Menopauzu ženy znášajú pomerne zle. Sú totiž v zajatí myšlienok, že všetko krásne sa už skončilo, dvere aktívneho života sa zatvárajú a prichádza už len etapa rýchleho starnutia a chorôb.
Prieskumy dokazujú, že ženy v súvislosti s menopauzou znepokojujú akútne fyzické príznaky, ako sú napríklad návaly tepla a nespavosť. Síce o týchto symptómoch menopauzy ženy často vedia, už menej si uvedomujú príznaky, ktoré majú vplyv napríklad na zdravie srdca.
Mnoho žien o menopauzálnych komplikáciách nerado hovorí, a to nielen so svojimi blízkymi, ale aj s odborníkmi. Ak sa chcete dozvedieť o tejto citlivej téme viac, stačí bez obáv a hanby navštíviť stránku www.meno-pauza.sk. Na tejto stránke nájdete náučný chodník, ktorý Vás v siedmych krokoch a za desať minút informuje o základných veciach týkajúcich sa menopauzy, ďalej tu nájdete aj poradňu a rady ako sa správne v tomto období stravovať.
Menopauza okrem iného ovplyvňuje zdravie srdca a vznik osteoporózy. Prieskumy dokazujú, že ženy na tieto dlhodobé „neviditeľné“ príznaky zabúdajú. V slovenskej populácii dramaticky narastá chorobnosť aj úmrtnosť žien na srdcovo-cievne ochorenia. Najohrozenejšou skupinou sú ženy po menopauze, keď strácajú prirodzenú hormonálnu ochranu. V roku 2007 zomrelo na nádorové ochorenia, medzi ktoré patrí aj obávaná rakovina prsníka, až 19,8 percenta žien. Avšak na ochorenie obehovej sústavy zomrelo v roku 2007 až trojnásobne viac žien. Táto štatistika je jedným z dôvodov, prečo by ženy mali prevencii venovať viac pozornosti.
Menopauza je prirodzený proces, ktorým musí prejsť každá žena. V priemere sa začína medzi 49. – 51. rokom života, ale môže sa objaviť kedykoľvek. Preto je dôležité zaujímať sa o svoje zdravie ešte pred štyridsiatkou. „Stravovanie je dôležité upravovať tak, aby zodpovedalo zásadám zdravej životosprávy. V stravovaní by nemali chýbať viacnenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, vláknina, vápnik a vitamíny D, E a B,“ hovorí Doc. MUDr. Jana Jurkovičová CSc.