Rodičovské predsavzatie: byť prítomní, keď sme s deťmi

Takakika 0

Čas je vzácny, zvlášť v našej instantnej dobe. Ak si nedávame pozor, utečie nám pomedzi prsty ako zrnká piesku. Alebo glutamanu. Sú to frázy, ale aj tie občas treba. Stačí letmý pohľad na deti. Deň, keď sme si ich priniesli z pôrodnice, ten už patrí do praveku.

Shutterstock

Možno aby sme si nepripustili výčitky, koľko času venujeme najbližším, zvykli sme si sami seba prehovárať, že nezáleží na kvantite, ale na tom, ako kvalitne strávime čas s deťmi. Až sa nám to podarilo a žijeme uviaznutí v tomto hesle dňa.

Inak by sme nemali naprogramované hlavy tak, že musíme deťom nevyhnutne zakaždým vymýšľať nadupaný program. A detailne organizovať víkendy a dovolenky, aby sme spoločný čas naplno využili. Niekedy to vyzerá, akoby deti boli naše projekty.

Tu nejde o akože kvalitu

Nie, problém nie sú silne kreatívne nápady, že by nám chýbali, či nedajbože došli. Kým nevypnú internet a bude dosť papiera v tlačiarňach, nikdy nebude núdza o nové a nové idejky, čo s deťmi. Tipov je za roztrhané vrece, určite nie je problém niečo zaujímavé medzi nimi nájsť. Skôr nás môže začať bolieť hlava z toho, koľko toho je.

A aj tak akoby sme to nevedeli uchopiť. Ako by sme stále neprišli na to, o čom to je.

Tu a teraz. Dokážeme vnímať?

Kvantita, či kvalita, na tom vôbec nezáleží. O to tu nejde. Ale či sme skutočne aj prítomní.

Či dokážeme vypnúť nielen telku a mobil, ale aj vlastnú hlavu. Ako sme nastavení. Či sme s deťmi len telom, ale inak rozmýšľame o tom, čo ešte treba urobiť, čo nás čaká, čo treba kúpiť, čo zajtra… Či vieme na chvíľu zabudnúť na to, čo máme deň čo deň naložené na pleciach a prežívať s deťmi daný okamih. Tu a teraz.  

Aspoň pol hodinku za deň by sme mohli skúsiť byť s deťmi „len tak.“ Nechať sa nahovoriť na to, čo by chceli robiť. Hrať sa karty alebo si napiecť spolu mafiny, čítať si knižky, rozprávať si príbehy, pozerať fotoalbumy, skladať si lego, puzzle, hrať sa na kaderníkov, či na obchod.

Mať pyžamový večer alebo hoci celé ráno až do obeda pozerať jeden vedľa druhého rozprávky. Dať si na raňajky zmrzlinu alebo špagety s grankom na večeru, hoci je vám tá kombinácia proti srsti, ale odniekiaľ si ju doniesli z letného tábora a majú na to chuť.

Ten pocit, keď sme naozaj s nimi, nevyváži ani tisíc srdiečok na Instagrame. Skúsme to. Pre nás, aj pre nich.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Takakika

More a červené tenisky. Najprv materská dovolenka na chorvátskom ostrove, ktorá sa pretiahla na osem rokov. Medzičasom presun rodičovských aktivít na pevninu s dynamikou, akú prináša život po strate blízkeho.

články autora...

Pridaj komentár