V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať téme IBS, čo je anglická skratka pre Irritable bowel syndrome, u nás syndróm dráždivého čreva. Ide o funkčné ochorenie čriev. Nejde o autoimunitné ochorenie, ako napríklad celiakia.
Čo je IBS
Ide o chronické ochorenie tráviaceho traktu. Prejavuje sa častými bolesťami brucha, ktoré môžu byť spojené s narušenou činnosťou čriev a pocitom nafúknutosti. U chorého sa môžu striedať obdobia zápchy s obdobiami hnačky a v stolici sa môže objaviť hlien.
Syndróm dráždivého čreva je jednou z najčastejších zažívacích porúch. Vyskytuje sa u veľkej časti svetovej populácie. Populačné štúdie odhadujú výskyt ochorenia IBS medzi 10-20 % a počet nárastu nových ochorení na 1-2% za rok (2022).
IBS sa môže objaviť u ľudí v akomkoľvek veku, ale väčšina pacientov má prvé príznaky po dvadsiatke. Nie je zvykom, aby sa ochorenie objavilo až po päťdesiatke. IBS sa diagnostikuje častejšie u žien ako u mužov.
Prečítajte si aj:
Symptómy IBS
- striedanie zápchy a hnačky
- bolesť brucha (rôzneho charakteru, intenzity, vyžarovania na podklade spazmov, distenzie)
- plynatosť, nafúknuté brucho
- zápcha s pocitom, že sa črevá nemôžu úplne vyprázdniť
- stolica s prítomnosťou hlienu
- pretrvávajúce hnačky
- nutkanie na stolicu po každom jedle, každá ďalšia stolica býva kašovitá až vodnatá
- bolesti po odchode stolice buď ustúpia, alebo sa opakujú s každou jednou
Symptómy sú často chronické (dlhodobé) a opakujúce sa (epizodické). Pacienti môžu mať v určitých obdobiach epizódy alebo sa im stav náhle zhorší. To, či toto zhoršenie trvá niekoľko dní alebo týždňov, závisí od konkrétnej osoby a môžu sa líšiť od jednej epizódy k druhej. Príznaky kolíšu počas života pacienta.
Niektoré z uvedených príznakov by mohli byť aj príznakmi iných ochorení, ako je zápal pankreasu, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, žalúdočné vredy, žlčové kamene, divertikulárna choroba alebo druhy rakoviny. Konkrétne u žien by mohli byť aj príznakmi predmenštruačného syndrómu (PMS) a endometriózy. IBS má tiež spoločné príznaky so zápalovým ochorením čriev (IBD).
Čo vyvoláva syndróm dráždivého čreva
Medzi možné príčiny IBS patria aj predchádzajúce epizódy gastroenteritídy (žalúdočné chyby), citlivosť na určité potraviny alebo lieky. Stres a úzkosť sa takisto prejavujú na zhoršení stavu. Niekedy sa IBS objaví po konzumácii určitých potravín alebo pri užívaní niektorých antibiotík.
Čo syndróm spôsobuje, je najmä kombinácia faktorov, a to:
- zvýšené stláčanie svalov v stene čreva
- zvýšená citlivosť na bolesť vo vnútri čreva
- zápal čreva, niekedy po infekcii, ako je gastroenteritída
- gény – zdá sa, že IBS sa vyskytuje v rodinách
- nerovnováha črevných baktérií
- operácia brucha alebo panvy
- psychologické faktory (stres, úzkosť)
Klasifikácia IBS
Existujú tri hlavné typy IBS klasifikované podľa príznakov a štvrtý, nedefinovaný podtyp.
- IBS-D je syndróm dráždivého čreva s prevažujúcim príznakom hnačky,
- IBS-C je syndróm dráždivého čreva s prevažujúcim príznakom zápchy,
- IBS-M je syndróm dráždivého čreva, ktorý sa prejavuje zmesou zápchy a hnačky.
- Štvrtý typ, IBS-U, je nedefinovaný podtyp spojený s rôznymi príznakmi.
Diagnostika IBS
Podľa Svetovej gastroenterologickej organizácie (WGO) mnoho pacientov s IBS podstupuje invazívne diagnostické vyšetrenia a chirurgické zákroky, ktoré môžu byť zbytočné. Približne 50 % pacientov v rámci určovania diagnózy podstúpi kolonoskopiu (vyšetrenie hrubého čreva pomocou špeciálneho prístroja endoskopu cez konečník). Podľa nových odporúčaní na určenie diagnózy syndrómu dráždivého čreva postačuje len anamnéza pacienta a fyzické vyšetrenie.
WGO pre diagnostiku IBS odporúča zistiť:
- anamnézu pacienta
- skríning depresie
- psychosociálne faktory
- symptómy IBS
- vyšetrenia: kompletný krvný obraz (FBC), endomyziálne protilátky (EMG), tkanivová transglutamináza (TTG)
Testy na EMG a TTG treba urobiť len v prípade potreby vylúčenia celiakie.
Na diagnostikovaní pacienta IBS by mal spolupracovať obvodný lekár s internistom/gastroenterológom a zistiť u pacienta:
- rodinnú anamnézu kolorektálneho karcinómu
- chronicky pretrvávajúce hnačky
- varovné signály
Ak je to potrebné, lekár odporučí konzultácie u psychológa a/alebo dietológa.
Liečba IBS
Existuje mnoho liečebných postupov pre manažment ochorenia, avšak doposiaľ neexistuje žiadne všeobecné odporúčanie a nebol vynájdený žiadny konkrétny liek. Väčšinou ide o symptomatickú liečbu narušeného fungovania čriev, vrátane zápchy, hnačky, plynatosti a bolestí brucha. Pacienti s miernym IBS sú v starostlivosti praktického lekára, ktorý im odporučí zmenu životného štýlu vrátane stravovania, menej stresu a príležitostne lieky na potlačenie symptómov .
Keďže sa predpokladá, že interakcia medzi črevnou mikroflórou a hostiteľom môže mať súvis s IBS, môže lekár odporučiť pacientovi konzumáciu potravín alebo doplnkov s probiotickými účinkami. U pacientov so stredne silným a silným IBS nastupuje aj farmakologická liečba.
Prevencia syndrómu dráždivého čreva
WGO odporúča 10 výživových opatrení pre IBS:
- piť dostatok tekutín
- konzumovať stravu bohatú na probiotické mliečne výrobky s overenými probiotickými účinkami
- obmedziť stravu spôsobujúcu plynatosť
- obmedziť mastné jedlá
- vyhýbať sa kofeínovým nápojom a kolám
- vyhýbať sa alkoholu
- neprejedať sa
- pomaly jesť a jedlo dobre požuť
- vyhýbať sa potravinám so sorbitolom alebo fruktózou
- nestresovať sa
Časté otázky týkajúce sa IBS zo strany pacientov
Ako si môj lekár môže byť istý, že mám toto ochorenie? Nemal by vykonať viac testov?
Ak lekár stanoví diagnózu na základe dobrej anamnézy s použitím overených kritérií, je veľmi nepravdepodobné, že symptómy spôsobuje nejaká iná choroba. Pokiaľ váš lekár postupuje podľa najnovších odporúčaní Svetovej gastroenterologickej organizácie (WGO), ďalšie testy alebo vyšetrenia zvyčajne nie sú nutné.
Ak to nie je syndróm dráždivého čreva, čo by to mohlo byť?
Niekoľko ďalších porúch sa môže prejavovať symptómami ako je bolesť alebo nepohodlie v oblasti brucha, alebo zmena frekvencie a vzhľadu stolice, čo sú symptómy podobné syndrómu dráždivého čreva. Váš lekár však vykoná svoje klinické vyhodnotenie na základe viacerých faktorov, vrátaneanamnézy vášho zdravotného stavu, veku, pohlavia a miesta bydliska.
Je to vo svete bežná choroba?
Áno, syndrom dráždivého čreva je prekvapivo časté ochorenie na celom svete a zdá sa, že sa vyskytuje stále častejšie. V rozvinutých krajinách môže postihovať až 1 osobu z 5 dospelých – priemerný počet na základe viacerých prieskumov je približne 1 z 10 ľudí (11 %).
Je príčinou strava?
Strava nie je príčinou IBS, ale existujú dôkazy o tom, že faktory stravy môžu symptómy zhoršovať. Výskyt IBS vzrástol v krajinách, ktoré prešli na západný typ stravovania, ktorého súčasťou je väčší počet rafinovaných jedál a prísad. Dopad stravovania a ďalších faktorov na bakteriálnu črevnú flóru môže hrať úlohu vo zvýšenom výskyte IBS.
Mení sa pri IBS bolesť a jej lokalizácia?
Hlavné symptómy, ktoré naznačujú organickú príčinu: bezdôvodný úbytok hmotnosti, krv v stolici, pretrvávajúca hnačka, anémia a vracanie. Pacienti s niektorým z týchto príznakov by mali podstúpiť vyšetrenie, aby sa vylúčila organická príčina.
Môže pri IBS pomôcť cvičenie?
Áno, zamestnania, ktorých súčasťou je práca na otvorenom priestranstve a fyzické cvičenie, majú ochranné účinky pred symptómami dráždivého čreva.
Existujú lieky na liečbu IBS?
Na IBS je k dispozícii niekoľko druhov liečby. Keďže príčiny IBS sú multifaktoriálne, liečebný postup sa individualizuje tak, aby vyhovoval špecifickým potrebám pacienta. Liečba závisí od intenzity symptómov a stupňa ostatných pridružených ochorení.
Môžu pri IBS pomôcť aj iné druhy liečby?
V niektorých prípadoch môže ľuďom s IBS pomôcť aj psychoterapia. Dva najčastejšie faktory, ktoré zhoršujú IBS alebo spôsobujú jeho relaps, sú úzkosť a depresia, a práve psychoterapia má preukázateľne dlhotrvajúci pozitívny účinok pri IBS. Existuje prepojenie mozgu s črevom, o ktorom sa predpokladá, že prispieva k symptómom dráždivého čreva.
Pomáha praktizovať relaxačné techniky počas pobytu na toalete?
Áno, relaxačná terapia sa preukázala ako účinná pri redukovaní symptómov dráždivého čreva a možno ju aplikovať vo všetkých aspektoch každodenného života.
Akým jedlám sa mám vyhýbať, aby sa IBS nezhoršoval?
Od človeka k človeku sa toto veľmi mení. Nedajú stanoviť všeobecne platné pravidlá, ale pozornosť by sa mala venovať určeniu tých jedál, ktoré škodia danému jedincovi. Existuje niekoľko stravovacích faktorov zapojených do IBS vrátane vysokého príjmu sladkých
jedál, neznášanlivosti laktózy a stravy s nízkym obsahom vlákniny, ale klinické testy sú často bez jednoznačného výsledku. WGO poskytuje rady týkajúce sa vyváženej zdravej stravy, ktoré môžu pomôcť pri kontrole symptómov IBS.
Prečítajte si aj:
Aké sú rizikové faktory IBS?
Existuje úzke prepojenie medzi črevnými infekciami a IBS a riziko výrazne stúpa (6-násobne) po akútnej gastrointestinálnej infekcii – to je jeden z dôvodov, prečo sa skúma vplyv probiotík na symptómy dráždivého čreva.
Ženy majú IBS 2 až 3-krát častejšie než muži a rizikovým faktorom syndróu v dospelosti sú opakujúce sa bolesti brucha v detstve. Rizikovým faktorom tiež môže byť západný štýl stravovania, pretože výskyt syndrómu je vyšší v krajinách so západnou kuchyňou. Stres je taktiež rizikovým faktorom.
Zhoršuje sa IBS s vekom?
Syndróm dráždivého čreva je zriedkavejší medzi staršími ľuďmi a existujú dôkazy o tom, že ľudia s IBS mladší ako 50 rokov majú nižšiu kvalitu života v porovnaní s ľuďmi vo veku nad 50 rokov. Táto skutočnosť sa pripisuje tomu, že staršie vekové skupiny majú stabilnejšie sociálne zázemie. Lepšia kvalita života môže byť aj dôsledkom menej závažného ochorenia a vyšších schopností vysporiadať sa s ochorením.
Zvyšuje IBS riziko rakoviny hrubého čreva a konečníka?
Nie, syndróm dráždivého čreva nezvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva. Neexistuje dôkaz prepojenia IBS s dlhodobejším rozvojom akéhokoľvek závažného ochorenia, ani dôkaz, že by toto ochorenie súviselo s vyššou úmrtnosťou. Aj keď mnoho pacientov má obavy, že ochorenie prejde do závažnejšej choroby, napríklad rakoviny, neexistujú absolútne žiadne dôkazy o tom, že by to tak bolo.
Možno IBS vyliečiť?
Neexistuje jediná liečba, ktorá by vyliečila ľudí so syndrómom dráždivého čreva, existujú však terapie, ktoré môžu zlepšiť jeho symptómy. Približne 25 – 30 % pacientov zaznamená po čase zlepšenie. Veľa ľudí udáva bezpríznakovosť do 2 rokov.
Aké sú komplikácie IBS?
Neexistujú komplikácie IBS. Väčšina ľudí s týmto ochorením má zvyčajne symptómy, ktoré dobre reagujú na liečbu a zmenu životného štýlu, vzdelávanie a informovanie sa o ochorení.
Aká je prognóza, existuje šanca, že choroba vymizne len tak sama?
IBS je často dlhodobým ochorením, ale pri určitej skupine ľudí príznaky po 2 rokoch úplne vymiznú. Dlhodobé štúdie pacientov so syndrómom dráždivého čreva preukázali, že u viac než dvoch tretín pacientov došlo po 5 rokoch k výraznému zlepšeniu.
Existuje však niekoľko faktorov vrátane stresu a stravovacích faktorov, ktoré môžu prispieť k návratu symptómov. Nový prístup k liečbe syndrómu dráždivého čreva môže mať za následok, že ľudia pocítia nižší dopad ochorenia na ich životy v budúcnosti.
Budem nakoniec musieť kvôli IBS podstúpiť operáciu?
Nie, neexistuje dôkaz o tom, že by chirurgický zákrok bol potrebný na liečbu syndrómu dráždivého čreva. Iba u veľmi málo pacientov s dlhodobými príznakmi IBS ochorenie prejde do inej diagnózy.
Prejde IBS do zápalu hrubého čreva?
Nie, dlhodobé výsledky pacientov so syndrómom dráždivého čreva sú veľmi dobré. Väčšina pacientov dobre reaguje na príslušnú liečbu. Vyvíjajú sa mnohé ďalšie terapie, ktoré môžu život pacientov ešte zlepšiť.
Dôležitá informácia:
Všetky informácie poskytnuté v článku nenahrádzajú diagnostiku u lekára. Nasadenie akejkoľvek reštrikčnej diéty by malo byť indikované lekárom.
Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Dr. Schär
Spoločnosť Dr. Schär vyrába produkty pre rôzne špecifické výživové potreby. Bezlepkové pre pacientov s celiakiou a inými nežiadúcimi potravinovými reakciami súvisiacimi s lepkovými obilninami, bezlaktózové pre ľudí s intoleranciou laktózy a novinkou sú certifikované produkty vhodné aj pri LowFodmap diéte u pacientov so Syndrómom dráždivého čreva- IBS alebo Syndrómom bakteriálneho prerastania v tenkom čreve-SIBO. Viac sa dozviete na www.schaer.com.