Nutkavé, neodkladné a časté nočné močenie, ktoré prerušuje spánok dokáže znepríjemniť kvalitu a priebeh nočného odpočinku, ktorý matka tak veľmi potrebuje. Časté budenie spôsobuje ospalosť, stres, únavu a vyčerpanie, ktoré sa podpíše nielen na nej samotnej, ale aj na bábätku. Je dôležité vedieť, prečo noktúria je prítomná a ako ju liečiť.
shutterstock Noktúria – každonočná otrava Noktúria je stav, pri ktorom sa budíte počas noci s potrebou na močenie viac ako 1-krát . Radí sa medzi veľmi časté príčiny prerušenia spánku. Niektorí ľudia majú po prebudení problém opätovne zaspať. Ak sa návštevy toalety opakujú často, budia sa ráno unavení, podráždení, v zlej nálade a v strese, čo sa negatívnym spôsobom podpisuje na ich psychike. U niekoho môže byť noktúria dôsledkom zlepšenej cirkulácie krvi počas noci. Pri spánku je telo vo vodorovnej polohe, pričom sa zlepšuje cirkulácia krvi najmä v oblasti dolných končatín a tým aj filtrácia krvi v obličkách. Tie filtrujú omnoho väčší objem krvi a tak produkujú viac moču. Hluk, stres a mnohé iné faktory napomáhajú k zhoršeniu daného problému.
Príčiny vzniku : Infekcie močového ústrojenstva Hyperaktívny močový mechúr Tehotenstvo a po pôrode Neurologické choroby Nadmerné fajčenie a užívanie alkoholu Cukrovka Kamene v močovom mechúry Nesprávna životospráva Hormonálne zmeny Spánkové apnoe Noktúria a hyperaktívny močový mechúr Noktúria býva v mnohých prípadoch príznakom niečoho iného. Je dôležité zistiť s čím sa prepája. Najčastejšie je sprievodným príznakom hyperaktívneho močového mechúra. To je ochorenie, ktoré postihuje 20% populácie a vyskytuje sa u žien aj u mužov. Sprevádzajú ho príznaky ako frekventúria (časté močenie- viac ako 8 krát denne a viac ako 1x v noci), urgencia (neodkladná a náhla potreba na močenie, ktorá sa nedá oddialiť) a častokrát aj inkontinencia (nechcený únik moču). Ak trpíte na tieto príznaky je potrebné navštíviť lekára a nechať sa vyšetriť, aby sa nastavila adekvátna liečba.
Ako predísť nočnému močeniu? Najväčším míľnikom pri liečbe noktúrie je zistiť pravdepodobnú príčinu noktúrie. Podľa prvotnej príčiny potom pristupujeme k liečbe individuálne. Potrebná je zmena životosprávy. Zdravá životospráva napomáha k správnemu fungovaniu celého organizmu.
Úprava pitného režimu Cvičenie panvového dna (kegelove cviky ) Je potrebné vynechať zo stravy a tekutín také látky, ktoré môžu pôsobiť dráždivo a zhoršovať prejavy tohto ochorenia – ostré, korenisté jedlá Obmedziť treba alkohol a kofeín, ktoré výrazne prispievajú k tvorbe nadmerného množstva moču a dráždia močový mechúr Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu Dodržiavanie správneho pitného režimu – cca 2-3,5 litra tekutín denne 2 hodiny pred spaním nepiť a nejesť Dajte si pod nohy vankúš (niektorí ľudia majú v nohách nahromadenú tekutinu) Skúste si zdriemnuť počas dňa Zmena životosprávy je prvým krokom k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku. V prípade, že príznaky u vás stále pretrvávajú, je dôležité, aby ste navštívili lekára. Ten vás vyšetrí a nastaví liečbu prispôsobenú na váš konkrétny stav.
Loading...