Rakovinu prsníka nám často liečia zbytočne

webnoviny 2

Približne tretina žien, diagnostikovaných vo verejných vyšetrovacích programoch, je liečená zbytočne, pretože ich nádor nie je život ohrozujúci, uviedol v piatok britský medicínsky časopis BMJ. Štúdia, ktorú uskutočnili dánski vedci, zdôraznila dilemu, ktorej musia čeliť lekári, keď sa jedná o odhalenie a liečenie rakoviny prsníka, notoricky známeho „tichého zabijaka“ žien.

Nie každá rakovina prsníka však zabíja. V niektorých prípadoch rastie tak pomaly, že pacientka umrie z iných príčin ešte skôr ako nádor vyvolá nejaké symptómy. Rakovina môže ostať ukrytá aj celé roky, či dokonca sa môže postupne zmenšovať. Keďže lekári vôbec nevedia, či rakovina bude smrteľná alebo neškodná, liečia všetky pacientky s diagnostikovaným nádorom. Liečba využíva silné liečivá, rádioliečbu alebo chirurgické zákroky, ktoré takisto spôsobujú mnohé poškodenia. Koľké z nich by mohli byť liečené zbytočne treba vedieť aj kvôli veľkým investíciám vynaloženým na to, aby ženy podstupovali pravidelnú mamografiu.

Odborníci Karsten Jorgensen a Peter Gotzsche z výskumného centra v dánskej Kodani skúmali dáta, získané z vyšetrovacích programov v Austrálii, Británii, Kanade, Nórsku a Švédsku. Pozorovali aké boli trendy sedem rokov pred a po zavedení týchto programov. Zistili, že po ich zavedení, lekári na jednej strane rozoznali viac prípadov rakoviny prsníka, ale zároveň samozrejme, liečili aj ženy, ktoré by to vôbec nepotrebovali.

„Jeden z troch prípadov rakoviny prsníka, ktorý je odhalený pri organizovaných vyšetreniach, je diagnostikovaný navyše,“ zdôraznili výskumníci. Preto vyzvali lekársku komunitu, aby zostavila jednoduchú štatistickú tabuľku, ktorá by pomohla ženám zvážiť riziká a prínosy liečenia rakoviny prsníka. Podľa nich mamografia niektorým ženám nepochybne pomáha, no iným skôr ubližuje. Správna odpoveď neexistuje a rozhodnutie závisí od každej jednotlivej ženy.

zdoj: SITA

ilustračné foto: Miro Čacík, www.koncertypredeti.sk

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. konecne rozumny clanok k teme. Mne sa zdaju byt prehnane vsetky tie inscenacie o tom, ako mame vsetky pravdepodobne raka prsnika ….vivat AVON a podobne kampane…

  2. Vsetko je prehnane ked sa ta to netyka. Skor by som povedala ze az malo o tom vieme.Zistis to ked to budes potrebovat ty. Ale to radsej nie. Ta neistota,bezmocnost a strach co bude alebo nebude …. a este ak mas doma tri male deti. Neprajem to ani nepriatelovi ….. Ajka

Pridaj komentár