Prečo deťom ani sebe nedávam žiadne vitamínové doplnky na „imunitu“

Anna Veselá 0

Chladnejšie počasie a deti v kolektívoch spravidla znamenajú ranu pod pás. Od septembra by sme mohli zbierať body za každú sopľavú sviečku pod nosom. Vyhráva ten, kto vydrží chodiť do škôlky aspoň jeden týždeň v kuse bez zasmrkania. Školáci mesiac. Potom jednoducho príde „jeseň.“

Nečudo, že presne v tomto období sa na nás vyvalia „zaručené“ správy o tom, čo pomáha budovať imunitu detí. No často sa necháme presvedčiť na skratky, ktoré  nás stoja vyhodené peniaze. A nenapadne nám, že to, čo sa predáva pod pozlátkom „zdravé,“ nielenže nie je zdravé, ale môže zdraviu škodiť.

Unsplash

Gumi mackovia plní vitamínov

Dajte si pozor na spánkovú hygienu, zabezpečte, aby boli deti každý deň vonku za každého počasia, moc ich nebabušte, ale otužujte a potom by nebolo od veci, keby ste ich odolnosť voči bacilom podporili aj nejakým tým doplnkom. Takto nejako znejú rady neraz odcitované známou, či menej známou pediatričkou.

Väčšinou je to dobre maskovaná reklama na produkty, ktoré by nám mohli pomôcť v našej sopľavej mizérii. Ak niečo hovorí autorita, asi to nebude len tak, povieme si a nakúpime deťom nejakých tých gumi mackov plných vitamínov alebo iné dobroty z lekárne, ktorých názov sa ešte aj ťažko vyslovuje, tak asi to má niečo do seba! Med, cibuľový čaj a kľudový režim v posteli, to sa nám zdá málo efektívne.

Minimálne ten vitamín C by sme mali mať v domácej výbave, nie? Veď koľkí z nás veríme tomu, že práve céčko je prevencia proti bežnému prechladnutiu a už málo vieme o tom, že ide len o jeden z mnohých mýtov, ktoré boli dávno vyvrátené, len sa to k nám ešte nedostalo?

Strava nie, preparáty áno

Prečo si myslíme, že v gumi mackoch je viac vitamínov ako v bežnej strave, ktorú deťom podávame? Prečo si myslíme, že vysoké dávky výživových doplnkov sú lepšie než skutočné jedlo? Prečo si vôbec myslíme, že výživové doplnky sú zdravé?

„Zdravý a vyvážený spôsob stravovania, ktorý zahŕňa veľa ovocia a zeleniny a ovocia sýtych farieb, ryby, malé množstvo mliečnych výrobkov a kvalitné mäso, a k tomu každý deň dostatok slnenčného žiarenia by mali pokryť príjem vitamínov a minerálov 99 percentám z nás,“ píše britský lekár Tim Spector, autor knihy Čo naozaj jeme.

Ľudia však namiesto toho siahnu po vitamínových prípravkoch, ako keby im rovnaký zdravotný účinok mohla priniesť konzumácia niekoľkých izolovaných chemických zlúčenín.

„Keďže vitamíny sú drobné, väčšina tabletiek alebo kapsúl sa musí vyplniť plniacimi činidlami, konzervantmi a mnohými ďalšími nepatrnými chemikáliami alebo odpadovými produktmi, ktoré sa nikdy nekontrolujú. Multivitamíny často obsahujú skryté prísady navyše, v niektorých „multivitamínových tonikách“ sa dokonca našla rozdrvená viagra alebo anabolické steroidy,“ upozorňuje Spector.

Ak zvažujeme nakúpiť deťom vitamíny z lekárne, je minimálne prezieravé prečítať si zloženie. Možno nás uchlácholí označenie „bez umelých farbív a konzervačných látok,“ ale skúsme pokračovať, či to bude zábavné čítanie.

Spravidla obsahujú cukor, glukózový sirup, bravčovú želatínu, oleje, povlakové látky, ako napríklad biely včelí vosk a karnaubský vosk, a tak ďalej. Nie je bezpečnejšie jednoducho ošúpať deťom mandarinku, pomaranč alebo nakrájať kiwi?

Super zázračný vitamín C?

Na obale vitamínového výživového doplnku si prečítame, že prispieva

  • k udržaniu správneho fungovania imunitného systému,
  • k správnej tvorbe kolagénu
  • k správnej funkcii kostí, chrupaviek, zubov, pokožky,
  • k správnemu fungovaniu nervového systému,
  • k správnej funkcii psychiky,
  • k ochrane buniek pred oxidačným stresom,
  • k regenerácii redukovanej formy vitamínu E,
  • zvyšuje vstrebávanie železa.

Možno nám to stojí za to kopnúť do seba jeden, aj keď zloženie hovorí, že obsahuje 500 mg vitamínu C (625 % RVH v 1 tablete) – vlastne súhlasíme s jeho predávkovaním, ďalej do seba dostaneme aj:

  • fosforečnan vápenatý (konzervačná látka),
  • derivát polymeru sodnej soli karboximetyl celulóza (protihrudkujúca látka),
  • oxid kremičitý,
  • kyselina stearová (protispekavá látka),
  • stearán horečnatý (eumlugátor),
  • farmaceutická glazúra (povlaková látka).

Nevieme, nemáme čas…

Stránime sa vitamínov z ovocia a zeleniny, automaticky predpokladáme, že sú postriekané kadejakou chémiou, plné pesticídov a pekelného ohňa, ale výživové doplnky sú pre nás ťažko v pohode. Naša nevedomosť nás robí zraniteľnými.

Možno sa k skratkám uchyľujeme preto, že nemáme čas. Nemáme čas deťom ani sebe pripraviť kvalitný jedálniček – áno, poznám veľa pracujúcich mám, ktoré cez týždeň nevaria, na večeru sú len lepeňáky, tak si celá rodina aspoň bachneme céčko s postupným uvoľňovaním, lebo čo ťa nezabije, to ťa posilní a zbytok aj tak vycikáš do záchoda…

„Každý má rád pocit, že pre seba robí niečo dobré. Hádzať do seba tabletky však na nápravu škôd spôsobených zlými stravovacími návykmi nestačí,“ hovorí Spector.

Dajte si pozor na spánkovú hygienu, zabezpečte, aby boli deti každý deň vonku za každého počasia, moc ich nebabušte, ale otužujte a urobte všetko pre to, aby váš jedálniček bol pestrý – možno tak by malo znieť odporúčanie, ktoré to s našim zdravím myslí úprimne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)

články autora...

Pridaj komentár