Kliešťová encefalitída hrozí aj v Chorvátsku

Katarína Gudiaková, TS 0

Talianska spravodajská agentúra ADN Kronos International informovala o tom, že v Chorvátsku je momentálne 6 pacientov so závažnými príznakmi kliešťovej encefalitídy, ktorú prenášajú kliešte, pričom 5 z týchto pacientov je dokonca v kóme, majú závažné respiračné problémy, kvôli ktorým musia byť napojení na dýchacie prístroje. Všetci pacienti boli nakazení v severnom Chorvátku, v jednej z endemických oblastí výskytu kliešťovej encefalitídy.

Každoročne podľa európskeho informačného zdravotníckeho portálu eurosurveillance.org býva v Chorvátsku registrovaných priemerne 27 pacientov s príznakmi encefalitídy, tohtoročné prípady však majú veľmi vážny priebeh.

Portál travelmed.com odporúča v prípade Chorvátska byť vo vzťahu k potenciálnemu ohrozeniu kliešťovou encefalitídou opatrným najmä vtedy, ak sa chystáte stanovať alebo na turistiku do voľnej prírody. Nebezpečnejšia je severná časť Chorvátska, pričom kliešte sa vyskytujú v horských oblastiach. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde patrí medzi odporúčané očkovania pre všetkých, ktorí sa rozhodujú pre aktívnu dovolenku spojenú aj s cyklistikou, stanovaním či pobytom v prírode.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár