Spomínate si na vašu obľúbenú hračku z detstva? Obľúbený macko dokáže byť pre dieťa terapeutom

Mgr. Zuzana Poláková 0

Predstavte si, že ju opäť držíte v rukách.
Ten môj malý plyšový macko sa volal Brumko a dostala som ho na Vianoce, keď som mala tri roky. Vonku poletoval sneh, bola treskúca zima, no vo mne sa rozlievalo príjemne teplo. Už pri prvom pohľade naň som pocítila, že z nás budú najlepší priatelia a prezrádzali to aj moje rozžiarené oči.

foto: pexels

Toľko hier, zábavy a mojkania sme si spolu užili…

No tiež si spomínam na dni, kedy mi po lícach tiekli slzy, pretože mi Maťko zo škôlky vyplazil jazyk, keď sa dozvedel, že som doňho tajne zaľúbená. Pomáhal mi prekonať strach zo zubára a držala som ho naozaj veľmi pevne vtedy,  keď sa rodičia pohádali a ja som nerozumela tomu dusnu u nás doma. Veľakrát som cítila smútok, hnev, pocit, že som na všetko sama.

Vnímala som, že rodičia majú svoje problémy, ale ani najlepšej kamarátke Majke som sa nemohla so všetkým zveriť, lebo nevie udržať tajomstvo. Ale Macko je tu kedykoľvek pre mňa. Nepreruší ma, neskáče do reči. Jednoducho počúva, dá mi toľko času, koľko potrebujem a nikomu nič neprezradí. Iba v jeho múdrych očiach sa skrýva celá láska sveta.

Na aké momenty si spomínate vy, milí čitatelia? Kedy bola hračka Vašou zábavou a kedy bola terapeutom?

Nie je jednoduché priblížiť sa detskej duši a načúvať,

čo sa odohráva v krehkom vnútri malej osobnosti, ktorá sa ešte len učí spoznávať svet. V minulosti nebolo úplne bežné, že sa deti dokázali zdôveriť svojim rodičom so svojim ,,malým – veľkým“ trápením.

V súčasnosti mnohých rodičov zaujíma rešpektujúca výchova, záleží na budovaní skutočnej dôvery medzi členmi rodiny. Stále sú však témy, o ktorých sa deti s rodičmi boja hovoriť. Možno si hovoríte, že pomôže rovnaký macko, akého ste mali vy.

Treba priznať, že trh je v dnešnej dobe presýtený svetielkujúcimi, zvukovými, interaktívnymi hračkami od výmyslu sveta a dať dieťaťu hračku, ktorá bude mať rovnaký a najmä dlhodobý wow efekt je snáď nadľudský výkon.

V skutočnosti má doma vaše dieťa (na rozdiel od vás v rovnakom veku) asi 10 plyšákov, na ktoré akurát tak padá prach a nezaujmú ho na viac ako pár minút.

Dnešné deti potrebujú nájsť rovnováhu v chaotickom a rýchlom svete

Hľadajú svoje ja. Potrebujú hračku, ktorá nie je len hračkou. Takú, ktorá žije, ktorá vyjadruje emócie, takú, ktorá ich dokáže stimulovať, a rovnako tak aj upokojiť. Preto im môže zmeniť život práve personalizovaná bábka. Mäkká, voňavá, živá, jedinečná. Tú istú už vo svete nikde nenájdete, rovnako ako vaše dieťatko je len jedno jediné vo svojej podobe, charakteristike, spôsobe, akým sa mračí a ako sa zvonivo a radostne smeje.

Pamätáš si, ako si obdivovala každú fotku z ultrazvuku počas tehotenstva? Ako si aj teraz spomenieš na váš prvý pohľad z očí do očí? Ako si sa celá radosťou rozochvela, keď si počula svoje dieťa prvýkrát zaplakať? Máš zimomriavky a slzy v očiach, však? Pretože to je jedinečná a silná láska, na ktorú sa nezabúda…
A teraz si predstav, že podobný pocit môže cítiť dieťa, keď podvedome vytvára svojho jedinečného macka, hračku, ktorá je jeho dielom. Pretavenie svojho vnútra do podoby macka, v ktorom sa dieťa vždy uvidí. V ňom je kúsok jeho duše.

Takáto (ne)hračka funguje ako mediátor, umožňuje dieťaťu rozpoznať a vyjadriť emócie pohybom.

Pomáha rodičovi hravou formou budovať si puto s dieťaťom, všetko vysvetľovať, hovoriť aj o ťažkých témach, a v neposlednom rade tvoriť hranice spolu s dieťaťom ohľaduplne a rešpektujúco.

Táto hračka nenahrádza rodiča, ale je dôležitým prvkom na budovanie bezpečného vzťahu s nimi a dokáže prekonať bariéry medzi dospelým uvažovaním a detskou spontánnosťou.

Ak ako rodič narábate s mackom, dávate dieťaťu najavo, že vám môže dôverovať a ste na rovnocennej komunikačnej úrovni. Vaša pozornosť nie je vtedy rozptýlená napríklad telefónom či televíziou, ale vstupujete do vzácnej interakcie s dieťaťom, kde ste obaja prítomní  naplno.

Ako využiť potenciál bábky macka?

♥ Vnímajte, že macko je podobne ako vaše dieťa a každá osobnosť jedinečný.
Efektívny spôsob, ako vyjadriť autentickosť vášho dieťaťa cez postavu macka je navrhnúť si ho na mieru. Arteterapia má neuveriteľnú moc. Dieťa pomocou kresby pretaví do reálnej podoby svoju dušu, to, ako sa vníma. Presne tak bude macko vyzerať. Neexistuje v jednej možnej dokonalej forme, ale každý z nich je iný, a tým je dokonalý. Dieťa môže experimentovať s farbami, ukázať vlastné, originálne nazeranie na svet. Upozorňujem, že na to, aby bábka macka skutočne odrážala osobnosť dieťaťa, je potrebné dodržať potrebný postup, mať správne načasovanie, no je to tak prirodzená činnosť, že to skutočne dokázalo aj štvormesačné bábätko. Pri tvorbe návrhu macka nejde o estetickosť a presnosť maľovania, ako si iste mnohí myslíte. Je to o napojení sa na seba samého a vyjadrení svojich emócií navonok. To deti dokážu perfektne a ak rozmýšľate, či to dokáže aj to vaše, spomente si na situáciu, kedy svoj hnev dalo von naplno, bez ohľadu na to, či sa niekto pozerá a či je to v danej chvíli vhodné.

♥ Dokážete ho využiť v každej situácii dňa. Pri bláznivej a bezstarostnej hre, nácviku nových zručností, zvládaní náročných životných situácií, ale je úžasným spoločníkom aj v rámci predspánkovej rutiny – pri čítaní rozprávok môže preberať funkciu jednotlivých postáv, meniť hlasy, čím sa čítaný príbeh stáva živší a plastickejší, dieťa sa dokáže lepšie sústrediť a nadchnúť sa pre takýto rituál, udrží si pozornosť a má hlbší zážitok z vášho zdieľaného spoločného času. Macko z dielne projektu Hravo s Mackom je plnený bylinkami, ktoré relaxačne pôsobia na dieťa a jeho zmysly a dokáže tak odpútať úzkosť a ovplyvniť tak dobu zaspávania aj kvalitu spánku dieťatka. 

♥ Pomáha dieťaťu prekonať náročné životné situácie, akými sú napríklad návšteva lekára, nástup do materskej školy, pre niekoho aj banálne umývanie vláskov, či strihanie nechtov, oživí nácvik chodenia na nočník, no pomôže aj pri riešení tak náročných situácií, akými sú hádky v rodine, narodenie nového súrodenca, rozvod rodičov, choroba… Prostredníctvom takéhoto rozhovoru, kde sú učastníkmi rodič/-ia, macko a dieťa, dokážete zvládnuť všetko, čo vám osud do života prinesie. Či už pôjde o radostné, alebo menej príjemné chvíle, macko vás bude sprevádzať na tejto ceste hravo a s láskou.

Postava macka je jedinečným sprievodcom detským svetom, skvelým pomocníkom pri rozličných komunikačných situáciách, a to všetko hravou, nenútenou formou.
Dovoľte dieťaťu, aby prijímalo svet vo všetkých jeho farbách a vôňach, no zároveň mu zabezpečte priestor plný porozumenia a dôvery.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mgr. Zuzana Poláková

Mgr. Zuzana Poláková je špeciálny a liečebný pedagóg, dramatoterapeut, učiteľ prvého stupňa ZŠ a mama troch detí. Je autorkou vzdelávacieho online projektu pre rodičov a deti HRAVO S MACKOM v ktorom pomáha rodičom pochopiť prostredníctvom expresívnych terapií zmýšľanie dieťaťa a zvládať každodenné nástrahy rodičovstva. Učí rodičov komunikovať s deťmi tak, aby boli vedení k samostatnosti a zodpovednosti a k radostnej spolupráci s rodičmi.

články autora...