Od akého veku môžu byť deti doma bez rodičov?

Kika Kováčiková 0

Nielen počas prázdnin riešime dilemu, či môžeme nechať deti doma samy bez dospelého dozoru.

Chcete si na chvíľu odbehnúť do potravín alebo len čakáte pred vchodom na kuriéra. Je pre vás ok nechať za dverami trojročné dieťa v „opatere“ päťročného súrodenca? A čo váš piatak? Dokáže byť doma sám celý deň, aj si zohriať obed, kým sa vrátite z práce?

Shutterstock

Čo hovoria zákony

Na Slovensku nemáme zákon, ktorý by jednoznačne určoval vekovú hranicu, kedy sú deti dosť veľké na to, aby sme ich mohli nechať doma samy.

V USA, v štáte Illinois môže ostať doma bez dozoru 14-ročné dieťa, v Kansase už 6-ročné. Väčšina štátov, podobne ako u nás, však pevnú hranicu stanovenú legislatívou nemá.

Vo všeobecnosti sa však v našich podmienkach predpokladá, že dieťa, ktoré navštevuje druhý stupeň základnej školy, by už malo vedieť zvládnuť prísť domov bez sprievodu rodiča a nejakú dobu na neho počkať, kým sa vráti z práce. To je aj najčastejší dôvod, prečo sa vám už spravidla nepodarí umiestniť piataka do družiny, resp. školského klubu detí.

Podobný príklad je dávka ošetrovné v prípade, že sa rodičia starajú o zdravé dieťa, keď je škola zatvorená z dôvodu karantény – vtedy sa sleduje dovŕšenie 11 rokov veku (10 rokov + 364 dní), čo je hranica, kedy môže čerpať ošetrovné rodič pri zdravých deťoch.

Na dieťa staršie ako 11 rokov, ktoré je zdravé, ale jeho škola je zavretá, rodič OČR čerpať nemôže, pretože sa predpokladá, že už jeho osobnú starostlivosť nepotrebuje.

Pandémia však znovu postavila otázku, nakoľko je táto veková hranica všeobecne aplikovateľná. Zrazu sme tu mali veľmi veľa detí jedenásťročných detí, ktoré mali byť doma samy celý deň, rovnako ako napríklad maturanti.

Preto sa uzákonila možnosť čerpania OČR aj na staršie – inak zdravé dieťa nad 11 rokov – podmienkou nároku na získanie OČR však bolo potvrdenie pediatra, že dieťa nie je spôsobilé mentálne alebo fyzicky samé sa o seba postarať v období počas uzatvorenia školy v krízovej situácii.

Čo hovoria psychológovia

Pri každom dieťati by sme mali uvažovať v nejakom kontexte,

  • či sa o seba vie postarať,
  • či dokáže dodržiavať pravidlá,
  • robiť dobré rozhodnutia,
  • ako reaguje na stresové situácie
  • a tiež, keď ho chcete alebo musíte nechať doma samo, ako sa bez vás doma cíti.

Podľa psychologičky Márie Kopčíkovej, ktorá sa tejto téme venovala, by deti do 7 rokov nemali doma ostať samy nikdy, deti vo veku 8 – 9 rokov ½ – 1 hodinu. Staršie deti podľa ich zrelosti a uváženia rodičov.

Napokon, budete to vy ako rodič, kto bude volaný na zodpovednosť v prípade, že sa dieťaťu čokoľvek stane.

Trestný zákon a vek dieťaťa

Trestný zákon ochraňuje každé dieťa mladšie ako 18 rokov, ktoré si nemôže zadovážiť pomoc. Podľa súdnej judikatúry ide najmä o:

a) dieťa útleho veku, ktoré nie je schopné vlastnými silami čeliť nepriaznivej situácii, v ktorej sa ocitlo (spravidla ide o dieťa do 6 rokov),

b) aj staršie dieťa, ak pre svoju nesamostatnosť a stupeň svojho telesného i duševného vývoja, ako aj podmienky prostredia, kde zostalo opustené, nie je samé schopné sa vymaniť z danej situácie.

Prísnejšie sú posudzované deti do 6 rokov veku, ale za deti neschopné sa o seba postarať môžu súdy považovať aj staršie deti.

Napríklad Okresný súd  Poprad uznal vinnou z trestného činu opustenia dieťaťa matku, ktorá nechala v uzamknutom byte na 2. poschodí svoju dcéru vo veku 6 rokov a 2 mesiace. Tá sa ráno zobudila, otvorila okno a volala mamu. Okoloidúca asi o 06,30 hod. privolala políciu a dieťa bolo pomocou plošiny zložené z okna bytu.

Typickým príkladom opustenia dieťaťa, s ktorým sa stretávame v súdnej praxi, je opustenie dieťaťa osamelo žijúcou matkou, ktorá odíde z domácnosti, dieťa doma zamkne, nepostará sa o stravu, hygienu, či iné potreby, nezabezpečí k nemu dozor a vráti sa domov až po dlhšom čase, niekedy až o niekoľko dní.

Niekedy však stačí aj kratšie opustenie dieťaťa – do úvahy sa potom berú všetky okolnosti, ako vek dieťaťa, stupeň jeho telesného a duševného vývoja, povahu prostredia a pod.

Shutterstock

Nechať dieťa doma samo – zvážte všetky okolnosti

To, kedy necháme dieťa doma samo a za akých okolností, rozhoduje o jeho bezpečnosti, a tá by mala byť na prvom mieste.

Zodpovedať by sme si mali tieto otázky:

  • Ovláda dieťa svoje meno, priezvisko, adresu, telefónne číslo? Vie dieťa, kde budem a ako ma môže kedykoľvek kontaktovať? Vie zavolať na číslo 112 v prípade núdze?
  • Akú dlhú dobu bude dieťa doma samé? Bude to počas dňa, večer, či v noci? Bude dieťa potrebovať jedlo? Ak áno, aké jedlo si môže pripraviť bez toho, aby muselo zapnúť sporák, aby sa minimalizovalo riziko požiaru a popálenín?
  • Ako často sa od dieťaťa očakáva, že sa bude o seba starať? Koľko detí zostane doma samých? To, že sa dieťa dokáže postarať o seba, ešte neznamená, že sa musí vedieť postarať aj o mladších súrodencov.
  • Je náš domov bezpečný? Hrozia nejaké nebezpečenstvá (máme doma zbrane, lieky, dostupný alkohol, zle skladované chemikálie, čistiace prostriedky, neupevnený nábytok a pod.)? Je bezpečné okolie domu?
  • Vie dieťa zamknúť dvere? Má od bytu či od domu kľúč alebo plán, ako sa dostane von? Vie dieťa, čo má robiť, keď príde k dverám návšteva?
  • Máme blízko iných dospelých (kamarátov, rodinu, susedov), ktorým dôverujeme a mohli by nám ponúknuť okamžitú pomoc v prípade núdze alebo ak by sa dieťa začalo báť? Môže ma dieťa ľahko kontaktovať alebo nejakého iného dospelého, ktorému dôveruje?

Nacvičte si to s deťmi

Ak vám príde dieťa dosť „veľké“ na to, aby ste ho nechali doma, môžete si svoju domnienku otestovať na krátky čas tak, že sa budete zdržiavať v blízkosti domu. Tak si overíte, ako to dieťa zvládne.

Porozprávajte sa s nimi.

  • Opýtajte sa ich, ako by reagovali, keď by niekto zazvonil na dvere, komu môžu otvoriť dvere, čo by robili, keby ste sa nevrátili.
  • Kedy vám majú ihneď zavolať?
  • Čo by urobili, keby začalo horieť alebo vytápať byt?
  • Čo považujú za stav núdze? Čo považujete za stav núdze vy ako rodičia?
  • Povedali by niekomu neznámemu do telefónu alebo na internete, že sú doma samé?
  • Vytvorte si spoločný kód alebo heslo pre prípad núdze.
  • Zavolajte deťom, kým ste preč, aby ste vedeli, ako sa im darí.

Prečítajte si aj: Chcete nechať dieťa doma samo?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (24 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár