Potlačené spomienky: Zabúdanie má svoj dôvod

Pavlína Pavlíková 0

Stalo sa vám, že ste zabudli na jednoduché slová? Nevedeli ste si spomenúť na meno blízkeho, či názov predmetu? Možno za to môže vytesnená spomienka, ktorá sa v psychologii nazýva aj represia. Potlačené emócie patria k spomienkam a pôsobia na človeka a jeho vnútorný konflikt.

zabúdanie má svoj dôvod
Canva

Prečo potláčam spomienku? Dá sa úplne zabudnúť?

Často sa stáva, že označujeme únavu alebo zlú koncentráciu ako dôvody pre zabudnutie. Avšak, toto zabudnutie nemusí byť čisto náhodné a môže ísť o vytesnenú spomienku. Vytesnenie znamená, že spomienka nie je pre mňa dostupná a neviem si na ňu spomenúť. Tu hrá dôležitú úlohu nevedomie, pretože nevedomie potláča konkrétne spomienky. Tento jav sa nazýva represia, potlačená ale aj vytesnená spomienka. So slovom sa nám môže spájať vzťah k človeku alebo konkrétna udalosť.

Čo s negatívnymi emóciami

Odporúčame článok

Vnútorný konflikt a podvedomé zabúdanie

Potlačená spomienka je motivované zabudnutie, ktoré bolo podnietené napríklad pre nepríjemné pocity. Hovorí to o tom, že sme vo vnútornom konflikte, pretože nie vždy súhlasíme so svojimi pocitmi. Napríklad: cítime zároveň lásku a hnev, úľavu a smútok. Dôležité je povedať, že ide o normálny stav, ktorý zažívajme všetci. Pomáha nám v každodennom živote rozhodovať sa a konať správne.

Problém nastáva v prípade, že sme až príliš často konfrontovaní so všetkými našimi pocitmi. Niektoré duševné choroby spočívajú práve v tom, že určité udalosti prežívame znova a znova.

Sigmund Freud hovoril o výdaji psychickej „energie“: čím viac musíme spomienku potláčať, tým väčšiu silu musíme vynaložiť. A tým menej sily máme do života. To je aj prípad depresie, keď nemáte silu na bežný deň.

Ďalej Freud predpokladal, že stopy potlačených spomienok sa prejavujú v rôznych oblastiach nášho života, či už ide o naše medziľudské vzťahy, kultúrne výtvory, chyby, sny, humor alebo psychologické symptómy. Aj keď sa snažíme represiu oslabiť, napríklad alkoholom, drogami alebo hypnózou, potláčané pocity sa vracajú v plnej sile.

Ako sa dá pracovať s potláčanou spomienkou?

Môže sa nám zdať užitočné pokúšať sa zabudnúť na nepríjemné pocity. Avšak, v skutočnosti „vedľajšie účinky“ spomienky nezmiznú úplne, ale zostanú v podvedomí. Ďalej si vyžadujú našu psychickú silu, aby sa tam udržali.

Práve Psychoanalýza sa snaží pochopiť tieto procesy a nájsť zdroje konfliktov. Snaží sa o spracovanie potlačených spomienok a pocitov. Tento proces prebieha predovšetkým v dôvernej atmosfére a v spoločnej práci s terapeutom.

Zdroj: psy-cast.org

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár