Užívanie antikoncepčnej tabletky by malo byť pod vysokým dohľadom

Le Point 3

V polovici decembra rozvírila hladinu vo Francúzsku prvá sťažnosť mladej ženy, ktorá sa stala obeťou mozgovej cievnej príhody, pripisovanej užívaniu antikoncepčných tabletiek 3. generácie.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že sa tieto tabletky nebudú už viac od marca 2013 preplácať a zároveň požiadalo Agentúru pre liečivá (ANSM), aby sa systematicky uprednostňovali tabletky 2. generácie.

Doktorka Bérengère Arnalová, gynekologička – pôrodníčka a zakladateľka asociácie V lone žien, naďalej varuje pred nebezpečenstvami všetkých hormonálnych liekov vrátane antikoncepčných tabletiek. Podľa nej je varovanie ANSM pred tabletkami 3. a 4. generácie len polovičatým pokrokom. Naozajstné opatrenia bude nutné ešte len prijať.

Point.fr : Zdá sa, že Vás tento proces príliš neprekvapuje…

Dr Arnalová : Nie, nanešťastie. Všetky média bijú na poplach, ale tieto riziká sú známe už asi 20 rokov! Lekári dostali upozornenie už pred mesiacmi v alarmujúcich publikáciách. Dnes je pozornosť upriamená na tabletky, ktoré sa označujú ako 3. alebo 4. generácie, ale riziká predstavujú všetky. Stačí to len finančne odškodniť?

2., 3., 4. generácia tabletiek… : o čo vlastne presne ide ?

Antikoncepčná tabletka sa väčšinou skladá z estrogénov a progesterónov, syntetických hormónov. Klasifikácia zodpovedá vo všeobecnosti použitému progesterónu, ktorý sa odlišuje v závislosti na generácii tabletiek. Nedávno sa na trhu objavili tabletky 5. generácie.

Aké riziká v sebe nesú tabletky 3. a 4. generácie ?

Ich progesteróny spôsobujú riziká cievnych trombóz (zápal žíl, pľúcna embólia). Tabletka 4. generácie znásobuje oproti norme riziko osemkrát, tabletka 3. generácie štyri až šesťkrát, zatiaľ čo tabletka 2. generácie ich násobí „iba“ dvomi. Z tohto dôvodu Agentúra liečiv odporúča používať na prvom mieste tabletky označované ako 2. generácie, nakoľko ich progesterón, levonorgestel, sa považuje za menej nebezpečný.

Tabletky 2. generácie predstavujú teda minimálne riziko?

Nie, nie celkom. V súčastnosti hovoríme o žilových rizikách, ale nespomína sa riziko na tepnách. A pritom nedávne odporučenie Agentúry liečiv prízvukuje, že všetky antikoncepčné tabletky nesú riziko tepnovej trombózy (cievne mozgové príhody, infarkty). Predsa aj tá mladá žena, ktorá podala sťažnosť proti spoločnosti Bayer Santé bola obeťou cievnej mozgovej príhody, ktorého riziko podstupujú všetky ženy užívajúce estro-progesterónovú tabletku, nech ide o ktorýkoľvek typ generácie tabletky. Poznám ženu, ktorá pracovala ako rehabilitačná pracovníčka v oblasti psychomotoriky a ktorej sa pred 20 rokmi zrútil život po mozgovej príhode spôsobenej tabletkou 2. generácie. Dnes je tetraplegik.

Podľa vás sa hovorí príliš málo o rakovine prsníka v spojitosti s antikoncepčnou tabletkou…

Áno. Pritom v roku 2005 CIRC (Medzinárodné Centrum pre výskum rakoviny) zaradilo antikoncepčnú tabletku medzi kancerogénne produkty „prvej kategórie“, ktorých účinok na rakovinu prsníka, maternice a pečene je „istý“. Toto je obzvlášť pravdivé pri niektorých syntetických progesterónoch, alebo pri tabletkách silnejšie dávkovaných estrogénmi. Aby bolo možné prednostne použiť čo najnižšie pomery estrogénov, je potrebné sa orientovať na najnovšie tabletky 2. generácie a vyhýbať sa starým tabletkám. Nanešťastie tieto sa predpisujú najčastejšie. Dokonca sú preplácané zo Zdravotného poistenia, niektoré z nich sú ešte z roku 1974! Chcela by som pripomenúť prvú vec, ktorú povedia žene, ktorej sa prejaví trombo-embolická príhoda, alebo rakovina prsníka: okamžite ukončite užívanie antikoncepčnej tabletky, alebo hormonálnu liečbu pri menopauze.

Hovorí sa aj o poklese libida u žien pod vplyvom antikoncepčnej tabletky.  Sledujete aj tento jav?

Áno, je to časté, nepočítajúc depresívne stavy, nervozitu, celulitídu, ťažké nohy… Najpôsobivejšia však je okamžitá obnova libida pri vysadení tabletky!

Je potrebné sa teda úplne vzdať antikoncepčných tabletiek?

Nie nevyhnutne. Zdá sa mi nemožné celkom cúvnuť. Je potrebné zvažovať každý jednotlivý prípad. Odporúčam často aplikáciu vnútromaternicového telieska z medi, aj u mladých dievčat – existujú špeciálne prispôsobené modely – pričom je potrebné prijať príslušné opatrenia. Dokonca aj Svetová zdravotnícka organizácia a Najvyšší zdravotný úrad (HAS) priznali výhodu tejto metódy, vrátane použitia ako prvého prostriedku pre antikoncepciu. Nanešťastie, v praxi sa ponúka zriedkavo, pretože moderné sú tabletky, možno pre ich vyššiu rentabilitu pre farmaceutické spoločnosti. Je to škoda ako pre zdravie pacientok, tak aj z hľadiska ekonomického: vnútromaternicové teliesko stojí približne 35 eur s životnosťou 3 až 5 rokov, zatiaľ čo tabletka vychádza na 5 až 10 eur mesačne. U mladých dievčat predpisujem väčšinou najskôr tabletku s nízkou dávkou estrogénov na jeden – dva roky a potom ich informujem o výhodách medeného vnútromaternicového telieska.

Aké opatrenia je potrebné prijať, pokiaľ užívame antikoncepčnú tabletku?

V prvom rade, by sa nikdy nemala brať dlhodobo a v žiadnom prípade nie dlhšie ako desať rokov! Ďalej, mala by byť predpísaná len po dôkladnom rozhovore, aby boli známe osobné a rodinné predispozície pacientky v oblasti cievnych patológií alebo rakoviny prsníka. A nakoniec, okrem klasického rozboru krvi (lipidy, glykémia) považujem za nevyhnutné predpísať rozbor trombofilie jedenkrát v živote pacientky, aby sa vyhodnotili riziká trombo – embolických príhod. Ide o najúčinnejší prostriedok na identifikáciu, a teda aj prevenciu, cievnych rizík. Nerozumiem ako je možné, že sa prepláca v takej malej miere. Dve vyšetrenia si musí pacientka hradiť vo výške 90 eur. Bolo by vhodnejšie kompletne uhrádzať toto vyšetrenie namiesto toho, aby sa hradili tabletky tretej generácie.

Okrem iného je potrebné informovať aj osoby s arteriálnou hypertenziou, alebo osoby s obezitou, že sú rizikovou populáciou, rovnako ako tie, ktoré fajčia. U mojich pacientok, ktoré užívajú tabletku brojím proti tabaku a odporúčam im vyhýbať sa väčšieho množstva alkoholu a športovať. Súčasne im podávam rastlinné extrakty, minerály a vitamíny, nakoľko orálne antikoncepčné látky vedú dlhodobo k poklesom niektorých látok, čo je nutné kompenzovať.

  • Uverejnené v  Le Point , 6. januára 2013

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Tu na rodinke ste o tejto vaznej teme pisali uz pred rokmi. Asi ako jedine medium. Vsetci ostatni – tv markiza, sme, … to zistili az vcera?

    Smiesne, ze? Zrazu je to skutocna tema. Ako keby uz niekto dovolil p tom nahlas hovorit.

  2. BOhuzial ako alternativu tu pani doktorka odopruca vnutromaternicove teliesko Confused Confused Confused Teliesko sposobuje potrat pocateho dietata (alebo embrya – ako chcete) a tiez nie su ojedinele pripady, ze vajicko sa aj napriek teliesku uhniezdilo a tehotenstvo pokracovalo…

  3. Razdvatri…pises, ze teliesko sposobuje potrat pocateho dietata…ale je potrebne, aby bolo pravdivo vysvetlene co sposobuje hormonalna antikoncepcia….vajicko je oplodnene a ta uzasna talbleka len nedovoli, aby sa uhniezdilo…takze si zakazdym ten kto uziva tu super tableku akurat „zabije“ dieta…Ale pšššt….to sa nahlas nehovori, lebo ako sa pise v clanku, velke farmaceuticke giganty by zahynuli…

Pridaj komentár