Chodíte na huby? Tak opatrne.

1

Z otráv hubami sa najčastejšie vyskytujú otravy hubami obsahujúcimi toxíny amanitín a faloidín. Najviac uvedených toxínov obsahuje Muchotrávka zelená– Amanita phalloides, potom Muchotrávka biela a končistá, menej niektoré kapucničkybedlička jedovatá. Najčastejšie sa jedná o zámenu týchto húb so šampiňonmi a plávkami resp. s bedľou.

Jedna 40 gramová plodnica Muchotrávky zelenej predstavuje smrteľnú otravu pre 2 dospelé osoby. U detí môžu smrť alebo ťažké poškodenie zdravia spôsobiť aj menšie dávky, čo je dané jednak faktorom dávky jedu na kg telesnej hmotnosti, jednak odlišnosťou metabolickej tolerancie toxínov. Z plodnice sú najtoxickejšie lupene, obsahujú 50 % celkového amanitínu. Mladé plodnice obsahujú menej amanitínu, starnutím plodnice sa zvyšuje jeho obsah až na dvojnásobok. Amanitín je vysoko stabilný, neničí sa varom, sušením ani starnutím.

Nástup klinických obtiaží je až po 6-24 hodinách po požití huby. V úvodnej fáze sa objavuje vracanie, prudké hnačky. Výsledkom môže byť dehydratácia. Po 1-2 dňoch nastupuje fáza zdanlivej úpravy trvajúca l-2 dni. Po nej sa objavuje fáza pečeňového zlyhania, poruchy vedomia , krvácanie. Pri požití veľkého množstva toxických húb môžu tieto fázy splývať. Amanitín sa vylučuje aj do materského mlieka.

Ďalej sa často stretávame s otravami hríbom satanským a niektorými druhmi pečiarok a plávok , s otravami rýdzikom kravským. V klinickom obraze tejto intoxikácie prevláda vracanie a hnačky, ktoré sa zjavujú zväčša do 4 hodín po požití.

Pri podozrení na otravu hubami je nutné dieťa hospitalizovať. Vždy je dôležité priniesť požité huby a zvratky dieťaťa na mykologickú analýzu.
Prognóza závisí od množstva požitej huby, veku pacienta a najmä od včasného a komplexného začatia liečby.

Malé deti by v žiadnom prípade nemali mať vo svojom jedálničku zahrnuté žiadne huby!

Aj v prípade, že sa jedná o jedlé druhy húb, treba ich vyradiť z jedálnička detí, nakoľko sú ťažko stráviteľné a ich výživová hodnota je minimálna, okrem toho plodnice húb akumulujú v sebe i niektoré toxické látky – ťažké kovy a rádioaktívne látky.

Huby surové, zle skladované alebo nedostatočne tepelne upravené vyvolávajú tráviace ťažkosti. Surové huby, v podstate všetky druhy obsahujú termolabilné toxíny ( nemali by sa konzumovať bez tepelnej úpravy ani nakladané huby). Pri nesprávnom skladovaní húb v nepriedušných obaloch vznikajú aj v jedlých hubách toxické látky následkom zaparenia. Pri viacdňovom skladovaní vznikajú v plodniciach toxíny.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. radšej kúpim od skúsených hubárov, ja nerozoznám huby a bojím sa ich konzumovať tak buď kupujem od známych alebo z lekárne na imunitu hlivu ustricovu imunit; to je cele moje hubarcenie, radsej

Pridaj komentár