5 babských rád na spálenú pokožku od slnka

Mária Kopčíková 0

Odborníci i laici v rôznych diskusiách odporúčajú rôzne prípravky i „babské recepty“ na to, aby spálená pokožka nebolela.

Ich sumár je takýto.

Čo na spálenú pokožku

upal
Shutterstock

 

Kyselina panthotenová

Z liekov, resp. prostriedkov dostupných v lekárni, vyhráva Panthenol. Obsahuje kyselinu panthotenovú, ktorá je dôležitá pre udržiavanie vlhkosti v pokožke.

Panthenol upokojuje a chladí nadmerne ožiarenú pokožku. Rozotiera sa ľahko a pomerne rýchlo sa vsiakne do pokožky. Je fajn ho pribaliť do lekárničky ako prvú pomoc pri spálení pokožky.

 

Smotanový biely jogurt

Alebo smotana. Najobľúbenejšie „babské recepty“.

„Vytiahne horúčku“ – teda pocit pálenia pokožky, má chladivý efekt. Keď sa vstrebe, treba aplikovať ďalšiu tenkú vrstvu. Na povrchu pokožky vytvorí takú jemnú „škrupinku“ a následné olupovanie pokožky nie je také drastické.

Iné alternatívy mliečnych produktov – kyška, jogurtové mlieko, tvaroh ….

»»» Prečítajte si aj: Pokožka spálená od slnka, ako ju liečiť.

 

Ovocie, zelenina, rastliny 

Na spálené miesta sa odporúča naniesť popučený banán, na spálenú tvár potom napr. kolieska šalátovej uhorky. Použiť môžete aj jahody, ako pleťovú masku na 20 minút.

Veľmi dobrým prostriedkom sa javí aloe vera. Môžete použiť buď chladivý gel alebo ak máte k dispozícii rastlinu aloe, tak ju rozrežte a použite na jemné potieranie alebo obklad.

 

Chladivé obklady

Uľavia pokožke od pociťovanej bolesti. Okrem čistej vody sa odporúčajú i obklady z čierneho či zeleného čaju. Neodporúča sa celotelový kúpeľ a máčanie vo vode!
Dostatočný príjem tekutín. Po malých dávkach, ale pravidelne.

 

Alebo už radšej nič

Ak sa na pokožke objavia červené pľuzgiere, radšej na ňu nič nedávajte, aby ste prípadne nezaniesli do pokožky nejakú infekciu a vyhľadajte odbornú pomoc. 

Ďalšie slnenie sa odporúča až potom, ako sa pokožka úplne zotavila, nie po jednej „kúre“ niektorým z vyššie spomenutých prostriedkov.

»»» Prečítajte si aj: Úžeh, tepelný úpal, prehriatie.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 3,92 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár