7 receptov s levanduľou

Kika Kováčiková 0

Milujem levanduľu, levanduľovú vôňu, farbu, celá môžem byť levanduľová. Prvé, čo som si posadila na záhrade, bola ona. Nič iné, iba stopäťdesiat levandulí, moje krásne pole. Plné žltých motýľov a čmeliakov.

Rýchlo si urobiť kytičku, natrhať do vrecúšok, kým nevyšedivie od slnka, ktoré ju dokáže spáliť až ku koreňom. A napriek tomu o rok na suchých konároch predsa vyjdú zelené lístky. Radosť.

Levandula
Shutterstock

Ty jsi má, levandulová…

Levanduľu mali radi aj starí Gréci a Rimania, ktorí ju používali okrem medicíny a kozmetiky aj v kuchyni, ako bylinku na mäso či rybu. Kvety dávali do vína, octu, medu. Pridávali ju do koláčov.

Stredovekí panovníci s ňou sladko zaspávali, kráľovná Alžbeta vraj zbožňovala levanduľový parfém. Anglickým a francúzskym dámam voňalo po levanduli aj spodné prádlo. Rukavičky namáčali do levanduľovej vody, keď sa im náhle zakrútila hlava a už už išli odpadnúť.

V 20. storočí bola tak trochu nespravodlivo spätá s nemodernými starými ženskými. Ešteže dnes zažíva renesanciu a objavujú sa zabudnuté recepty. Ak ju teda nechcete použiť iba ako dekoráciu, vyskúšajte. Zvonka aj zvnútra 🙂

Prečítajte si aj:

Domáce repelenty na komáre a kliešte.

Levandula lekarska
Shutterstock

Čaj na upokojenie

Potrebujeme: 1 liter vody, 5 lyžičiek suchých levanduľových kvetov, 4 lyžičky kvetového medu.

Postup: Levanduľu zalejeme vriacou vodou, necháme odstáť 2-3 minúty, precedíme, ochutíme medom.

Čaj na dobrú noc

Potrebujeme: na čajovú zmes treba rovnaký diel levanduľových kvetov, medovky a mäty.

Postup: 1 plnú čajovú lyžičku zmesi prelejte dvomi deci vriacej vody. Nechajte stáť 5 minút, preceďte a pite. Má dobré účinky, keď vám nervózne bije srdce, pri črevných kŕčoch, migréne, bolestiach hlavy.

Levandula lekarska, recept

 

Levanduľová limonáda Dity P.

Potrebujeme: 250 ml vody, 200 g cukru, 1 lyžicu sušených levanduľových kvetov, 200 ml citrónovej šťavy, ľad

Postup: Do hrnca nalejeme vodu, pridáme cukor a sušené levanduľové kvety, privedieme k varu. Varíme 2 minúty, necháme vychladnúť, precedíme do džbánu. Prilejeme citrónovú vodu, liter studenej vody, ľad a premiešame.

Recept je z knihy Denník Dity P., Kuchařka

Levandula lekarska, olej
Shutterstock

Olivový olej s levanduľovými kvetmi

(nie je to levanduľový olej, ten sa získava iným postupom).

Do tohto receptu potrebujeme kvety levandule a panenský olivový olej.

Postup: Pohár naplníme levanduľovými kvetmi a zalejeme olivovým olejom tak, aby celkom zakryl levanduľu. Pohár zavrieme a dáme na slnečné miesto (napríklad do záhrady), kde stojí 21 dní. Potom obsah pohára precedíme. Z kvetov levandule ešte vyprešujeme olivový olej. Naplníme ho do fliaš a dáme na tmavé miesto niekam do komory.

Na čo sa olej používa: má upokojujúce účinky pri bolestiach hlavy, migrény, únavy, neuróze alebo pri depresii. Masírujeme krk, krčné žily. Alebo pridáme do kúpeľa do vody, čo pôsobí takisto upokojujúco.

Kožné a dýchacie problémy: keď potrieme olejom kožu, bude elastickejšia a mäkšia. Olej pomáha pri prechladnutí. Večer ho jemne natrieme na prsia a chrbát. Účinok môžeme zvýšiť, ak do 0,05 l oleja pridáme 12 kvapiek eukalyptového oleja.

Prečítajte si aj:

Sedmokráska je zázračná. Ako ju použiť?

Levandula lekarska recepty
Shutterstock

Levanduľová tinktúra na rast vlasov

Potrebujeme: 15 g levanduľových kvetov a 100 g alkoholu

Postup: levanduľu zalejeme alkoholom a necháme odstáť 14 dní. Po precedení dostaneme tinktúru, ktorou sa natiera koža na hlave, aby rástli hustejšie vlasy.

Maska na tvár s levanduľou pre zrelú pokožku

Potrebujeme: 1 menší banán, 1 lyžičku olivového oleja, 1 lyžičku kvetového medu, kvapka levanduľového éterického oleja

Postup: Zo surovín urobíme hladkú zmes, ktorú natrieme na tvár a necháme pôsobiť 20 minút. Umyjeme vlažnou vodou.

Levandula lekarska, sol a cukor
Shutterstock

 

Cukor z čerstvých levanduľových kvetov

Musíme mať čerstvé, nie sušené levanduľové kvety. Pomrvíme ich v nádobe a posypeme práškovým alebo kryštálovým cukrom. Iba pomiešame a je to hotové.

Levanduľu môžeme nechať v cukre alebo ju vyberieme, podľa toho, kde chceme levanduľový cukor použiť (v koláčoch môžeme použiť aj levanduľu, keď sladkosti iba chceme posypať cukrom, kvety vyberieme).

coolinarika.com, lavander-mare.com

Prečítajte si aj:

10 mocných liekov z prírody na zapálené hrdlo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,13 z 5)
Loading...
Author image

Kika Kováčiková

Vyštudovala Právnickú fakultu UK v BA, píše najmä odborné články o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" alebo aktuálne "Správy pre rodiča."

články autora...

Pridaj komentár