Nerobia dnešní rodičia pre svoje deti príliš moc?

Anna Veselá 0

Premýšľate niekedy nad tým, či nerobíte pre svoje dieťa až príliš veľa? Neriešite príliš veľa vecí za dieťa? Nedávate mu až moc? Pýta sa známa psychologička Dr. Siggie Cohen.

Shutterstock

Prílišné rodičovstvo

Súčasné rodičovstvo môže byť až veľmi späté so slovíčkom “príliš.” Príliš prispôsobujúce sa deťom, príliš vychádzajúce v ústrety požiadavkám detí, príliš vysvetľujúce, príliš “riešiace”, príliš vyjednávajúce, príliš fixujúce sa na dieťa. A napriek tomu, že súčasné rodičovstvo je naozaj tvrdá drina, veľa rodičov po odvedení ťažkej práce cíti ešte aj vinu. Či je to takto vlastne v poriadku.

Nikdy predtým v minulosti sme tak veľmi neprihliadali na želania a potreby našich detí. Nikdy predtým sme sa tak nezasadili o to, aby ich názory boli vypočuté a uznané. Ani sme sa nesnažili vytvárať im priestor pre ich myšlienky a pocity. A je to úžasná vec, myslí si Cohenová, no možno sme zašli trochu priďaleko, priznáva.

Naše úmysly sú určite dobré. Ale v snahe chrániť deti im niekedy odopierame možnosť bojovať s ťažkosťami a čeliť výzvam. Podporovať svoje dieťa, ktoré má ťažkosti, je jasná vec, hovorí psychologička. Avšak je treba to urobiť tak, aby sme naše deti naučili čeliť problémom priamo. Aby sme im pomohli vybudovať zručnosti, aby to zvládli. Aby zvládli život.

Prečítajte si aj:

Mami, tati, mám problém

Predstavte si, že za vami príde dieťa s nejakým problémom. S jedným z mnohých, ktoré vyvstanú každý deň. Napríklad si nevedia nájsť topánky. Nudia sa. Pohádali sa s kamarátom. Majú obavu z novej triedy a nových spolužiakov (možnosti bývajú naozaj nekonečné).

Čo radí Cohenová?

  • Potvrďte deťom ich ťažkosti, tieto ich “boje.” “Áno, to znie ťažko.” “Ok, to vyzerá, že tu máme výzvu, s ktorou si musíme poradiť.” “Hm, vidím, že je to pre teba ťažké.”
  • Zároveň spomaľte vaše prirodzené nutkanie napraviť tento problém za nich. Pomôžte im nájsť silu, ich vlastnú silu, aby tento problém mohli vyriešiť. Rozšírte ich perspektívu, pohľad na vec:

“Poďme o tom teraz na chvíľu popremýšľať… hm, čo si myslíš, že by si s tým mohol urobiť? Povedz mi o tom trochu viac. Povedz mi, čo sa deje. Máš nejaké nápady, čo by sa dalo urobiť?”

  • Dajte im priestor, aby si mohli precvičiť svoje vlastné zručnosti pri riešení problémov. A dôverujte ich prirodzeným schopnostiam čeliť problémom a vyrovnať sa s nimi. “Viem, že je to ťažké. Ale rovnako viem, že si silný a schopný. Dopraj si čas a popremýšľaj o tom. Stavím sa, že určitě môžeme prísť na to, čo s tým urobíme ďalej. Čo si myslíš, že by ti pomohlo?”

Vybudovanie zručností pri zvládaní výziev a ťažkostí vyžaduje veľa času a veľa praxe. Ale všetci vieme, aké dôležité sú pre plnohodnotný život. A ako budujú našu odolnosť, pripomína Dr. Siggie.

Prečítajte si aj:

Príliš veľa rodiča rovná sa krehké dieťa

Ak dieťa prehnane chránime, vysielame mu nesprávny odkaz. Naučíme ho, že je príliš krehké na to, aby sa dokázalo vyrovnať s realitou života. Učíme ich, že nedokážu zniesť nepohodlie. Tým ovplyvňujeme spôsob, akým dieťa vníma seba a svet naokolo. Len ak dieťa necháme riešiť svoje nepríjemnosti, môže zažiť úspech, vďaka ktorému pochopí, že je dosť šikovné a schopné meniť svet okolo seba. Že to má vo svojich rukách. Je to opak bezmocnosti, ktoré zažíva dieťa, za ktoré robí všetko rodič.

Prečítajte si aj:

Prečítajte si aj ďalšie články na tému súčasného materstva:

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár