9 bezpečnostných rád, ako nechať dieťa doma samé

Mária Kopčíková 0

Pripravili sme si pre vás 9 krátkych bodov ako postupovať a čo zabezpečiť v prípade, ak sa chystáte nechať dieťa bez dozoru.

Naučte dieťa správne jeho celé meno a priezvisko, adresu a telefónne číslo. Na papier napíšte a položte na viditeľné miesto čísla na tiesňové linky. Pridajte k tomu čísla známych či susedov, na ktorých sa deti v prípade potreby môžu obrátiť. Deti niekoľkokrát počas vašej neprítomnosti telefonicky skontrolujte.

Ovláda dieťa dostatočne mobil alebo pevnú linku? Bude vám vedieť – alebo komukoľvek inému – zavolať v prípade potreby?

Nacvičte si, ako sa narába s kľúčikom, ako sa zamyká a odomyká. Poučte ho, ako fungujú vaše bezpečnostné dvere.  Zopakujte mu, že nemá otvárať dvere nikomu cudziemu, ani reagovať na zvonenie a ohlasovať sa domácim telefónom. 

Overte, či si bude vedieť dieťa pripraviť jedlo? Chceli by ste, aby zapínalo sporák? Mikrovlnku? Čo bude jesť počas vašej neprítomnosti? Vie, kde to jedlo má – v chladničke, špajzi?

Zistite, či si dieťa bude vedieť poradiť v prípade nehody, úrazu – spadne na schodoch, pošmykne sa na mokrej dlážke, udrie si hlavu o nábytok …

Stanovte nejaké základné pravidlá ohľadom toho, čo by dieťa mohlo, resp. vyslovene nemalo robiť? Napr. môže sa hrať na počítači? Môže sledovať TV? Môže si priviesť kamaráta? Môže ísť vyvenčiť domáce zvieratko?

Zistite, ako sa dieťa asi bude cítiť, keď bude samé? Nebude mať stres, obavy, nebude sa cítiť nepríjemne? Pomôže dieťaťu ostať samé vedomosť, že kamaráti susedia sú doma?

Ohláste dieťaťu čas vášho návratu a veľmi sa ho pokúste dodržať. Ak nestíhate, dajte dieťaťu vedieť, aby sa o vás nebálo (na to ale musí mať pri sebe telefón, s nevypnutým zvonením a nemať ešte k tomu slúchadlá s nejakou hudbou na ušiach ….)

Odstráňte nebezpečné veci, čokoľvek, čím by si mohlo dieťa ublížiť –  s ohľadom na vek, či ochotu experimentovať, ktorú vaše dieťa má. Jedná sa napr. o lieky, zbrane (ak sa v domácnosti vyskytujú, mali by byť pod zámkom), ostré nástroje …

Zdroj: istockphoto.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...