Kto nebude alergický, bude divný

eva/ redakcia 0

40 % obyvateľov Slovenska trpí alergiou a stále pribúdajú nové prípady. Alergiu môže človek prvýkrát dostať v každom veku, vyskytuje sa vo všetkých ročných obdobiach. Alergický môžeme byť úplne na všetko.

Kým Vás vyšetrí alergológ

Pri alergii je vždy potrebné skoré vyšetrenie u alergiológa. Tých je však u nás málo a čakanie na termín trvá pridlho. Prvou pomocou sú voľne predajné antihistaminiká, ktoré načas zmiernia a utlmia nepríjemné prejavy alergie. Poslúžia na preklenutie akútnej fázy do návštevy odborníka a odstránenie nepríjemných symptómov. V súčasnosti aj praktickí lekári môžu predpísať lieky proti alergii (okrem nosových kortikoidov).

Prečo nám to ten imunitný systém robí

Podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre alergológiu a klinickú imunológiu Prof. MUDr. Petra Pružinca, CSc. alergia je chronické celoživotné ochorenie. „Podstatou alergie je zápal. Imunitný systém reaguje na podnet zvonku, ktorým môže byť čokoľvek – vdychovaný alergén – peľové zrno, prachová častica, pleseň, roztoč alebo epitelium zvieraťa prítomného v byte. Alergik je človek, ktorého imunitný systém na takýto podnet reaguje prílišnou, neodôvodnenou reakciou. Organizmus sa snaží zlikvidovať príčinu dráždenia bunkami imunitného systému a látkami, ktoré vylučujú. Tento proces sa nazýva zápal. Alergia je v postate zápalová reakcia organizmu.“

Histamín je produkt imunitných buniek, ktorý spôsobuje klinické zmeny v tkanive, v ktorom sa vylúči. „Pomery v tkanive sa menia, vylučujú sa prozápalové faktory, dochádza k poškodeniu buniek. Antihistaminiká pôsobia tak, že „nasadnú“ na receptor v bunke namiesto histamínu a dajú jej iný signál. Výsledkom je zmiernenie prejavov zápalu a ústup ťažkostí,“ vysvetľuje Prof. MUDr. Pružinec, CSc. Zároveň upozorňuje na možné dôsledky neliečenej alergie. „U niektorých pacientov, ktorí na to majú genetickú predispozíciu, môže vzniknúť už po krátkom čase alergického zápalu nezvratné poškodenie tkaniva – napríklad obmedzenie funkcie  pľúc. Napriek tomu, že nasadíme kvalitnú liečbu, sa už nepodarí zlepšiť stav, môžeme ho iba udržať.“

Máme šancu mať „len svoju zlú sézonnu“?

Alergia nie je iba sezónnou záležitosťou.  Alergénom sa nedá vyhnúť v lete, na dovolenke pri mori, či v jeseni a v zimnom období. Alergikov ohrozujú pele stromov, tráv a burín, bodavý hmyz, plesne v ovzduší, solárne alergie i alergia na chlad. „Do batožiny k moru si treba pribaliť aj antihistaminiká kvôli možným alergickým prejavom,“ tvrdí MUDr. Klára Kossárová, prezidentka Združenia astmatikov Slovenska. Alergiológovia paradoxne zisťujú, že práve alergici a ľudia s dýchacími problémami, ktorí od pobytu v prímorských destináciách očakávajú úľavu, môžu trpieť pri mori nádchou spojenou so slzením a pálením očí. Nerozoznaných alergikov tam dokonca môže zaskočiť aj prvý atak alergie či astmatický záchvat.

Peľovej alergii sa nedá celkom vyhnúť ani pri dovolenke v horskom prostredí na Slovensku. V súčasnosti sa  peľová sezóna na rôznych miestach Slovenska takmer prekrýva, takže alergik nemôže „utiecť pred svojím alergénom.“ Správanie sa rastlín závisí od dlhodobého vývoja počasia a globálnych vplyvov na podnebie. „Zaznamenali sme, že ak v novembri nemrzlo, ľudia alergickí na ambróziu mali ťažkosti ešte v polovici decembra. Skracuje sa tak čas „peľového ticha“, ktorý máme vyhradený na testovanie pacientov,“ vysvetľuje MUDr. Kossárová. Nárast dýchacích prejavov alergií ovplyvňuje aj zvýšený výskyt prízemného ozónu pochádzajúceho zo znečistenia ovzdušia.

Kto nebude alergický, bude divný

Podľa Prof. MUDr. Petra Pružinca, CSc. za posledných sto rokov sa počet alergikov zvýšil z pol percenta populácie na viac ako štyridsať percent. „Predpokladáme, že v roku 2020 bude alergická väčšina populácie. Vyplýva to zo životného prostredia, z toho, čo si obliekame, jeme. Okolie mení aj našu genetickú výbavu – sú to epigenetické zmeny. Z generácie na generáciu sa zvyšuje náchylnosť na alergiu, ktorá nie je zakódovaná v génoch.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár