Pexels/rodinka.sk Vitamín B1 (tiamín) Vitamín B1
je koenzým všetkých buniek, pomáha premieňať sacharidy na energiu, je tiež nevyhnutný pre správnu funkciu srdca, svalov a nervového systému. Jeho nedostatok spôsobuje únavu, depresiu, podráždenosť, problémy s koncentráciou, svalovú slabosť, úbytok váhy, stratu chuti do jedla.
Úplný nedostatok vedie k ochoreniu nazývanému beri-beri, ktoré sa prejavuje obrnou dolných končatín, tráviacimi a srdcovými ťažkosťami.
Prebytok sa prejavuje bolesťami hlavy, kožnými reakciami, potením, zrýchleným tepom.
Vitamín B1 obsahujú paradajky, hlávkový šalát, hrach, špargľa, slnečnicové semienka, celozrnná múka, hrášok, špenát, kvasnice, ryža, kukurica, ryby, bravčové mäso,slivky, hrozno, cestoviny…
Odporúčaná denná dávka je 1,4 mg.
Vitamín B2 (riboflavín) Vitamín B2
hrá dôležitú úlohu pri telesnom raste, obnove červených krviniek a uvoľňovaní energie so sacharidov. Nedostatok spôsobuje únavu, poruchy osobnosti, poruchu vstrebávania železa, anémiu, zápaly slizníc (pery, ústa, koža), úzkosť. Informácie o prebytku tohto vitamínu nie sú známe.
Nachádza sa vo vajciach, pečeni, špenáte, nízkotučnom jogurte, kvasniciach, mlieku, brokolici, losose, makrele, baranine, bravčovine…
Odporúčaná denná dávka je 1,5 mg, zvýšená potreba je v tehotenstve, pri dojčení, pri náročných športových výkonoch.
Vitamín B3 (niacin) Spolu s vitamínom B2
podporuje metabolizmus sacharidov, lipidov, proteínov a aktivuje energiu z potravy, opravuje chybné dedičné informácie, je potrebný pre tvorbu sexuálnych hormónov (estrogén, progesterón, testosterón), znižuje hladinu cholesterolu v krvi, podporuje hojenie rán. Nedostatok spôsobuje poruchy spánku, zníženú koncentráciu, melanchóliu, pocit strachu, nervozitu, depresiu.
Užívanie vitamínu B2 treba starostlivo zvážiť pri cukrovke, nízkom krvnom tlaku, krvácaní, glaukóme, dne, chorobách pečene, žalúdkových a dvanástorníkových vredoch.
Nachádza sa v tuniaku, losose, pečeni, zelere, kuracích prsiach, cereáliach, bravčovine, hydine…
Odporúčaná denná dávka je od 9 do 16 mg pre deti a od 13 do 18 mg pre dospelých.
Vitamín B5 (kyselina pantoténová) Vitamín B5 je veľmi dôležitý pre metabolické sparacovanie prijatých živín a nenahraditeľný pre syntézu hormónov a cholesterolu.
Nedostatok vitamínu B5 spôsobuje hnačky, zápaly tráviaceho traktu, dermatitídu, kožné zápaly, zrýchlený tep, únavu, poruchy spánku.
Nadbytok môže spôsobovať hnačku alebo alergické reakcie.
Zdrojom vitamínu B5 je karfiol, brokolica, pečeň, slnečnicové semená, kvasnice, hríby, celozrnné výrobky…
Odporúčaná denná dávka je 5 mg.
Vitamín B6 (pyridoxín) Vitamín B6
hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, napomáha rastu svalového tkaniva, urýchľuje regeneráciu buniek, je dôležitý pre rast detí, vysušuje mastnú pleť, zabraňuje kôrnateniu ciev a obmedzuje tvorbu lupín. Nedostatok tohto vitamínu spôsobuje neschopnosť opáliť sa a precitlivelosť na slnko, zápaly jazyka a popraskanie pier, strnulé končatiny, depresie, stratu chuti do jedla, zvýšenú náchylnosť na infekcie.
Nachádza sa v mäse, vajciach, sardinkách, banánoch, avokáde, zemiakoch, strukovinách, obilninách.
Odporúčaná denná dávka je 2-3 mg, pre tehotné ženy 4 mg.
Vitamín B9 (kyselina listová) Vitamín B9
je dôležitý pre tvorbu červených krviniek, taktiež je dôležitý pre tvorbu DNA a resystenzu RNA, pomáha pri trávení, ovplyvňuje imunitný systém, podporuje vylučovanie žalúdočných štiav, zmierňuje otravy potravinami, stimuluje trávenie a chuť do jedla, je potrebný pre normálny vývoj plodu, pomáha pri tvorbe mlieka. Nedostatok sa prejavuje nepravidelným rastom detí, nespavosťou, ťažkosťami s pamäťou a dýchaním, paranoju. Vysoké dávky nad 5000 mcg môžu podporiť rakovinu prsníkov a prostaty.
Nachádza sa v brokolici, cibuli, karfiole, keli, póre, špenáte, špargli, jahodách, čerešniach,hrozne, pomarančoch, melóne, arašidách, maku, slnečnici, fazuli, cíceri, hrášku, sóji, mungu, droždí,kukurici, pečienke…
Odporúčaná denná dávka je 150 mcg derivátov kyseliny listovej z ktorých organizmus môže vylúčiť len 40%.
Vitamín B12 (kobalamín) Vitamín B12 je dôležitý pre fungovanie centrálného nervového systému, tvorbu červených krviniek, metabolizmus.
Nedostatok spôsobuje degeneráciu nervov a kostnej drene, nervové poruchy, poruchy rastu, dermatitídu, poruchy metabolizmu sacharidov. Osobitý význam má pre ženy v období menopauzy, ďalej je nutný pre normálnu funkciu ženských pohlavných orgánov, normálny menštruačný cyklus, normálny vývoj plodu, správny rast detí a pohlavné dozrievanie.
Nachádza sa v losose, krevetách, pečeni, vajciach, červenom mäse, mlieku, kyslej kapuste, morských riasach, chmeli, sójových bôboch.
Odporúčaná denná dávka je 3 mcg až 24 mcg.
Vitamín C (kyselina askorbová) Medzi jeho základné funkcie patrí
pôsobenie pri tvorbe kolagénu, neutralizácia rakovinotvorných dusitanov, zvyšovanie účinnosti imunitného systému, zlepšenie zásobovania krvi železom a organizmu kyslíkom. Nedostatok vitamínu C sa prejavuje únavou, malátnosťou, zníženým počtom červených krviniek, zdurenými ďasnami, krvácaním z nosa, pomalým hojením rán, prechladnutiami, poruchami spánku.
Nadbytok je nebezpečný najmä pre tehotné ženy (max.500 mg denne) a spôsobuje hnačky a nafukovanie.
Nachádza sa v ovocí a zelenine.
Odporúčaná denná dávka je 75 mg.
Vitamín B7 (biotín) – vitamín H Vitamín B7
má kladný účinok na zdravie pokožky, chráni pred exémami a kožnými chorobami, posilňuje rast vlasov, chráni ich pred vypadávaním a šedivením, zlepšuje premenu glukózy na energiu. Nedostatok spôsobuje dermatitídu, stratu vlasov, bolesť svalov, zvracanie, únavu, chudokrvnosť.
Nachádza sa vo vaječnom žĺtku, sóji, pečeni, hrachu, mrkve, špenáte, droždí.
Odporúčaná denná dávka je 30 až 100 mcg podľa poškodenia čriev a od ich scopnosti produkovať biotín.
Netradičné vitamíny Do tejto skupiny patrí
vitamín B8 (ktorý hrá významnú úlohu v membránach buniek), vitamín B15 (ktorý aktivuje tkanivové dýchanie, šetrí kyslík najmä pri tiesňových situáciach ako sú znížený tlak, mimoriadná svalová aktivita), vitamín B16 (v poslednom čase veľmi diskutovaný a záujem vzbudzuje najmä v oblasti liečby rakoviny), vitamín F (ktorý bráni ukladaniu cholesterolu a zároveň je určitou ochranou pred rontgenom), vitamín P (má antibakteriálne účinky, podporuje krvný obeh), vitamín PABA (ktorý je dôležitý rastový faktor mikroorganizmov) a nový vitamín skupiny B (ktorý sa zatiaľ iba skúma a ktorý by mohol byť dôležitý pri rozmnožovaní). Ako doplniť denné dávky vitamínov Dennú dávku
vitamínu A môžme doplniť napr. konzumáciou 200g tuniaka alebo 220g mozzarely, vitamínu E napr. 5 ml oleja z pšeničných klíčkov alebo 50 g lieskových orieškov, vitamínu C 50g čerstvej papriky alebo 60g brokolice, vitamínu B9 60g pšeničných klíčkov alebo 120-150g sójových klíčkov.
Loading...