Odporcovia očkovania patria medzi 10 najväčších ohrození zdravia na svete

Kristína Kováčiková 1

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na svojej internetovej stránke zverejnila zoznam 10 najväčších ohrození globálneho zdravia v roku 2019. Ocitli sa medzi nimi aj odporcovia vakcinácie.

Shutterstock

Svet čelí mnohým zdravotným problémom, píše WHO, či už sú to ochorenia, ktorým možno predchádzať očkovaním, ako sú osýpky a záškrty, zvyšujú sa hlásenia o patogénoch rezistentných voči liekom, zvyšuje sa miera obezity, nemožno uprieť vplyv znečistenia životného prostredia a klimatických zmien na zdravie, ďalej sú tu mnohonásobné humanitárne krízy.

WHO chce v roku 2019 zamerať svoju pozornosť na 10 najväčších zdravotných ohrození, medzi nimi sú napríklad aj znečistené ovzdušie, pandémia chrípky, ebola, HIV, rezistencia na antibiotiká, slabá základná zdravotná starostlivosť, ale tiež odmietanie očkovania.

Za pozornosť stoja tieto závažné problémy:

Znečistenie ovzdušia a klimatické zmeny – 9 z 10 ľudí dýcha znečistený vzduch každý deň, čo má za následok, že 7 miliónov ľudí ročne zomrie predčasne na choroby ako rakovina, mozgová príhoda, ochorenie srdca a pľúc.

Svet bude čeliť ďalšej pandémii chrípky – jediná vec, ktorú nevieme, je, kedy bude zasiahnutá a ako závažná bude. WHO každoročne odporúča, ktoré kmene by mali byť zahrnuté do vakcíny proti chrípke, aby ochránili ľudí pred sezónnou chrípkou.

Antimikrobiálna rezistencia – vývoj antibiotík, antivírusov a antimalárík je jedným z najväčších úspechov modernej medicíny, ale táto éra končí, hrozí, že nebudeme schopní liečiť infekcie ako zápal pľúc a tuberkulóza. V roku 2017 bolo približne 600 000 prípadov tuberkulózy rezistentných na rifampicín – najefektívnejšiu liečbu prvej línie – a 82% týchto pacientov malo tuberkulózu odolnú voči viacerým liečivám. Ročne zomiera 1,6 milióna ľudí, pretože nereagujú na liečbu a 10 miliónov chorých ročne pribudne.

Odmietanie očkovania – neochota očkovať napriek dostupnosti očkovacích látok – hrozí, že sa zvráti dosiahnutý pokrok pri chorobách, ktoré sa už takmer odstránili.

Shutterstock

Zbytočné zomieranie, lebo neočkujeme

Očkovanie je stále jeden z najefektívnejších spôsobov prevencie a v súčasnosti zabraňuje 2-3 miliónom úmrtí ročne. Ešte stále zbytočne zomiera ďalších 1,5 milióna ľudí, čomu by sa dalo vyhnúť, keby sa zlepšilo globálne pokrytie očkovania.

Napriek týmto údajom je stále viac a viac ľudí, ktorí neveria účinnosti očkovacej látky. Dôvodom, prečo sa vyhýbajú očkovaniu sú spravidla neoverené informácie alebo konšpiračné teórie.

Prečítajte si aj: Odmietli by sme očkovať, keby sme žili v Afganistane?

WHO zaznamenala celosvetový nárast počtu prípadov osýpok o 30%. K návratu došlo aj v tých krajinách, ktoré boli blízko k odstráneniu tejto choroby. Ľudia, ktorí odmietajú očkovanie, uvádzajú ako najväčší dôvod, že pochybujú o bezpečnosti vakcíny. Spoľahlivé a dôveryhodné informácie by im mali poskytnúť zdravotnícki pracovníci, nie internetové fóra.

V roku 2019 chce WHO zvýšiť pokrytie HPV vakcíny, ktorá má predchádzať rakovine krčka maternice. Dobrou správou je, že sa WHO darí s očkovaním proti detskej obrne.

who.int

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár