Tešíte sa na zajtrajšie zatmenie slnka? Pozor na oči!

Jana Savoltová 2

V piatok budeme svedkami výnimočnej astronomickej udalosti – na Slovensku bude možné pozorovať čiastočné zatmenie slnka. Pri jeho pozorovaní by sme mali byť veľmi opatrní.

Viete však, čo sa reálne deje v oku, keď sa zadívate na slnko – aj keď čiastočne zatienené – bez dostatočnej ochrany? 

Hrozí popálenie očí a slepota

Vo chvíli, kedy sa začnete pozerať do slnka, sa slnečné lúče sústredia podobne, ako keď použijeme lupu – do jedného bodu, stredu sietnice, tzv. žltej škvrny. Podobne ako keď lupou koncentrované lúče slnka pália napríklad papier, začnú tieto lúče koncentrované optickým systémom oka páliť sietnicu, a to jej najdôležitejšiu a najcitlivejšiu časť – makulárnu krajinu. Toto poškodenie spôsobujú infračervené lúče, ktoré prenikajú až do hĺbky oka a sietnicu rýchlo zohrievajú.

Len na pár sekúnd? 

Slnečné žiarenie má tri zložky – viditeľnú, ultrafialovú a infračervenú. Práve posledná zložka, takzvané infračervené  žiarenie (IR, infrared)  je pre oko najškodlivejšia. To ale neznamená že ostatné zložky sú neškodné. Ultrafialové žiarenie spôsobuje pri vyššej intenzite na rohovke drobné pľuzgiere. Tento jav je veľmi podobný normálnemu popáleniu.

„Tento stav sa nazýva fotokeratitída, ľudovo snežná slepota. Prejavuje sa slzením a palením očí. Najnepríjemnejší je ale pocit intenzívneho škriabania v očiach,“ opisuje príznaky doktor Peter Žiak, medicínsky riaditeľ očnej kliniky UVEA Mediklinik v Martine. Tento stav je obvykle dočasný a do dvoch dní príznaky ustúpia.

„Pri pozorovaní zatmenia sa však dívame do slnka dlhšie ako len pár sekúnd. Zatmenie, ktoré budeme mať príležitosť pozorovať na Slovensku v piatok, potrvá viac ako hodinu. Ak by ste sa naň dívali bez ochranného filtra dlhšie ako niekoľko sekúnd, môže dôjsť k poškodeniu sietnice slnkom, teda k solárnej retinopatii. Tá síce nie je taká bolestivá ako snežná slepota, no môže pri nej dôjsť k trvalému a vážnemu poškodeniu oka,“ vysvetľuje doktor Žiak.  

Čo sa deje v oku

Svetlocitlivé bunky sietnice v zadnej časti oka sú zodpovedné za premietanie obrazu do mozgu. Ak ich slnečné žiarenie príliš stimuluje, reagujú vypustením veľkého množstva signalizačných chemických látok. „Ak sa do slnka dívame dlhšie alebo cez slabý filter, tieto látky môžu poškodiť okolité tkanivá. Ich regenerácia môže trvať mesiace, ale aj rok, alebo poškodenie zraku zostane natrvalo – závisí to od miery poškodenia. Ak je poškodenie priveľké, môžete aj oslepnúť.“

Dlhšie vystavenie oka infračervenému  žiareniu môže podľa špecialistu spôsobiť poškodenie žltej škvrny (makuly), čo môže viesť k makulárnej degenerácii a čiastočnej slepote. „Ide v podstate o stav, kedy tá čierna machuľa, ktorú vidíte, keď vás niekto odfotí s bleskom, už nikdy nezmizne,“ vysvetľuje prejavy makulárnej degenerácie doktor Žiak. Najhorším scenárom je úplné oslepnutie, ktoré hrozí, keď sa do slnka dívate naozaj dlho. UV a infračervené žiarenie môže poškodiť aj šošovku a spôsobiť vznik sivého zákalu. Ak sa nelieči, môže spôsobiť úplné oslepnutie.  

Opatrnosť sa určite oplatí

Na Slovensku budeme mať príležitosť pozorovať 60-percentné zatmenie slnka, ktoré bude najlepšie viditeľné na západe krajiny. „Ak si nechcete trvalo poškodiť zrak, určite sa nespoliehajte na klasické slnečné okuliare ani rôzne domáce zlepšováky ako diskety či cédečka,“ varuje očný lekár.

Na ochranu očí je ideálna špeciálna fólia, ktorú majú k dispozícii v každej hvezdárni. Pozorovať zatmenie cez ďalekohľad je ešte nebezpečnejšie, ako ho pozorovať voľným okom. Nezabudnite preto umiestniť filter aj pred ďalekohľad. Najlepšie sú filtre, ktoré majú pokovovaný povrch, cez ktorý slabo vidno vlákno zažatej žiarovky alebo veľmi tmavé zváračské okuliare. Aj tak úkaz sledujme len niekoľko sekúnd, nie dlhšie!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, pri zatmení som chvíľu pozeral do slnka bez ochrany dokopy možno 10s ale nie naraz, možno po troch sekundách . Po asi pol hodine som mal suché a unavené oči, ale videl som normálne (okrem toho že som krátkozraký) . Na druhý deň som už suché oči nemal a nič necitim. Je nejaký spôsob ako by som mohol zistiť či som si nepoškodil zrak dlhodobo? Vyrerá to tak že som mal snežnú slepotu, ale môžem zistiť či nemám aj solárnu retinopatiu?

  2. Dobrý deň, pri zatmení som chvíľu pozeral do slnka bez ochrany dokopy možno 10s ale nie naraz, možno po troch sekundách . Po asi pol hodine som mal suché a unavené oči, ale videl som normálne (okrem toho že som krátkozraký) . Na druhý deň som už suché oči nemal a nič necitim. Je nejaký spôsob ako by som mohol zistiť či som si nepoškodil zrak dlhodobo? Vyrerá to tak že som mal snežnú slepotu, ale môžem zistiť či nemám aj solárnu retinopatiu?

Pridaj komentár