85 % ľudí medzi 13. a 25.rokom života trápi akné. S touto diagnózou často prichádzajú aj mamičky, ktorým sa pleť po pôrode výrazne zhoršila a pripomína stav z obdobia puberty. Vzhľadom na citlivosť životného obdobia, spôsobenú rozkolísanou hormonálnou hladinou, nie je vhodné toto ochorenie podceniť a je potrebné začať čo najskôr s diagnostikou a následne nasadiť liečbu.
Dnes máme väčšie možnosti ako v minulosti, keď si mnoho mladých ľudí ako spomienku na akné odnieslo do života pleť poznačenú nepeknými jazvami.
Úspech liečby akné je závislý od mnohých faktorov,
do veľkej miery aj od spolupráce s pacientom a jeho dôvery voči ošetrujúcemu lekárovi. 50 % úspechu je v stanovení diagnózy, vylúčení vnútorných príčin a v nasadení správnej starostlivosti o pleť. Zvyšných 50 % je v odbornom ošetrovaní pleti, ktoré by mala robiť skúsená kozmetička, ktorá má prax v ošetrovaní takýchto stavov.
Pri liečbe akné sa v lokálnej liečbe používajú antibiotiká (krémy, roztoky), benzoylperoxid, kyselina azaleinová, deriváty vitamínu A (gély, krémy), chemický peeling (aplikácia ovocných kyselín, najnovšie polyhydroxykyselín, ktoré sú jemnejšie voči pokožke), aplikácia laseru a intenzívneho pulzného svetla. Pri zlyhaní lokálnej liečby sa nasadzuje celková liečba, najčastejšie perorálna antikoncepcia s antiandrogénnym účinkom, antibiotiká alebo deriváty vitamínu A.
Kým ľahšie formy akné sa dajú väčšinou dobre terapeuticky ovplyvňovať lokálnou liečbou (krémy, lotia, roztoky), pri vážnejších zápalových prejavoch sa hlavný dôraz sa kladie na liečbu celkovú (antibiotiká, antiandrogény, izotretinoin).
Veľmi účinnou novinkou v liečbe akné je využitie intenzívneho pulzného svetla a laseru,
pri ktorom dochádza k stimulácii lokálnej imunitnej odpovede, k zníženiu počtu zapálených vyrážok a k odstráneniu červenofialových a hnedých fľakov, ktoré u mnohých pacientov zostávajú na koži po zhojení vyrážok. Zároveň dochádza k vylepšeniu textúry kože a redukcii rozšírených pórov. Ide o minimálne bolestivú metódu, pri ktorej pacient pociťuje akoby štipnutie v mieste impulzu. Zákrok trvá v priemere 15 – 20 minút a pokožka je po zákroku začervenaná a mierne opuchnutá. Pred zákrokom vykonávame mikrodermabráziu – zbrúsenie hornej vrstvy pokožky tak, aby liečivé svetlo preniklo čo najhlbšie.
Zákrok sa vykonáva len na jeseň a v zimnom období, v pravidelných 3 – 5 týždňových intervaloch a pred zákrokom je vhodné absolvovať mikrodermabráziu, pri ktorej dôjde k odstráneniu hornej rohovej vrstvy kože.
Najnovšia metóda je liečba laserom
s veľmi dlhou vlnovou dĺžkou v oblasti infračerveného žiarenia. Ošetrenie je bezbolestné, pretože pôsobenie tepla /60°C/, ktoré je kumulované v dermis /vrstva kože, v ktorej sa nachádzajú mazové žľazy/, je „neutralizované“ na povrchu kože veľmi intenzívnym chladením, takže pacient vysokú teplotu necíti. Výsledkom je redukcia mazových žliaz a potlačenie nadmerného mastenia pleti a redukcia zápalových ložísk. Zákrok je potrebné opakovať v trojtýždňových intervaloch a po zákroku nie je potrebná PN, koža je len mierne začervenaná.
Chemický peeling, stále na scéne
Stále veľmi účinnou metódou odstraňovania zápalových prejavov, jazvičiek a pigmentových nerovností na koži tváre, v dekolte, na ramenách, ale aj na chrbte, je chemický peeling . Vykonávame ho len počas zimného obdobia a jeho podstatou je postupné zlupovanie kože tak, aby pacient nebol prinútený zostať v domácom ošetrení. Zákrok je nebolestivý, bezprostredne po ňom je pleť začervenaná a niekoľko dní po zákroku sa postupne ošupuje, čím dochádza nielen k ústupu akné, ale aj vyrovnávaniu nerovností na pleti. Ovocné kyseliny pôsobia aj na stimuláciu tvorby kolagénu v dermis, takže vedľajším produktom je aj vyhladenie jemných vrások.
Počas liečby, ktorá je vždy komplexná, pacient pravidelne absolvuje aj ošetrenie u zdravotnej sestry – kozmetičky.
Podľa skúseností s týmto druhom liečby dochádza k zlepšeniu v priemere už za dva mesiace od začiatku pravidelného ošetrovania.
MUDr. Alexandra Novotná, PhD.
Súkromná klinika plastickej chirurgie a estetickej medicíny
Loading...