Kmeňové bunky? Nepodliehajme falošným mýtom

PR 0

Mýty a rôzne konšpiračné teórie zaplavili už takmer všetky témy života, ktorým sa ľudia venujú. Nevyhla sa im ani taká medicínska oblasť, akou je veľký liečebný potenciál kmeňových buniek z pupočníkovej krvi.

Viacerí rodičia sa vraj stretli s mylnou informáciou, že počet uchovaných buniek nestačí pre použitie, ak dieťa váži nad 20 kg.

Nebezpečenstvo tohto falošného mýtu spočíva v tom, že aj zodpovedne uvažujúci rodič môže začať pochybovať o skutočnom využití pupočníkovej krvi v prípade nepriaznivého zdravotného vývoja svojho dieťaťa.

Aká je teda objektívna pravda?

Foto: Pixabay

Jedným z údajov vo výsledkoch po vyšetrení odberu, ktoré dostáva každý rodič, je aj objem odobratej pupočníkovej krvi. Ten však nie je rozhodujúcim kritériom pre jej použitie. Podstatným údajom je bunkovitosť. Pod týmto pojmom sa rozumie, koľko buniek sa v odobratej pupočníkovej krvi nachádza.

Rôzne druhy ochorení, pri ktorých je možná liečba kmeňovými bunkami z pupočníkovej krvi, si vyžadujú rozličné množstvo buniek a koeficient, ktorý sa použije na stanovenie maximálnej váhy pacienta, je rôzny.

Napríklad tú istú pupočníkovú krv by pri liečbe onkologického ochorenia, ktoré vyžaduje transplantáciu kmeňových buniek, použili u pacienta s maximálnou váhou 58,4 kg, ak by ju však mali použiť pri liečbe detskej mozgovej obrny, bolo by to možné aj pre pacienta s váhou 97,3 kg. Každá liečba pacienta sa posudzuje vždy individuálne.

Naviac, pupočníková krv sa dá použiť aj ak má pacient ešte vyššiu váhu ako pri uvedenom príklade. Existujú postupy, ako kmeňové bunky z pupočníkovej krvi kombinovať s kmeňovými bunkami z kostnej drene, prípadne z iných zdrojov. Pri transplantáciách sa to realizuje bežne. Zároveň sa tiež rozvíjajú metódy na zvýšenie počtu buniek v uchovanej pupočníkovej krvi. Takže kmeňové bunky sa namnožia na taký počet, ktorý pacient a stanovená liečba vyžadujú a vo svete už boli úspešne realizované podania tohto typu.

Foto: Pixabay

 

Čas nehrá úlohu

Telo 37 ročnej pacientky Chen stratilo schopnosť správne vytvárať krv a opakovane potrebovala krvné transfúzie. V marci dostala pľúcnu infekciu a jej zdravotný stav sa zhoršil natoľko, že musela podstúpiť transplantáciu krvotvorných kmeňových buniek. Lekárom sa nepodarilo nájsť vhodnú kostnú dreň. Našli však zhodu v pupočníkovej krvi, ktorú pred 11 rokmi darovala čínska mamička do registra darcov. Úspešná transplantácia prebehla v apríli tohto roku a po siedmych týždňoch zotavovania pacientka opustila nemocnicu. Bola konečne zdravá.

Úspešný prípad ukazuje, že kmeňové bunky z pupočníkovej krvi uskladnením nestrácajú svoj liečebný potenciál. Zatiaľ najdlhšie uskladnená pupočníková krv, ktorú zaslala na liečbu slovenská banka pupočníkovej krvi Cord Blood Center, bola zmrazená 7 rokov.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár