Črevná viróza nepoteší.

Daniela Gáborová 3

Jarné obdobie so sebou prináša zvýšený počet vírusových a bakteriálnych ochorení. Jedným z tých, ktoré vedia poriadne znepríjemniť kvalitu života, je určite črevná chrípka.

Jej príchod ohlasuje nevoľnosť, ktorú striedajú krušné chvíle na toalete, kedy je telo vydané napospas kŕčom a úpornej hnačke. Medzi klasické príznaky patrí riedka stolica, ktorú sprevádzajú bolesti brucha a v niektorých prípadoch dokonca zvracanie.

Aby ste sa dokázali nepríjemným stavom hnačky účinne brániť, pripravili sme pre vás súhrn voľnopredajných liekov, ktorými utíšite primárne príznaky.

1. Lieky utlmujúce pohyb čriev (antiperistaltické lieky):

Je to skupina liekov, ktoré zahusťujú stolicu a znižujú jej častosť (napríklad Imodium). Na pultoch lekární ho dostať v podobe tvrdých kapsúl, ktoré sa jednoducho prehĺtajú. Výhodou prípravku je jeho použiteľnosť nielen pre dospelé osoby, ale aj pre deti od šiestich rokov. Kapsule často upokojujú tráviacu sústavu okamžite a želaný výsledok zastavenia hnačky sa môže dostaviť už do hodiny. 

2. Lieky viažuce škodliviny (adsorbenciá):

Ide o prípravky, ktoré pomáhajú v prípade, že zjete niečo pokazené, alebo vám nesadne určitý druh potravy. Medzi adsorbenciá patria lieky všetkým dobre známe pod ľudovým názvom „čierne uhlie“. Nevýhodou je, že tablety farba stolicu na tmavo a nemusíte tak spoznať prípadné krvácanie. Stolicu nezafarbia lieky, ktoré sú vyrobené z prírodného čisteného ílu. Dostanete ich dostanete v podobe svetlohnedého prášku. Vyznačujú sa vysokou väzbovou kapacitou, sú teda schopné viazať sa s hlienom tráviaceho traktu a touto cestou chránia sliznice pred škodlivinami. 

3. Črevné dezinficienes: 

Sem patrí skupina liekov, ktoré utlmujú aktivitu choroboplodných baktérií, vírusov a mikróbov v tráviacej sústave. Lieky s týmto účinkom pôsobia v čreve a z tráviaceho traktu sa prakticky nevstrebávajú, drvivá väčšina podanej látky ostane v čreve. Takisto ich kúpite v lekárni, pretože sú voľnopredajné. 

4. Lieky obsahujúce mikroorganizmy na obnovu črevnej mikroflóry:

Ide zväčša o lieky v podobe kvapiek, ktoré disponujú koncentrátom metabolických produktov baktérií vyrábajúcich kyselinu mliečnu. Tieto lieky optimalizujú pH čreva a urýchľujú uzdravenie črevnej mikroflóry.

5. Probiotiká

Ide o rad prípravkov, ktoré slúžia viac menej na prevenciu a ich devízou je obsah rôznych prospešných kultúr mliečnych baktérií v prášku. Nie sú to klasické liečivá, ale potravinové doplnky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Často ponožu len domáce recepty, prísna diéta a zvládnete to aj bez liekov. Ale keď už sú potrebné, mne najviac pomáha enterol

    1. S enterolom mám aj my dobré skúsenosti. zaberá rýchlo a spoľahlivo a hlavne ho možem dať aj námu najmladšiemu prckovi

Pridaj komentár