Prieskum o imunite: Slováci podceňujú prevenciu

Tomaš Kadúc, PR 4

Najnovšie výskumy ukázali, že len jedna tretina Slovákov súhlasí s celoročnou prevenciou v súvislosti s užívaním výživových doplnkov na podporu imunity. Napriek tomu, že odborníci upozorňujú na význam prevencie, len každý siedmy z opýtaných deklaruje ich pravidelné užívanie.

Slováci hľadajú v zložení prípravku predovšetkým vitamín C. Ten by sa podľa slov odborníkov mal pre maximálny účinok kombinovať s ďalšími látkami ako beta-glukán, bioflavonoidy a zinok.  

Imunitný systém chráni človeka. Chráni si ale človek imunitný systém?

Výskum realizovaný spoločnosťou TNS SK v období od 19.5 – 31.5.2010 na vzorke 1053 respondentov ukázal, že nadpolovičná väčšina respondentov (58,4 %) užíva vitamínové alebo výživové doplnky. Celoročnú prevenciu v súvislosti s užívaním týchto preparátov však považuje za dôležitú len menej ako jedna tretina z opýtaných (29,6 %).

Z celkového počtu respondentov si 28,2 % opýtaných myslí, že vitamínové a výživové doplnky by sa mali užívať len v kritických obdobiach – v čase zvýšenej záťaže organizmu a pri vyčerpanosti a 21,3 % z opýtaných sa domnieva, že by tak mali robiť len v zime počas chrípkovej sezóny.  

Z výsledkov ďalej vyplýva, že podľa názoru prevažnej väčšiny respondentov by mal výživový doplnok na podporu imunity obsahovať vitamín C (87,8 %). Za zinok vo vitamínovom doplnku na podporu imunity sa vyslovilo 43,5 % respondentov, za výťažok z hlivy ustricovej 27,5% respondentov. Beta-glukán, známy svojimi vynikajúcimi imunostimulačnými účinkami, by v spomínaných prípravkoch uvítalo len 15,8 % oslovených.

Nesprávny životný štýl

Imunitný systém má pre živý organizmus nenahraditeľnú funkciu – dokáže rozoznávať vlastné a likvidovať cudzie štruktúry, tzv. antigény. Boj imunitného systému s antigénmi býva sprevádzaný horúčkou, infekčnými ochoreniami či hnačkami. Ide o normálny proces, ktorý obyčajne vedie k posilneniu imunity, no po prekonaní týchto infekcií sa môže na kratší alebo dlhší čas porušiť.

K oslabeniu imunity navyše prispievajú aj ďalšie faktory každodenného života – znečistené prostredie, depresie, osamelosť, rôzne typy žiarenia, fajčenie a zlá životospráva. V dnešnej dobe sa ľudia často stravujú nekvalitne, sú pod  stresom, chýba im pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, či dostatok zdravého spánku. Dôsledkom je znížená telesná zdatnosť, malá otužilosť a zvýšená náchylnosť k chorobám.

Oslabenie imunity sa prejavuje celkovým pocitom únavy, bolesťami kĺbov, zhoršeným hojením rán alebo dokonca opakovanými ochoreniami. Preto sa odporúča prijímať vitamíny a preparáty na posilnenie imunity a to ideálne také, ktoré kombinujú viacero účinných zložiek.

Vitamíny, najmä typu C, E a A, sú dôležité pri syntéze DNA a bielkovín, ale aj pri dozrievaní imunitných buniek. Vzhľadom k tomu, že konzumujeme málo strukovín, trpievame často nedostatkom zinku, čo vedie často k potlačeniu správnej funkcie imunitného systému. Významné imunofarmakologické účinky majú tiež beta-glukánové preparáty, ktoré zvyšujú odolnosť organizmu proti vírovým, bakteriálnym, plesňovým a parazitárnym ochoreniam,“ hovorí MUDr. Alena Kotzigová, imuno–alergológ.

ImunActiv®  ako jedno z riešení

ImunActiv® je  jedinečný výživový doplnok na prírodnej báze, ktorý v sebe spája 4 typy účinných aktívnych látok. Z nich najvýznamnejší je práve najaktívnejší typ beta-glukánu (1,3/1,6 D) Gold Cell, ktorý optimálne stimuluje bunky imunitného systému. Účinky beta-glukánu (1,3/1,6 D) zvyšuje použitie ďalších troch látok aktivujúcich imunitu – bioflavonoidy , vitamín C a zinok.

Jednotlivé zložky prípravku sa navzájom umocňujú, a tak je prípravok ImunActiv® vhodný nielen na aktiváciu imunity v čase chrípkovej epidémie, ale aj ako podpora pri alergiách a rôznych ochoreniach počas celého roka, v období dospievania a rastu, či pri zvýšenej fyzickej a psychickej záťaži. Pravidelným užívaním je imunitný systém chránený proti viacerým útočníkom naraz.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Citát: „Najnovšie výskumy ukázali, že len jedna tretina Slovákov súhlasí s celoročnou prevenciou v súvislosti s užívaním výživových doplnkov na podporu imunity. “

     

    No, asi preto, že nezávislí odborníci – a teda tí, ktorí nie sú dotovaní a závislí od „farmakolobby“ hovoria, že celoročne stimulovať imunitný systm, je pakovina…

  2. Váš komentár Nasa imunita zavisi od nasho hrubeho creva, ako silno zanesene crevo taka slaba imunita. Dolezita ocista ,regeneracia a vyziva daju vasu imunitu do poriadku. kolko rokov ste nic nerobili tolko mesiacov starostlivosti naviac -prirodne doplnky. Vlastna skusnost a skusenost v rodine. Zmena stravovania, pitny rezim, doplnky vyzivy nemierne dolezite, ak to podcenujete neskor sa to prejavi /klby, klimakterium, depresie, stitna zlaza a pod/.

  3. Ja mám výbornú skúsenosť s liekom na báze enzýmov Wobenzymom.Pomáha pri zápale dýchacích ciest, močových ciest, gynekologických ochorení aj zápaloch ciev a kĺbov. Zvyšuje aj účinok antibiotík, ktoré je potrebné nasadiť v prípade bakteriálneho zápalu.

  4. ja v ramci prevencie uzivam kazdy jesen nejaky vitaminov doplnok, tento rok to bola hliva ustricova imunit s echinaceou a rakytnikom ; podla mna to staci mne to celkom pomohlo choroby ma dlho nedrzia zatial

Pridaj komentár