Chcete nechať dieťa doma samé?

Mária Kopčíková 2

Pre niektoré deti je čas prázdnin príležitosť, aby po prvý raz ostali samé doma. Pre niekoho je to nevyhnutnosť a možno celý deň potom v práci sedí a „má nervy“, čo tie deti doma robia, ako to zvládajú …

Zdroj: istockphoto.com

Kedy je dieťa pripravené ostať samé doma? A kedy môže samé ostať?

Ak máte väčšie deti, zrejme toto „poprvé“ máte za sebou. A asi by ste súhlasili s tým, že je veľmi individuálne, kedy môžete nechať dietko doma samé. U nás nemáme zákon, ako napr. v Kanade, kde môžete nechať doma dieťa až keď má 11 rokov.

Každé dieťa treba posudzovať s ohľadom na jeho bežné fungovanie. Sú deti, ktoré v 8 – 9 rokoch sú pomerne pokojné a zodpovedné (veku primerane) a niektoré deti naopak ešte v 12 rokoch nemôžu dostať kľúč od bytu, lebo by ho niekde stratili.

Deti do 7 rokov by nemali doma ostať samé nikdy, deti vo veku 8 – 9 rokov ½ – 1 hodinu. Staršie deti podľa ich zrelosti a uváženia rodičov.

Rodič vždy musí mať na pamäti, že je to jeho zodpovednosť i v prípade, že sa niečo stane – či už úraz alebo i niečo vážnejšie.

Preto je dobré mať na pamäti, že pred prvým „home alone“ je dobré troška deti otestovať.

Ostať samé doma je veľký krok k samostatnosti

A nie je to jednoduchý krok pre nikoho zo zúčastnených. Zo strany rodičov je to kus dôvery k dieťaťu, že dodrží  dohody (čo smie a čo nie, čo má počas dňa urobiť …). Deti túto situáciu zrejme budú vnímať ako znak toho, že ich rodičia už prestali považovať za „malé decká“.

Zdroj: istockphoto.com

Dobrým tréningom je poverovanie dieťaťa istými malými „povinnosťami“ – keď napr. potrebujete odbehnúť do blízkeho obchodu, alebo k susede, dieťa ostane na krátky čas samé. Myslím že nie je dobré nechať ho na prvýkrát doma samé na celý deň.

Osamostatňovanie by malo byť postupné a postupne by si aj dieťa malo zvykať na to, že ostane samé doma, že sa musí o seba postarať na dlhší čas, zohriať si obed, malo by vedieť zavolať pomoc v prípade potreby – rodičov mobilom, susedov …

Navyše, niektoré deti môžu byť vystrašené z toho, že majú ostať sami. Najmä pokiaľ ich rodičia vychovávajú až prehnane úzkostlivo. Čiže je to aj osamostatňovanie rodičov … Rodičia by mali teda pozorovať svoje dieťa, ako je schopné a ochotné preberať postupne na seba zodpovednosť, ako je zrelé.

Niečo k téme: 

9 bezpečnostných rád, ako dieťa nechať doma samé »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. asi som uzkostna, ale v 11 rokoch yb som dieta nenechala cely den doma same… moje ma 9 a viem ze do obchodu mozem, ale to co ma 7 by neostalo doma ani za nic. niekedy som az prekvapena ze maminy nechaju pokojne 5 rocne dieta so starsim surodencom (11) doma same cely den. asi to bolo kedysi normalne ale ja by som boal sediva od strachu

  2. My veru už skúšame pomalinky na 10 minút až 30 minút, keď ideme len do obchodu, či vyniesť smeti, či niečo pred dom vybaviť, starší (7) sa veru už aj teší, keď ho necháme a mladšia (5) tiež tú chvíľu sem-tam s ním vydrží. Keď sa vrátim domov, sedia spolu za stolom a kreslia si bez hádok, to je prekvapujúce 🙂 Ale jasné, že sa to stalo zatiaľ iba párkrát, ale musia si zvykať postupne.

Pridaj komentár