Pokožka spálená od slnka – ako ju liečiť

Mária Kopčíková 1

Keď sa naša pokožka spáli, tak si to zapamätá na celý život. Dôsledky spálenia pokožky sa môžu prejaviť aj o niekoľko rokov.

Patria medzi ne napr. vznik melanómov (zhubných nádorov kože) alebo tzv. fotoaeging – predčasné starnutie kože spojené s nadmerným vznikom pigmentových škvŕn.

Pokožka spálená od slnka. Prvá pomoc
Shutterstock

 

Prvá pomoc na spálenú pokožku, aby nebolela

Príznaky „spálenia“ sa nedajú ignorovať. Červená koža, ktorá je horúca, páli a svrbí. 

Ako úplne prvá pomoc sa odporúča chladivá sprcha – nie úplne ľadová, skorej mierne vlažná a postupne vodu treba schladzovať na – pre konkrétnu osobu – únosnú mieru.

Následne pokožku neutierajte uterákom, ak, tak len veľmi veľmi jemne akoby „capkajte“ s uterákom. Alebo si radšej ľahnite na čistú plachtu a nechajte pokožku uschnúť. 

Ak sa objaví teplota, podajte lieky na jej zníženie. Dieťaťu podávajte piť studenú vodu – často a malými dúškami. Ak má bolesti, môžte mu podať vhodný paralenový alebo ibuprofenový liek.

 

»»» Prečítajte si aj: Úžeh, tepelný úpal, prehriatie.

Ak sa na pokožke objavia červené pľuzgiere, radšej na ňu nič nedávajte, aby ste prípadne nezaniesli do pokožky nejakú infekciu.

Pľuzgiere nikdy neprepichujte a nestrhávajte, postihnuté miesta sú veľmi bolestivé. Sú dostatočným dôvodom, aby ste vyhľadali odbornú pomoc.

Všímajte si aj ďalšie príznaky infekcie na koži – rastúca bolesť, teplota, začervenanie, opuch alebo hnis. Ak sa objavia, vyhľadajte lekára.

»»» Prečítajte si aj: Prvá pomoc slnečný úpal.

Všímajte si príznaky dehydratácie (veľký smäd, suché sliznice, nemočí, alebo ak močí, tak je moč koncentrovaný a tmavý).

Spálená pokožka, prvá pomoc
Shutterstock

 

Ako si nespáliť pokožku

Lekári upozorňujú, že je vhodné poznať svoj fototyp, ako aj fototyp dieťaťa, aby ste následne použitím vhodných prostriedkov „pred slnením“, ako aj rozumnou dĺžkou pobytu na slnku spáleniu pokožky predišli.

Základné zásady hovoria o tom, že:

  • pokožku na slnenie treba pripravovať postupne, pobyt na slnku dávkovať po minútových úsekoch, nie sa rovno na lehátku opaľovať tri hodiny …,
  • pokožku ošetriť vhodným prípravkom ešte doma, nie až vonku na slnku,
  • v čase medzi 11:00 – 15:00 sa priamemu slnku nevystavovať,
  • dodržiavať pravidelný pitný režim – aspoň pohár vody každú hodinu. Ak zabudnete dopĺňať tekutiny a potom sa naraz napijete veľa, vaše telo tým nedostane potrebnú dávku hydratácie. Nestihne totiž toľko tekutín naraz spracovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Spätné upozornenie: Vitiligo - DetskeChoroby

Pridaj komentár