Mám sa strašne, ďakujem za opýtanie. Zachránilo mi život

Kristína Kováčiková 0

Keď mi zomrel muž, aj taká obyčajná otázka „Ako sa máš?,“ dokázala ľuďom uviaznuť v krku, lebo veď … ako asi by som sa mohla mať. Máme sa vôbec pýtať? Hodí sa to? Chce človek rozprávať o tom, že sa má strašne?

Áno, treba sa pýtať. Je to dôležité. Možno tým druhému človeku zachránite život.

Image by Ryan McGuire from Pixabay

 

Ako sa máš?

Banálna otázka, fráza, ktorá často kĺže po povrchu. Kiež by však bola našim skutočným prejavom záujmu o druhého človeka, apeluje na nás Liga za duševné zdravie.

Človek sa nám môže zdôveriť s problémami, ktorými práve žije. Niekedy tak závažnými, že nám budú indikovať potrebu vyhľadať odbornú pomoc.

Stačí málo, aj 5 minút dôverného rozhovoru, ktorý môže zachrániť život.

Výzva je to celkom obyčajná: rozprávajme sa so svojimi blízkymi, pýtajme sa ich, ako sa cítia, ako sa majú. Opýtať sa a počúvať – nemusíme byť psychiatri, aby sme dokázali vytvoriť lepšiu záchrannú sieť pre ľudí, ohrozených samovraždou.

A nie je ich málo.

Päťsto ľudí. To je viac, ako ich ročne zomrie na cestách v dôsledku autonehôd, ktorým sa snažíme predchádzať.

Ako sme na tom s duševným zdravím?

  • takmer pol milióna ľudí na Slovensku trpí psychickými problémami. Približne päť tisíc ľudí sa minulý rok pokúsilo o samovraždu. Vyše 500 ľudí samovraždu aj dokonalo.
  • Dlhodobo si najčastejšie dobrovoľný odchod zo sveta volia muži, najciteľnejšou vekovou hranicou je 50 – 59 rokov, u žien je najviac samovrážd vo veku 60 – 69 rokov.
  • štatisticky najhoršie vychádzajú pondelky a čas medzi 22.00 – 7.00.

Samovraždy neobchádzajú ani deti.

Medzi smutnými štatistikami sú aj  samovraždy maloletých detí do 14 rokov a  mladistvých vo veku 15 až 19 rokov . Až 66,7 % mladistvých ukončilo svoj život pod vplyvom alkoholu alebo psychotropnej látky.

Podľa Petra Blaškovitza z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) sú hlavnými motívmi pri samovraždách detí konflikty a rodinné problémy, s odstupom nasledujú školské problémy.

Image by Free-Photos from Pixabay

Depresia zabíja

Ohrozenými samovraždou sú

  • ľudia trpiaci duševnými poruchami, najviac depresiou, rôznymi typmi závislosti (alkohol), schizofréniou, úzkostnými stavmi a strachmi.
  • ľudia, ktorí prekonali v nedávnej minulosti závažnú duševnú traumu – smrť milovanej osoby, strata zamestnania, neúspech v škole, sklamanie v láske, strata životného cieľa, ideálu, či ľudia so závažným telesným ochorením, často spojeným s bolesťou.
  • nielen ľudia, ktorí majú za sebou samovražedný pokus, ale aj ľudia, ktorých blízki ukončili život samovraždou.

Samovražda je smrť, ktorá je zbytočná

Samovražde môže najlepšie zabrániť okolie, ktoré ohrozeného človeka najlepšie pozná (rodina, kamaráti, kolegovia, spolužiaci).

Nemusíme mať obavu, že to nezvládneme, lebo nevieme poskytnúť odbornú pomoc, či radu. Stačí iba úprimne človeka vypočuť, vyjadriť mu pochopenie, podporu.

Snažte sa nehodnotiť, neodsudzovať, nekritizovať, ani nezľahčovať problém druhého človeka. Posmeľte ho alebo povzbuďte v hľadaní odbornej pomoci.

Čo môžete odporučiť a ako pomôcť tým, ktorí to potrebujú:

  • Celonárodná, bezplatná, 24-hodiná Linka dôvery Nezábudka na čísle 0800 800 566
  • Návšteva ambulantného psychológa alebo psychiatra v mieste bydliska.
  • Pri akútnych stavoch, kedy je dôležité získať čas, môžete blízkeho odprevadiť na pohotovosť, prípadne sa poradiť so všeobecným lekárom.


Pomôcť môžete aj podporením Ligy za duševné zdravie, zbierka putuje na fungovanie Linky dôvery Nezábudka, napríklad

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (16 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...

Pridaj komentár