Niekto má rád sladkosti, pretože mu jednoducho chutia, iný si čokoládou „lieči“ nervy alebo zajedá radosť či sklamanie.
Deti? Tie dostávajú sladkosti väčšinou za odmenu. Nech je dôvod konzumácie akýkoľvek, okrem príjemného pocitu s lahodnej chuti by sme mali popri všetkých emóciách zapojiť aj mozog. Pretože naše zuby tie fantastické cukry nemajú rady!
Školákom sa lepšie vysvetľuje dôležitosť starostlivosti o zuby, ak im to ukážeme aj názorne „Rodičia by mali dávať deťom sladkosti naraz, najlepšie raz denne.“
Túto vetu z úst lekára-stomatológa by sme si pokojne mohli pripnúť magnetkou na chladničku aby sme na ňu jednoducho nezabudli. Prečo? Pretože stav detského chrupu majú v rukách z veľkej časti rodičia.
Zubný kaz nie je dedičným ochorením a vzniká iba z dôvodu nesprávnej dentálnej starostlivosti. Zníženie rizika zubného kazu je teda v rukách dospelých. Mliečne aj trvalé zuby sa do dutiny ústnej prerezávajú nevyzreté a trvá približne dva roky, než zubná sklovina dozreje a vytvrdia sa minerály zo slín.
“Rodičia by preto mali dbať na správne čistenie zúbkov svojich detí a už od mala im vštepovať správne hygienické návyky pri čistení zubov,” hovorí Alexander Schill, primár stomatologickej kliniky a ďalej pokračuje: “Najhoršie sú na detské zúbky sladké nápoje v podobe džúsov a sladených malinoviek, ktoré deti popíjajú celý deň a zuby sú tak neustále vystavované kyslému prostrediu, ktoré spôsobuje ‘rozpúšťanie’ tvrdých zubných tkanív, skloviny.“
A že teraz tých nástrah bude v najbližších dňoch neúrekom, netreba ani hovoriť. Mikuláš, Vianoce a tie sladkosti zo stromčeka – chutia hádam najlepšie!
Ak ovláda správne čistenie chrupu rodič, o to dôkladnejšie to vysvetlí aj svojim deťom ČO a KTO môže za zubný kaz? Príčinou zubného kazu je zubný plak, ktorý je nutné odstraňovať. Preto by si mali dospelí aj deti čistiť zuby pravidelne aspoň dvakrát denne vždy po jedle a to od chvíle, kedy sa prereže prvý zúbok.
“Technika čistenia zubov je dôležitejšie ako jeho dĺžka,” hovorí lekár. Je v rukách rodičov, aby svoje deti naučili správne hygienické návykom, kým sa tak nestane, je všetka práca na nich. “Pri čistení detských zúbkov by sa rodičia mali riadiť pravidlom: dôveruj, ale preveruj’ a v prípade potreby zúbky ešte dočisťovať.”
Ak už si deti dostatočne osvoja pravidlá správnej zubnej hygieny, úloha rodičov tu ani zďaleka nekončí. Pravidelná zubná prehliadka by mala byť rovnako dôležitá, ako pravidelná dentálna hygiena , ak chcú mať rodičia aj ich deti zdravé a pevné zuby.
Na pravidelnú dentálnu hygienu by mali pacienti chodiť aspoň 2x ročne, rovnako tak na pravidelnú zubnú prehliadku k svojmu zubárovi. Záleží však na pacientovi a stave jeho chrupu. U detí to býva individuálne, záleží na schopnostiach dieťaťa i rodičov. Ideálne je začať chodiť na dentálnu hygienu čo najskôr, aby si dieťa zvykalo ako na prostredie u stomatológa, tak na lekára samého – utvorilo si sním vzťah.
“Pravidelnými návštevami dentálnej hygieny a neskôr stomatológa, možno predísť finančne nákladným a mnohokrát bolestivým zákrokom a navyše to uľahčuje aj každodennú prácu lekárov,” uzatvára primár A. Schill.
Loading...