Probiotiká

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 0
foto: liftec.sk

Vedecké poznatky nasvedčujú, že probiotiká sú významným prvkom v upevňovaní zdravia a pravidelné zaraďovanie probiotických potravín do jedálnička je rozumnou voľbou.
Probiotiká sa taktiež považujú sa za jeden z najbezpečnejších doplnkov výživy.
 

Tráviacu sústavu človeka prirodzene osídľuje viac ako 400 druhov rôznych mikroorganizmov. Ich počet je niekoľkokrát vyšší ako je počet buniek, ktoré tvoria ľudské telo. Prevažujú medzi nimi mikroorganizmy, ktoré podporujú funkciu tráviacej sústavy a majú celkovo prospešný účinok na organizmus. Niektoré baktérie však majú schopnosť ľudské telo poškodzovať, najmä ak sa premnožia.

Probiotiká

foto: pixmac.cz

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré pri užívaní v dostatočnom množstve priaznivo ovplyvňujú zdravie človeka a pomáhajú obnoviť rovnováhu v tráviacej sústave. Podporujú prospešne pôsobiace baktérie, ktoré prirodzene osídľujú tráviacu sústavu človeka a naopak, potláčajú usídľovanie škodlivých mikroorganizmov. Uľahčujú proces trávenia a vstrebávania výživných látok z potravy.

Priaznivé účinky majú aj pri zdravotných problémoch. Pri liečbe antibiotikami napomáhajú obnoviť normálne bakteriálne osídlenie čreva, skracujú priebeh hnačkových chorôb, u osôb s intoleranciou laktózy zlepšujú znášanlivosť mliečneho cukru, sú účinné v liečbe dráždivého hrubého čreva.

Probiotiká majú priaznivý vplyv aj na funkciu imunitného systému: podporujú rozvoj obranyschopnosti organizmu a napomáhajú prevenciu alergických chorôb.

Probiotiká v čase tehotenstva a dojčenia

foto: pixmac.cz

Viaceré výskumné štúdie sa venovali skúmaniu vplyvu probiotík (najmä laktobacilov a bifidobaktérii) v období tehotenstva a dojčenia a priniesli povzbudivé výsledky, ktoré poukazujú na ich priaznivé účinky, a to nielen na organizmus matky, ale i dieťaťa.

Probiotiká pomáhajú zvládnuť niektoré zdravotné ťažkosti, ktoré znepríjemňujú život budúcich a dojčiacich mamičiek. Sú účinným prostriedkom najmä pri tráviacich problémoch: zápche, ale i hnačke alebo ťažkostiach s nafukovaním. Hoci sa nedokázalo, že by samotné postačovali na vyliečenie infekcii močových ciest, zvyšujú účinnosť liekov a sú vhodnou doplnkovou liečbou. Podobné využitie majú v liečbe vaginálnych infekcii.

Probiotiká priaznivo vplývajú na udržiavanie hladiny cukru v krvi a znižujú pravdepodobnosť vzniku tehotenskej cukrovky a s ňou súvisiacich komplikácii u novorodenca.

U tehotných žien s rodinným výskytom atopie sa zistilo, že užívanie probiotík počas tehotenstva a dojčenia znižuje riziko atopického ekzému u dieťaťa a zvyšuje ochranný potenciál materského mlieka.

Hoci nové poznatky poukazujú na priaznivé účinky probiotík v čase tehotenstva a dojčenia a neboli pozorované ani žiadne závažné nežiaduce účinky, mnohé otázky o ich pôsobení ešte ostávajú nezodpovedané. Zatiaľ sa nedá povedať, že ich užívanie je nevyhnutnosťou.

Probiotické potraviny a doplnky výživy

foto:pixmac.cz

Probiotiká sú v niektorých potravinách prirodzene prítomné, vzhľadom na dokázané priaznivé účinky sa v súčasnosti do potravín i cielene pridávajú (probiotické potraviny, niekedy tiež označované ako probiotiká). Potravinovým zdrojom probiotík sú najmä probiotické kyslomliečne výrobky, niektoré syry. Obsahuje ich aj bryndza vyrábaná z nepasterizovaného mlieka, no vzhľadom na možný obsah choroboplodných mikroorganizmov sa v čase tehotenstva neodporúča. Predpokladá sa, že probiotiká sú i prirodzenou súčasťou kvasenej kapusty.

Probiotiká sú účinné, ak ich prijímame v dostatočnom počte, za dostatočný sa považuje počet aspoň 1010 – 1011 baktérii denne. Treba vedieť, že nie všetky probiotické baktérie majú rovnaké účinky, preto by sme si mali pri výbere doplnkov výživy prečítať príbalový leták alebo sa poradiť s lekárom či lekárnikom. Niektoré prípravky sú obohatené aj o prebiotickú vlákninu, ktorá je potravou pre „priateľské baktérie“ a podporuje ich aktivitu.

Súťažte s partnerom portálu RODINKA.sk o dobré probiotiká

LIFTEA ProbioActiv
Pre správnu činnosť tráviaceho traktu

Živé baktérie, suchý extrakt z čakanky obyčajnej a vitamíny B1, B2 a B6 obsiahnuté v prípravku priazdnivo  ovlivňujú činnosť tráviaceho traktu a prispievajú k jeho ochrane. Zvyšujú počet žiaducich baktérií v čreve.

Rozpustná vláknina inulin naviac pre črevné baktérie predstavuje zdroj živín a energie, podporuje ich rast a delenie.

 

Užívánie je vhodné: 

  • pri problémoch s trávením
  • pri problémoch s plynatosťou
  • pri cestách do zahraničia (minimalizuje účinky infekčných baktérií)
  • k obnove užitočných črevných baktérií po liečbe antibiotikami

Súťažte o LIFTEA ProbioActiv a iné produkty od LIFTEC . Link na súťaž.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Pridaj komentár