Nepokazme si deti tým, že sa im obetujeme

Anna Veselá 0

Krízové časy nás vedia poriadne preveriť. Práve vtedy totiž zisťujeme, či máme schopnosti a zručnosti, ktoré sú dôležité pre spokojný život.

Napríklad to, či sa vieme uvoľniť, radovať, či si dokážeme vytvárať a udržovať priateľstvá, či nám nechýba zmysel pre humor, či sme schopní spolupracovať, aj samostatne pracovať, či máme schopnosť ísť za svojim cieľom alebo si dokážeme nájsť nový cieľ, ak sa ukáže nedosiahnuteľný…

Toto môžu deti získať obyčajným životom v rodine – žiadna škola, či krúžok ich to nenaučí.

Shutterstock

Kedy sa nám žije lepšie

Keď si uvedomujeme, čo sme dostali a čo dostávame, a že to nie je samozrejmosť. Nekupujeme, čo nepotrebujeme, na tanier si nakladáme toľko, koľko skutočne zjeme.

Bežne si ďakujeme, prosíme, vychádzame v ústrety. Dokážeme počkať. Dávame najavo, čo si vážime a prečo,“ hovorí psychologička Koucká.

Skromnosť, trpezlivosť a vďačnosť. Paradoxne hodnoty, ktoré spoločnosť často zaznáva. Pomáhajú nám však žiť spokojnejšie.

Takisto sa lepšie žije ľuďom, ktorí si vážia druhých, patrí sem teda aj rešpekt a úcta. Sú to hodnoty, ktoré nám prinášajú pokoj, vyrovnanosť.

Podľa psychologičky Pavly Kouckej práve tieto vlastnosti súvisia so životným pocitom osobnej pohody (well-being) a môžeme ich ovplyvniť my, rodičia vlastným príkladom.

Nepokazme si to prehnanou obetavosťou

Pri výchove si musíme dávať pozor na to, aby sme neboli príliš obetavými rodičmi, pretože práve veľká sebaobeta vedie niekedy k nevďačnosti detí.

Také dieťa, ktoré všetko má, považuje to za samozrejmosť a bude nespokojné a nešťastné rozprávať o tom, čo nemá.

Len pokiaľ dieťa nedostáva všetko hneď, môže sa učiť trpezlivosti. Len pokiaľ nepovažuje obetu rodičov za samozrejmosť, môže zažívať hrejivý pocit vďačnosti.

Preto je potrebné, aby sme vedľa potrieb svojho dieťaťa vnímali aj vlastné potreby, aby sme zohľadňovali svoje možnosti.

Svoje deti by sme mali rešpektovať, ale rovnako je potrebné, aby sme brali ohľad aj na seba a aby sme vyžadovali rešpekt od svojich detí,“ radí Koucká.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár