V nemocnici len na jeden deň?

Dagmar Mozolová 2

Neviem, ako je to u vás, ale ja sa vždy v nemocnici cítim akosi „zle“. Zatiaľ som tam strávila dokopy asi dva týždne – trikrát som bola po štyri dni s bábätkom (našťastie nás obišli všetky komplikácie vrátane novorodeneckej žltačky). Prepustili nás hneď, ako to bolo možné a ja som išla s obrovsku radosťou, akoby som tam prežila pol roka…! Mamičky, ktoré museli zostať dlhšie (moja „spolubývajúca“, ku ktorej som sa po pôrode dostala, tam bola 11 dní), to dosť ťažko znášali. Aspoňže mali pri sebe malé batôžky, kvôli ktorým sa im oplatilo zostať. Iné je to, ak je človek hospitalizovaný kvôli chorobe. Raz som bola operovaná. Prijali ma v nedeľu, v pondelok zoperovali a v utorok prepustili domov. Hoci bol zákrok pomerne jednoduchý, aj tak som sa veľmi tešila, že sa budem môcť zotavovať v pohodlí domova. Už len samotné prostredie nemocnice, pacientka na vedľajšej posteli, ktorá celú noc po operácii vracala, mnoho sestier a lekárov, prítomnosť ktorých vzbudzuje „pocit choroby“ a nebezpečenstvo naordinovania ďalšej liečby, budíček po piatej ráno, nesúkromie, spoločné záchody s vedľajšu izbou, odkiaľ sa ozýva vkuse kašľanie…

Iste, keď je to nutné, je dôležité liečiť sa v nemocnici, ale keď nie je, najlepšie je každému z nás doma. No nikto z nás nevie, čo ho v budúcnosti čaká…

Pred ôsmimi rokmi sa narodila v Španielsku naša neter. Prekvapením pre mňa bolo, že švagriná mohla ísť na druhý deň po pôrode s bábätkom domov. V súvislosti s touto skúsenosťou nám tiež rozprávala, že na niektoré zákroky ráno človek príde a večer odchádza.

Preto ma veľmi potešila informácia, že aj u nás už netreba ísť kvôli každému zákroku do nemocnice na niekoľko dní (zvyčajne si tie jednoduchšie zákroky vyžadovali trojdňovú hospitalizáciu).

Začína sa presadzovať tzv. jednodňová ambulantná starostlivosť, vďaka ktorej sa o nás postarajú profesionáli a do 24 hodín po zákroku sme doma. Zákrok u zmluvného zariadenia je pritom plne hradený z verejného zdravotného poistenia.

Postup je veľmi jednoduchý: zákrok v rámci jednodňovej starostlivosti odporučí pacientovi lekár – špecialista na základe vyšetrenia. Pacient môže sám požiadať lekára, aby mu vtedy, keď je to možné, namiesto klasického zákroku odporučil jednodňovú starostlivosť. Lekár by mal tiež pacientovi poskytnúť zoznam pracovísk, ktoré daný zákrok vykonávajú.

A tak zákroky, ako sú artroskopia kolena, výber krčných mandlí či operácia sivého zákalu, pacient absolvuje oveľa komfortnejšie. Najväčšou výhodou však je, že sa zotavuje v domácom prostredí, pritom však v rámci jednodňovej starostlivosti dostane všetko, čo jeho zdravotný stav vyžaduje. Kratší pobyt v zariadení nemá nič spoločné s nižšou kvalitou. Tá je garantovaná modernými liečebnými postupmi, ktoré jednodňové pracoviská používajú.

Pacienti tak vďaka jednodňovej ambulantnej starostlivosti získavajú:

 • lepší prístup k modernej a kvalitnej liečbe,
 • kratšie čakacie lehoty,
 • profesionálnu starostlivosť v špecializovaných pracoviskách po celom Slovensku,
 • čoraz väčší výber zmluvných jednodňových partnerov svojej zdravotnej poisťovne,
 • operácie pokrokovými metódami, s kvalitnou prístrojovou technikou, v príjemnom prostredí.

Na pracoviskách jednodňovej ambulantnej starostlivosti sa najčastejšie robia tieto zákroky:

 • operácia sivého zákalu s voperovaním umelej šošovky,
 • operácia kŕčových žíl na nohách,
 • zákroky pri poruchách menštruačného cyklu žien v menopauze,
 • diagnostická laparoskopia brušnej dutiny
 • dilatácia a kyretáž,
 • diagnostická a operačná hysteroskopia,
 • artroskopické výkony v kolennom zhybe,
 • adenotómia a endoskopická adenotómia (odstránenie nosných a krčných mandlí),
 • extirpácia benigných a maligných nádorov kože (odstránenie znamienok), podkožia a svalu pri celkovej anestézii,
 • gynekologické vyšetrenie v narkóze,
 • prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov.

Hoci je to celkom dobrá správa, že už nebude treba kvôli týmto zákrokom tri dni ležať na nemocničnom lôžku, predsa len nám všetkým prajem, aby sme hospitalizáciu radšej vôbec nepotrebovali…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár