Deťom, ktorým nedáme zodpovednosť, robíme medvediu službu

Anna Veselá 0

Amy Morin je psychoterapeutka, ktorá je okrem iných úspešných titulov podpísaná aj ako autorka knihy 13 vecí, ktoré psychicky silní rodičia nerobia. Všetkým rodičom radí, aby nedovolili deťom vyhýbať sa zodpovednosti.

Ak im to dovolíte, nedostanú šancu dospieť,“ pripomína Amy. Z nezodpovedných detí vyrastú nezodpovední dospelí.

Nerobme deťom medvediu službu. Investujme čas do toho, aby sme ich niečo naučili, namiesto toho, aby sme robili veci za ne. Neplnia si povinnosti? Nerozčuľujme sa popri tom, keď za nich naprávame ich chyby. Namiesto toho ich nechajme pocítiť dôsledky. Lebo to je tá najlepšia škola.

Shutterstock

Nerobme deťom desiatu

Robíte deťom desiatu? Zapojte ich do prípravy. Možno si nemusia hneď nachystať celý desiatový box, ale čo tak začať menšími vecami? Vedia, kde v kuchyni máte ovocie? Vedia, prečo ho treba umyť? Vedeli by ho nakrájať?

Plánujte spolu desiatu na celý týždeň. Nenechajte ho nevďačne frflať, že má zase chleba so šunkou – aby bola desiata pestrá, je treba niečo pestré aj nakúpiť. Bol by problém ho poslať do obchodu kúpiť rožok?

Nekontrolujme deťom tašky

Aj vy sa zvyknete pýtať, či si zbalili do tašky úbor a pripomínate im, že zajtra majú telesnú? A potom dohliadate na to, aby úbor odišiel spolu s taškou do školy a nezostal v detskej? Kričíte na nich z auta, lebo si to zabudli aj tak v aute?

Namiesto otázky „Zbalil si si…“ sa ich radšej opýtate: „Čo by si si mal zbaliť na zajtra?“

Ak sa predsa len stane, že si úbor zabudne, potom zrejme nebude môcť cvičiť a bude to mať následky. Nie však pre vás – nie je vaša povinnosť priniesť mu do školy zabudnutý úbor alebo desiatu.

Nebojte sa, vaše dieťa nezomrie od hladu. Zato ďalší raz si na to možno lepšie spomenie „sám od seba“ bez pripomienkovača v maminom hlase.

Shutterstock

Nepripomínajme im domáce úlohy

Dieťa svätosväte tvrdí, že nemajú žiadne domáce úlohy. Dáte si ešte tú námahu, že pre istotu skontrolujete EduPage, ale nevidíte tam nič. Na ďalší deň dostane poznámku, pretože učiteľka nemala dôvod zapísať domácu úlohu celej triede, ktorá stihla urobiť pracovný list v škole. Iba pár deťom ostalo niečo na doma.

Ako sa zachováte? Začnete mu teraz pre istotu kontrolovať každý jeden zošit z každého predmetu, aby sa to nezopakovalo? Alebo ho necháte čeliť následkom? Päťke, keď si zabudne úlohu trikrát po sebe? Prípadne bude musieť zostať kvôli tomu po škole. Čo je pre neho z dlhodobého hľadiska efektívnejšie?

»»»»»» Prečítajte si aj: Psychicky odolné deti majú rodičov, ktorí nerobia tieto veci.

Nerobme úlohy za nich

Dieťa si spomenie na domácu úlohu tesne pred tým, ako mu poprajete dobrú noc. Čo urobíte? Necháte ho zase hore dlho do noci, kým si to nedorobí? Nedajbože si sadnete k stolu k nemu a budete mu pomáhať robiť projekt, na ktorý mal dva týždne, len aby nedostal zlú známku? A ešte na ňom vidíte, že s tým vlastne počíta?

Amy Morin rodičom radí: „Nerobte s dieťaťom projekt z prírodovedy večer predtým, ako ho má odovzdať. Namiesto toho spomeňte: „Tak sa zdá, že o dva týždne máš odovzdať projekt z prírodovedy. Čo urobíš pre to, aby si to stihol načas?“ Môžete mu pomôcť vypracovať plán tak, aby všetko stihlo načas.“

Shutterstock

Nechajte ich zaplatiť zo svojho

Zabúda si v škole mikinu, či tenisky, ktoré sa potom nevedia nikde nájsť a zrejme sa „stratili?“ Alebo dokáže zničiť novú obuv na skateboarde za týždeň? Nemá nikdy čas rozviazať si šnúrky alebo použiť obuvák, tak „zlomí“ pätu na ďalších topánkach a už sa nedajú nosiť, lebo mu robia otlaky?

Buď sa môžete tváriť, že vaša peňaženka nemá dno a nevadí vám to. Alebo si na ďalšie oblečenie našetrí zo svojho. Možno dostáva vreckové, možno má nejaké to euro od babky a dedka k meninám… nebojte sa prinútiť ho použiť tieto peniaze, aby zaplátalo svoju dieru v rozpočte.

»»»»»» Prečítajte si aj: Kríza nezodpovedných detí – rodičia sa sťažujú sami na seba.

„Speňažiť“ môžete aj jeho meškanie, keď nestihne autobus do školy a bude vás chcieť použiť ako taxík. Nech sa páči, euro alebo päť za váš čas a pohonné látky.

Ak dieťa nedostáva vreckové, Amy radí urobiť to podobne, ako jedna mama, ktorá spísala synovi zoznam povinností – za každú povinnosť bola odmena dolár. Aby mohol zaplatiť za odvoz do školy, musel ich splniť všetky. Dovtedy mohol zabudnúť na elektroniku alebo na to, že pôjde niekam von s kamarátmi.

Neberte deťom zodpovednosť, berte na zodpovednosť deti, pripomína Amy Morinová. Nerobte za nich priveľa, naopak, urobte všetko pre to, aby poznalo povinnosti od raného veku. Len zo zodpovedných detí vyrastú zodpovední dospelí.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Prečo sú deti znudené, nevedia čakať a nezvládajú frustráciu?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár