Ak v túžbe za zdravím denne konzumujete niekoľko kusov ovocia, o sto šesť vyrábate smoothie a „napájate“ nimi seba i celú svoju rodinu, buďte opatrní. Veľká porcia vitamínov a iných užitočných látok znamená aj poriadnu dávku ovocného cukru – fruktózy. Platí to najmä v prípade nadmerných dávok ovocných smoothie, ale skrytým rizikom je najmä glukózovo-fruktózový sirup, známy aj ako izoglukóza.
Fruktózový nadbytok
Niekto zvládne hotový náklad fruktózy, niekto má s jej nadbytkom problémy. Výnimkou nie je ani bežný človek so zdravým životným štýlom a pestrým jedálničkom. To, koľko fruktózy vaše telo znesie, je individuálne. Pri fruktóze nehovoríme o intolerancii, ale presnejšie sa nazýva fruktózová malabsorpcia. Ťažkosti sú podobné ako pri mnohých potravinových intoleranciách, s ktorými sa za posledné roky akoby roztrhlo vrece: nafukovanie, nevoľnosť, kŕče, plynatosť, hnačky, chronická únava.. Existuje síce aj dedičná (hereditárna) intolerancia fruktózy, ale ide skutočne o raritné dedičné ochorenie. Jeho príčinou je úplný deficit enzýmu, potrebného na štiepenie fruktózy v pečeni. Pri fruktózovej malabsorpcii ide o zníženú schopnosť jej vstrebávania z dôvodu nedostatku špecifických fruktózových nosičov, pomocou ktorých sa bunkami tenkého čreva fruktóza za bežných okolnosti vstrebáva do krvi.
Zákerný sirup
Fruktózu nájdete v čerstvom a v sušenom ovocí, v ovocných šťavách, v niektorých druhoch zeleniny, ale aj v náhradách cukru, ktoré sa vo všeobecnosti považujú sa „zdravšie“, napr. med, javorový, agávový, sirup, trstinová melasa či kokosový cukor. Problémový je najmä kukuričný sirup (známy aj ako izoglukóza alebo glukózovo-fruktózový sirup), čo je tekutá zmes glukózy a fruktózy. Bežne sa používa ako sladidlo v potravinách, pretože je lacný a dá sa s jeho pomocou ľahko dosiahnuť sladká chuť (je sladší ako rovnaká dávka stolného cukru – sacharózy). Nájdete ho v cukrovinkách, bonbónoch, sladených nápojoch, kečupoch, omáčkach, cereáliách – začnite dôsledne čítať zloženie potravín a možno ostanete prekvapení.
TIP z lekárne:
Je bezpochyby zdravé konzumovať denne čerstvé ovocie a zeleninu – predovšetkým zeleninu. Odporúčanie „päť kusov denne“ by malo byť práve v jej v prospech, teda tri kusy (alebo hrste) zeleniny a dve porcie ovocia. Ak vám telo dáva najavo, že prebytok fruktózy zle znáša, môžete vyskúšať novinku FRUCTOsin®.
Nová zdravotnícka pomôcka obsahuje enzým izomeráza xylózy v jeho aktívnej forme. Je schopný konvertovať fruktózu na jednoduchšie stráviteľnú glukózu. Fruktóza je tak eliminovaná už v tenkom čreve, čo bráni príznakom fruktózovej malabsorpcie. Užívajú sa 1-2 kapsuly 15 minút pre požitím jedla s obsahom fruktózy (môže sa použiť až 3-krát denne).
Nová zdravotnícka pomôcka FRUCTOsin® vám môže pomôcť zbaviť sa tráviacich problémov a diskomfortu, spojeného s nadbytkom fruktózy alebo jej malabsorpciou a pri úprave diétnych chýb v súvislosti s jej príjmom. Zoženiete v lekárni.