Smutné, ale pravdivé: deti sa už bez mobilu ani nenajedia

Anna Veselá 1

Dieťa zahľadené do obrazovky tabletu, či smartfónu a rodič, ktorý sa snaží lyžičkou trafiť mu do úst a neokvickať pri tom monitor. Zrejme už každý z nás videl takýto „moderný“ model podávania stravnej jednotky našim najmenším.

Rodičia, ktorí ho prevádzkujú, sa vyhovárajú, že inak by sa ich deti vôbec nenajedli. Iba čo by za nimi museli behať, aby do nich niečo dostali. Sústredené na obrazovku, deti sa vraj najedia rýchlejšie, aj viac zjedia.

Lenže tento „zlepšovák“ má katastrofické dlhodobé následky.

Shutterstock

Čo je zlé na jedení pred obrazovkou?

Preťažovanie detí elektronikou aj v čase vyhradenom na jedenie – namiesto sústredenia sa na jedlo by sme mali vnímať ako veľký problém.

Deti si ledva uvedomujú, že jedia, pri takých vysokých dávkach externej stimulácie, ktorá sa na nich valí z obrazovky. A ak zrazu majú jesť bez elektroniky, potom je problém na svete. Jedlo je nudné, spoločnosť pri stole je nudná.

Podľa kanadskej terapeutky Victorie Prooday prichádzajú deti napojené na obrazovku počas jedenia o veľa dôležitých vecí:

Nie sú v kontakte so svojou rodinou. Smutné, nie? Veď práve pri stole sa stretáva rodina, aby spolu pozdieľala svoje radosti a starosti.

Neučia sa kultúre stolovania, neprecvičujú si komunikačné a sociálne zručnosti, keď očný kontakt s druhými chýba.

Neučia sa vychutnávať si jedlo. Aj keď „obrazovkoví“ rodičia budú tvrdiť, že dieťa s tabletom zje viac a lepšie – naozaj vie, že práve jedlo a ako to chutilo?

Neučia sa trpezlivosti, ani pozornosti. Kto s obrazovkou pred nosom si všimne, že treba prestrieť na stôl, rozdať riad a vôbec, zaželať si dobrú chuť?

Shutterstock

Už aj celkom malé deti sú schopné zapojiť sa do prípravy jedla. Mali by byť vedené, že sú rovnocennými členmi ako všetci ostatní pri spoločnom stole vrátane svojich povinností a nie rozmaznávané, že nemusia nič, iba byť odpratané pred elektroniku.

Ako tomu zabrániť

V každej rodine by malo platiť pravidlo: žiadna elektronika počas jedla. Platí to aj pre dospelých so svojimi telefónmi – ak ich používate pri stole, to už si pokojne na čelo môžete napísať, že ľudia okolo vás nie sú až tak dôležití ako váš mobil. Ďalšia smutná pravda, ale je to tak.

Platí, že spoločné stolovanie s rodinou je ten najlepší „facebook.“ Buďme v kontakte s rodinou, nie s obrazovkami. A naučme to deti odmalička, tým, že im vytvoríme zdravé stravovacie návyky bez elektroniky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Komentáre k článku

  1. áno jedlo je nuda, keď sa nemáte s kým rozprávať, družinárky v škole nám to zakazovali, rozsádzali žiakov, ktorí pri jedle hovorili. Mnoho ľudí má z toho traumu a považuje jedenie za stratený čas, pretože sa nudia a nič zaujímavého na tom nevidia. Moje deti počas jedla čítajú knižky, ja mám celý deň v kuchyni zapnutú klasickú hudbu, aby človeku išla robota lepšie od ruky. Dnes je to tak že keď sa mám niekde najesť a nie som doma, vždy si k niekomu prisadnem poprajem mu dobrú chuť. A je mi jedno kto to je, či starček, či mladá žena, čo drogový dealer alebo vrah. Jesť sám/sama je horšie ako vo väzení aj tam sedia pri jednom veľkom stole.

Pridaj komentár