokupovanie predmetov, ako aj na zjednodušeniu postupu v nej.
Riziká V reálnom svete sa môžete dostať do problémov, pokiaľ sa obmedzíte iba na sledovanie obrazovky mobilu a môže sa stať, že sa dostanete niekam, kde je to nebezpečné (dopravná tepna), zakázané (bezpečnostné lokality), alebo nevhodné (pietne miesta). Vo chvíli nesústredenia sa môžete s niekým zraziť, treba si dávať pozor na to, kam sa pohybujete. V hre je prvok násilia zastúpený v podobe súbojov medzi pokémonmi v aréne. Mŕtvy pokémon môže byť ale opäť oživený. Míňanie financií priamo na nákup vybavenia (poké-mincí, pokélôpt, šťastných vajíčiek, inkubátorov lure modulov) a nepriamo na spotrebu internetových dát pri prechádzaní krajinou. Pozor na roaming data! Rizikami hry sú aj: ohrozenie súkromia osoby (osobné údaje cez google konto), strata reality, ohrozenie osobnej bezpečnosti a konzumerismus.
Pozor! Hra vybíja veľmi rýchlo baterku mobilného telefónu. Taktiež jej treba venovať veľa času, ako každá hra – aj táto môže vyvolávať hráčsku závislosť.
Loading...