Výchova detí je náročná práca, ktorá si vyžaduje celého dospelého človeka. Akokoľvek sme pripravení byť rodičmi z biologického hľadiska, ešte to neznamená, že ruka v ruke s tým ide aj emocionálna a psychická zrelosť.
Emocionálna zrelosť znamená dokázať ovládať svoje emócie, prevziať zodpovednosť za svoje chyby namiesto obviňovania druhých a akceptovať iné názory. A toto neprichádza zarovno s osemnástkou v občianskom preukaze.
Pexels Ak dnes hovoríme, že sa do rodičovstva nehrnieme tak, ako generácie pred nami, je to asi len veľké plus.
Pretože emocionálne nezrelí rodičia jednoducho nie sú pripravení prevziať na seba nálož povinností a zodpovedností, ktoré sa spája s výchovou detí. A pre deti to môže znamenať viac negatívnych následkov, ktoré si ponesú neskôr v živote.
Aké sú znaky emocionálne nezrelého rodiča?
Dokáže sa postarať len o fyzické potreby dieťaťa Čo sa týka zabezpečovania základných potrieb dieťaťa, emocionálne nezrelý rodič si dokáže plniť svoju úlohu na výbornú. Zabezpečí dieťaťu jedlo, domov, vzdelanie, postará sa o dieťa, keď je choré. Avšak nedokáže mu poskytnúť emocionálnu podporu.
Keď je jeho dieťa znepokojené alebo rozrušené, nevie prijať tieto jeho pocity, odmieta ich, pretože nechápe, prečo by malo mať problémy dieťa, o ktoré je tak dobre postarané, ktoré je najedené, ktorému nič nechýba.
»»»»»»» Prečítajte si aj: Desiatu mu zbalia, ale nikdy ho neobjímu .
Nevedia, ako vyjadriť svoje pocity Emocionálne nezrelým rodičom nie je príjemné prejavovať hlboké emócie. Je dôležité, aby dieťa vedelo, že je milované, ale takíto rodičia nevedia dobre prejaviť svoju náklonnosť.
Možno je to kvôli tomu, ako boli sami vychovávaní, často pochádzajú v prostredia, kde sa o emóciách nehovorilo. Nepodarí sa im však naviazať hlbší vzťah s dieťaťom, pretože sa boja vyzerať zraniteľní a slabí.
Pexels Nerešpektujú názory ostatných Emocionálne nezrelí rodičia si myslia, že sú jediní na svete, ktorí vedia, ako sa to robí správne. Ak máte iný názor, nemá zmysel diskutovať o tom a hľadať nejaký kompromis, pretože váš pohľad skrátka nebude prijatý.
Ak máte doma takéhoto rodiča, musíte robiť vždy veci tak, ako chce rodič, pretože to tak skrátka povedal, a to platí, a on vie aj tak lepšie ako vy, čo je pre vás najlepšie.
Správajú sa detinsky Keďže emocionálne nezrelí rodičia nevedia, ako vyjadriť svoje emócie zdravým spôsobom, býva ťažké odhadnúť, ako sa cítia.
Napriek tomu sa správajú, akoby očakávali, že ich deti budú nejakým spôsobom vedieť, aké emócie prežívajú a čo potrebujú. Ale ak to dieťa nevie, zvyknú sa rozčúliť a vyvolať v ňom pocit viny za to, že mu dieťa nedalo to, čo od neho chcel.
»»»»»» Prečítajte si aj: Tichá tragédia. Deťom chýba normálne detstvo .
Často útočia na dieťa a zvaľujú na neho zodpovednosť Emocionálne nezrelí rodičia môžu často stratiť nervy a dokonca viniť svoje dieťa za všetko, čo ich tak rozrušilo. Takéto dieťa si potom musí dávať veľký pozor na to, čo povie alebo urobí, pretože sa bojí, že rodiča to nahnevá.
Nepriznajú si chybu Emocionálne nezrelý človek nedokáže „pracovať“ na vzťahu s niekým. Preto bremeno padá na dieťa, ktorého úlohou je napraviť napätý vzťah, hoci dôvod tohto napätia nezavinilo dieťa. Rodič si nikdy neprizná, že urobil v niečom chybu, nikdy sa neospravedlní.
Správajú sa nepredvídateľne Emocionálne nezrelí rodičia si ľahko nechajú ovplyvniť náladu inými ľuďmi, či vonkajšími faktormi. Ich nálada sa môže často meniť, rovnako aj spôsob, akým komunikujú so svojím dieťaťom. Chvíľu sú veľmi aktívne zapojení do života svojho dieťaťa, vzápätí prestanú mať záujem a držia si odstup.
S použitím Bright Side freshscat.net pooscat.com shittingporn.net jade-scat.com
Loading...