Zimná turistika pôsobí ako prevencia pred mnohými civilizačnými chorobami. Chôdza na čerstvom vzduchu v zasneženom horskom prostredí posilňuje svaly a kĺby, srdce a cievy, tiež dýchací, tráviaci a imunitný systém. Športovcom zlepšuje nielen kvalitu života, ale predlžuje aj aktívny vek.
Chôdza v prírode významne posilňuje zdravie. Zimná turistika má však svoje špecifiká, preto každý turista má v chladnom počasí voliť vhodné športové oblečenie. Zimný šatník turistu má obsahovať funkčné odevy a kvalitnú športovú obuv. Medzi najdôležitejšie vlastnosti zimných turistických zvrškov patrí dobrá tepelná izolácia, nepremokavosť, vetru vzdornosť a priedušnosť.
Skvelé turistické výlety
Na zimnom turistickom výlete turista potrebuje teplú spodnú bielizeň z funkčných materiálov – polyamid, polyester, polypropylén, acryl a elastan. Vrchné športové odevy majú byť kvalitne zateplené a vodovzdorné. Zimná vetrovka a turistické nohavice by mali dosahovať vodný stĺpec okolo 3000 milimetrov a viac. Zimné turistické bundy dámske aj pánske majú byť opatrené kvalitným dvojcestným zipsom, kapucňou a viacerými praktickými vreckami.
Počas výletu v zasneženej horskej prírode však turista potrebuje aj vhodný batoh. Turistické batohy majú byť primerane veľké, z čo najľahších a najkvalitnejších materiálov. Dobrú službu poskytne najmä ruksak s nastaviteľnými ramennými popruhmi a s popruhom cez prsia. Dobré je, ak je batoh opatrený praktickými vreckami zvonka aj zvnútra, aby sa doň zmestilo nielen náhradné oblečenie, ľahké jedlo a tekutiny, ale aj hygienické potreby, balíček prvej pomoci, mapa, baterka a mobil.
Zimná turistická obuv
Kto chce, aby mu zimná turistická obuv vydržala čo najdlhšie a po celý čas nosenia bola pohodlná a nepremokavá, ten nemôže podceniť pravidelné ošetrovanie obuvi. Z obuvi je potrebné odstrániť nielen viditeľné nečistoty, ale poskytnúť jej aj takú starostlivosť, aby povrch a vnútro nepopraskali. Na novú obuv je dobré zvoliť najskôr impregnačný sprej, ktorý zvýši odolnosť kože voči vode a snehu. Pri bežnej údržbe obuv najprv vyčistite čistiacou penou a následne rovnomerne naneste krém jemnou hubkou po celom povrchu. Ak chcete predísť znehodnoteniu kože, obuv nikdy nesušte na radiátoroch alebo pri krboch a nepodceňte ani skladovanie. Zimnú turistickú obuv je najlepšie skladovať v priedušných vreckách alebo v škatuliach, ktoré majú vetracie otvory a zabúdať netreba ani na vnútornú dezinfekciu.