Doprajte si prechádzku v rannej rose

Zuzana Kolečániová 0
foto: isifa.com

Skúsili ste už niekedy poprechádzať sa naboso po orosenej tráve? Chôdza po rannej rose má priaznivý účinok na zdravie a nabije vás pozitívnou energiou na celý deň. 

Každý chce byť zdravý

Nemecký farár Sebastian Kneipp (1821-1897) odporúča pre udržanie zdravia prirodzenú plnohodnotnú stravu, liečivé byliny v kuchyni, formou čajov a na vonkajšie použitie ako prídavok do kúpeľov, obkladov a mastí, pohyb a dýchanie na čerstvom vzduchu, vodné terapie na trénovanie krvného obehu, pozitívny životný postoj a radosť zo života. Nič zvláštne, nič nové a teoreticky už dávno známe! Ale ako je to v praxi? Pred 150 rokmi to nebolo inak ako dnes. Ako píše Kneipp: „Zdravie by chcel každý, ale len málokto niečo preto aj robí. Kto každý deň nevenuje trochu času svojmu zdraviu, bude musieť jedného dňa obetovať veľa času chorobe.“

Ako na to?

Základnou podmienkou je mať zahriate telo a teplé nohy, čo by malo byť splnené, keď ráno vstanete z vyhriatej postele. Pomaly sa prechádzajte v čerstvo orosenej tráve a nohy zdvíhajte ako bocian čo najvyššie zo zeme. Stačí chodiť pol minúty až 5 minút, pri nepríjemných pocitoch alebo bolesti z chladu chôdzu prerušte.

Očistite si nohy, neosušujte ich a na vlhké nohy si hneď natiahnite teplé ponožky, najlepšie vlnené. Zahrejte sa pohybom, alebo, ak môžete, v teplej posteli. Deti radi napodobňujú dospelých pri tejto činnosti, treba však dbať na to, aby si potom obliekli teplé ponožky a znova sa zahriali.

Povzbudzujúce účinky

Terapia chladom podporuje krvný obeh a posilňuje vegetatívny systém (nervy a žľazy s vnútorným vylučovaním). V dôsledku chladu sa lokálne stiahnu krvné cievy a mozog sa následne postará sa o opätovné zahriatie tým, že do podchladeného tkaniva začne prúdiť viac krvi. Len dobre prekrvené telo môže optimálne reagovať, preto túto metódu nepoužívame, ak máme studené telo. Kneipp hovorí: „Dobre prekrvený človek neochorie a chorý človek sa začne zvýšeným prekrvením liečiť.“

Zlepšeným prekrvením sa dostávajú do buniek výživné látky a kyslík a zrýchľuje sa odvádzanie zvyškov látkovej premeny a oxidu uhličitého. Je to aktívna reakcia, lebo organizmus musí sám spolupracovať. Pri správnom použití táto metóda pôsobí harmonizujúco a stabilizujúco na psychiku. Vyskúšajte!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár